Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Lampa de sare

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Am vazut ca exista atat la saline, cat si prin Plafar lampi de sare de acest gen. Ati folosit asa ceva? Am auzit ca multi oameni s-au vindecat de diverse afectiuni mergand des la salina, dar oare are vreo putere o astfel de lampa?
[ http://www.putereaplantelor.ro/image/cache/data/himalaya/lampa-de-sare-2-3-kg-himalaya-500x500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Lampa aia e pur decorativa.

#3
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Daca o pui in fata unui ventilator, poate sa aiba. Glumesc, e o prostie. Probabil e facuta din plastic.
Am auzit ca mersul la salina ii ajuta pe bolnavii de astm, dar unii cunoscuti zic ca mai greu respira in mediul ala.

#4
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 JesusInDaHood, on 14 ianuarie 2015 - 20:40, said:

Daca o pui in fata unui ventilator, poate sa aiba. Glumesc, e o prostie. Probabil e facuta din plastic.
Am auzit ca mersul la salina ii ajuta pe bolnavii de astm, dar unii cunoscuti zic ca mai greu respira in mediul ala.

Chiar e din sare lampa, pe testate Posted Image Totusi ma gandeam ca nu prea se face primavara cu un singur bulgare in toata camera...

#5
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 Nazmi, on 14 ianuarie 2015 - 20:49, said:

Ai lins-o?Posted Image

Am razuit si am pus in mancare Posted Image

La modul serios, chiar are textura de sare, se umezeste daca e umiditate in aer, curge saramura pe jos, pe langa ea.

Edited by Clarra, 14 January 2015 - 20:58.


#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 Clarra, on 14 ianuarie 2015 - 20:30, said:

... are vreo putere o astfel de lampa?

da, probabil vreo 40w Posted Image

#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
acea lampa este pur decorativa cum a precizat si colegul  Mizu Posted Image  mai sus
e utila la dezumidificare (cum ai constatat si tu) stiindu-se proprietatile higroscopice ale sarii

exista prin targuri niste blocuri de sare cu ventilatoare de calculator care prin filtrarea aerului prin sare il imbogateste cu ioni nu stiu de care
si mai sunt si astea... dedicate
http://salin.ro/inde...salin-s2-detail
http://salin.ro/inde...lin-plus-detail

Edited by Nero-d, 14 January 2015 - 21:17.


#8
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014

 Batranelul, on 14 ianuarie 2015 - 21:16, said:


da, probabil vreo 40w Posted Image

Intre 15 si 40 W, in functie de dimensiune Posted Image

#9
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Am eu acasa una luata de la salina Slanic Prahova.
Sta pe un stativ ce contine un led RGB ce isi schimba prin rotatie lumina.
Nu are decat rol decorativ.
Sarea dispersand intr-un mod placut lumina. Practic se transforma intr-o lumina de veghe placuta.

Faza cu terapia as incadra-o cel mult la cromoterapie cine crede in ea.
In rest doar de decor.

#10
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Cine merge cu mașina la mare, sigur observă că ruginește mai repede dacă se lasă parcată lângă apă. Nu pot să cred că lampa nu are un efect terapeutic, în special într-un loc închis, mai ales dacă are un bec cu incendescență, ce o  încălzește.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Decor.

Daca mergi cu amanta la Paris si aduci nevestii un turn, are acelasi efect terapeutic ca si cum ai fi fost acolo cu ea? Nu.
Dezumidificator ( intr-o mica masura ). Eu zic sa nu o tii prea des in priza...

Case closed.


ps. sa zicem ca ar imbunatati calitatea aerului...daca ai o vitrina plina cu lampi.


ps2. poate reduce sforaitul :D Sarea, nu stiu sigur daca si lampa...

Edited by lex404, 14 January 2015 - 21:53.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,297
  • Înscris: 13.01.2011

 v_condratovici, on 14 ianuarie 2015 - 21:38, said:

Nu pot să cred că lampa nu are un efect terapeutic, în special într-un loc închis, mai ales dacă are un bec cu incendescență, ce o  încălzește.

Poate într-o debara, la suprafața unui apartament... nu cred.

#13
spiridusulverde

spiridusulverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 20.11.2011
Dupa dimensiune nu ajuta terapeutic vorbind,dar intradevar daca stai in salina sau o camera cu bulgari mari de sare ajuta atat la respiratie cat si la sistemul imunitar.Am incercat pe pielea mea si sunt multumit.

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013
Am avut si eu o veioza din asta, dar sarea a corodat contactele fasung-ului si a facut poc!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 January 2015 - 21:59.


#15
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Bineinteles ca o lampa deasta nu are efect ca la salina, dar are efecte benefice daca este folosita intr-o camera de apartament. Ptr. carcotasii ateisti, aparatul Salin a luat media de aur la mai multe targuri internationale iar in USA si Australia se vinde cu sute de dolari si oamenii cu afectiuni respiratorii chiar sesizeaza imbunatatiri. Ptr. cei care nu stiu ce inseamna glaxo smith kline seretide si la ce preturi se vinde celor care au astm...sarea se foloseste in terapie de mii de ani, doar ca acum e la moda ignoranta si ateismul.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Seretide-ul intradevar e scump...sa vezi cand iti lipsesc vreo 2 din stoc panica.

Pai, eu am zis:   sarea are efecte. Astm. Bronsite. Alergii ( astm/ br ), apnee.

dar lampa nu Posted Image


ps. vezi ca se gasesc in farmacie solutii saline in pulverizator...daca ai nevoie. Chiar sunt faine, am dat cuiva pentru sforait. Atata lucru ca ai de sters dimineata sarea ramasa prin casa.

Edited by lex404, 14 January 2015 - 22:31.


#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Am si eu asa ceva. Mi se pare ca schimba putin atmosfera, modifica umiditatea si mirosul din aer, dar nu m-as bizui pe ea sa ma vindece de nimic.

#18
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
decor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate