Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Administrare afacere online cu plata prin card bancar

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
Buna ziua,
Sunt student si de ceva timp ma documentez despre administrarea unei afaceri pe internet cat mai legal posibil.
Proiectul meu este de a crea un website unde eu sa fiu intermediar intre doua persoane (un ofertant si un cumparator), rolul meu, fiind de a pastra banii aferenti serviciului respectiv pana cand cumparatorul este multumit. Un comision din suma respectiva fiind pastrata de mine.
Platile se vor face prin card bancar, serviciu oferit de un intermediar- MobilPay, acesta lucrand doar cu SRL/PFA.
Tatal meu detine deja un SRL(comert cu amanuntul), nefiind platitor de TVA si m-am gandit ca prin adaugarea unui cod CAEN as putea activa legal si pe internet cu proiectul meu. Dar totodata apar si probleme de contabilitate - am citit ca nu este necesara trecerea prin casa de marcat a incasarilor ce sunt facute prin card bancar, un extras de cont lunar fiind suficient. Totusi, daca intermediarul MobilPay face decontarea in contul bancar al firmei mele odata la 10 zile, fiind o singura suma,o singura tranzactie nu voi putea face dovada ca am avut mai mult de 1 serviciu comandat, eu totodata fiind nevoit sa fac din respectiva suma mai multe plati catre celor ce au completat servicii catre cumparatorii de pe website-ul meu.
Mic rezumat  :
1. Ce cod CAEN trebuie atasat la SRL existent pentru activitatea ce doresc sa o desfasor eu ? "Comert cu amanuntul in mediu online", nu prea se potriveste.
2. Cum as putea gestiona cat mai corect veniturile tinand cont si ca suma de bani colectata de la membrii website-ului este trimisa odata la 10 zile spre contul meu, iar eu la randul meu trebuie sa o impart la mai multi membri, eu ramanand in final doar cu-comisionul serviciilor in cont ?
Eu ma gandisem ca intermediarul MobilPay sa-mi deconteze suma intr-un cont personal, iar eu in urma platilor catre clienti sa trimit ce ramane(comsionul meu) in contul bancar al firmei. Doar ca taxele de transfer al banilor ar fi prea multe si nici nu stiu cat de legal ar fi ca Fiscul sa vada ca veniturile vin dintr-un singur cont, fiind trecut tot pe numele cuiva din familie.
Va multumesc mult pentru atentie si posibile lamuriri !

#2
wasteyard

wasteyard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 14.11.2012
Vrei sa concurezi pay pall si pe altii ca el?

Edited by wasteyard, 16 January 2015 - 20:40.


#3
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
PayPal nu opereaza cu RON, te obliga sa faci cont la ei pentru a efectua o plata si are si comisioane mult mai mari.
Este mai rentabil sa operezi cu o firma axata si pe Romania din punct de vedere comercial pentru a castiga increderea posibililor clienti.

#4
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Un nou serviciu Escrow.

Nu cred ca ai bani pentru asa ceva fiind student daca n-ai o matusa Tamara care sa-ti verse 1 mil $

#5
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
Nu, nu e serviciu escrow cu toate ca asta ar tinde sa para.
As vrea daca se poate sa fiu lamurit din punct de vedere legal cu problema adusa daca se poate si nu pareri legate de alte subiecte.
Multumesc

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Intreaba pe aria specifica afacerilor (sau juridic daca-i cazul).
N-au treaba webmasterii cu aspecte contabile sau case de marcat.

#7
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
Tocmai a fost mutat de catre un moderator de acolo, nu inteleg de ce :-s

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postaawee, on 16 ianuarie 2015 - 20:30, said:

Eu ma gandisem ca intermediarul MobilPay sa-mi deconteze suma intr-un cont personal, iar eu in urma platilor catre clienti sa trimit ce ramane(comsionul meu) in contul bancar al firmei. Doar ca taxele de transfer al banilor ar fi prea multe si nici nu stiu cat de legal ar fi ca Fiscul sa vada ca veniturile vin dintr-un singur cont, fiind trecut tot pe numele cuiva din familie.
asta-i o idee foarte proasta. N-are treaba contul tau personal cu incasarile unei firme. In plus, ai spus deja ca MobilPay nu lucreaza decat cu persoane juridice. Deci trebuie sa le dai contul unei persoane juridice.

In contabilitatea ta trebuie sa intre toate incasarile (de la MobilPay), din care scazi platile (catre clienti). Ce ramane este comisionul tau din care iara scazi cheltuieli (deconturi, chirie etc) si ce ramane este profitul pe care vei plati impozit.

Sfatuieste-te cu un contabil pe tema asta, el va fi cel care va inregistra platile, incasarile etc si el iti va spune exact de ce are nevoie pentru asta.

#9
aawee

aawee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 07.04.2014
Multumesc mult de raspuns.
Este o solutie buna ce spui tu, dar mai am o mica intrebare. Din contul societatii, daca eu tot fac plati catre membrii site-ului, cum poate monitoriza fiscul ca eu intradevar platesc membrii si nu un "prieten" pentru a-mi scoate o parte din comisionul ramas al meu ca fiind plata pentru un membru ?

#10
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postaawee, on 18 ianuarie 2015 - 14:31, said:

Multumesc mult de raspuns.
Este o solutie buna ce spui tu, dar mai am o mica intrebare. Din contul societatii, daca eu tot fac plati catre membrii site-ului, cum poate monitoriza fiscul ca eu intradevar platesc membrii si nu un "prieten" pentru a-mi scoate o parte din comisionul ramas al meu ca fiind plata pentru un membru ?

E ceva neclar cu aceasta intrebare pt mine. Plata nu e pt un serviciu? Daca tu dai banii unui prieten ala care te-a platit nu ramane fara serviciul prestat?
Daca te referi la o schema unde si platitorul e in schema si plateste fictiv, asta se numeste spalare de bani si s-a inventat demult.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate