Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

scaun cu sange

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014
asta seara cand am fost la wc am ramas suprins cand am vazut sange ,adica eram constipat ,nu mam fortat foarte tare  dar era sange ,asa ceva nam mai patit  ,era sange destul ba chiar si pe hartie era , lipsa mare era neagra ,tare  , ce sa fac ? la ce doctor sa merg? dupa ce am terminat ma durut ,acuma numai ma doare

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Fisura anala sau hemoroizi
Daca te ustura si la urmatoarea cacare tind sa cred ca e de la fisura anala

De unde esti ?

#3
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
osa primesti un milion de raspunsuri, care mai de care.
1. mergi la medicul de familie sau direct la chirurgie.
2. e posibil sa fie hemoroizi sau fisura.sange rosu, inclusiv pe hartie arata o hemoragie locala.
3. hemoragia cauzata de tumora sau ulceratii e posibila.dar, pentru a exclude o tumora colonica sau rectala:
4. un diagnostic ti-l va putea pune un gastroenterolog in urma unei colonoscopii.

orice alt raspuns primesti e o balarie.

#4
UbeDoble

UbeDoble

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 01.11.2014
Mergi la doctor ! Net-ul nu este pentru rezolvarea problemelor de sanatate.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003
S-a fisurat un hemoroid ceva, nu e grav, se va retrage in cateva zile daca nu apar si alte incidente (ia o dieta mai normala, mai multa fasole, mazare, linte etc... sa nu mai fie tare). Daca totusi pierzi mult sange e bine sa treci pe la medic.

Edited by andreic, 12 January 2015 - 23:04.


#6
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Daca te bazezi pe net, o sa afli ca ai cancer in vreo 3 locuri.
Du-te la doctor, ar putea fi o gramada de cauze, care nu pot fi ghicite pe net.
Daca esti fan, e posibil sa-ti bage si o chestie in fund, depinde cum iti e norocul!Posted Image

#7
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
nu mai raspunde.domnu..sunati repede la 112 , posibil a murit deja Posted Image Posted Image

#8
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

 petre69, on 12 ianuarie 2015 - 22:55, said:

Fisura anala sau hemoroizi
Daca te ustura si la urmatoarea cacare tind sa cred ca e de la fisura anala

De unde esti ?

timisoara , acuma 2,3 ani pateam asta ,dar de atunci numai ,bine adevarat eram constipat  , acuma ma doare iar  ,mi frica sa numai curga

 dan_4_you2003, on 12 ianuarie 2015 - 23:10, said:

nu mai raspunde.domnu..sunati repede la 112 , posibil a murit deja Posted Image Posted Image

mai omule cum poti glumi ?  tu esti sanatos la cap ?

 andreic, on 12 ianuarie 2015 - 23:03, said:

S-a fisurat un hemoroid ceva, nu e grav, se va retrage in cateva zile daca nu apar si alte incidente (ia o dieta mai normala, mai multa fasole, mazare, linte etc... sa nu mai fie tare). Daca totusi pierzi mult sange e bine sa treci pe la medic.
inca mai ma doare  ,pai la ce doctor sa merg?

Edited by osd321, 12 January 2015 - 23:12.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Du-te la doctor si afla ce ai
Daca e fisura pot sa-ti dau niste sfaturi ca am trecut prin asa ceva si cu sfaturile mele am mai rezolvat doua bucati , un frate si un prieten
Ai zis ca ai mai avut asa ceva
Durerea era ca o usturime chiar la iesire sau simteai la interior ?
Si cand simteai durerea ,in timpul si dupa scaun sau asa aiurea ?

Ps.vorbim ,vorbim ,dar la doctor tot trebuie sa mergi

 Demon000, on 12 ianuarie 2015 - 23:13, said:

Prea mult futut in cur?
Razi tu razi dar doamne feri sa te doara-n cur ca nu-ti mai arde de caterinca
Iti vine si tie randul la o cacare mai groasa , stai linistit

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,519
  • Înscris: 19.04.2009
Raspunsurile s-au dat deja; restul stabileste medicul in urma investigarii.

Abtineti-va de la trolling!


sa va readuc aminte: NU este arie pentru diagnosticarea unor afectiuni ci pentru sfaturi/ dezbateri in baza unui diagnostic.

Edited by lex404, 12 January 2015 - 23:22.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 Demon000, on 12 ianuarie 2015 - 23:17, said:


Ai avut si tu?
Yep
Anul trecut in noiembrie
Am stat cu curu in ligheanul cu apa si betadina pe trei continente ca am fost plecat in concediu
Am carat ligheanu in valiza de murea lumea
Sa nu mai zic si de deget bagat in cur
E naspa la inceput dar te obisnuiesti daca ai pe cineva sa te sfatuiasca cum sa faci exact
Din pacate eu nu am avut dar am folosit logica

#12
osd321

osd321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 29.09.2014

 petre69, on 12 ianuarie 2015 - 23:17, said:

Du-te la doctor si afla ce ai
Daca e fisura pot sa-ti dau niste sfaturi ca am trecut prin asa ceva si cu sfaturile mele am mai rezolvat doua bucati , un frate si un prieten
Ai zis ca ai mai avut asa ceva
Durerea era ca o usturime chiar la iesire sau simteai la interior ?
Si cand simteai durerea ,in timpul si dupa scaun sau asa aiurea ?

Ps.vorbim ,vorbim ,dar la doctor tot trebuie sa mergi


Razi tu razi dar doamne feri sa te doara-n cur ca nu-ti mai arde de caterinca
Iti vine si tie randul la o cacare mai groasa , stai linistit

sasi povestesc ,imi venea sa merg afara    , mam dus la wc  ,nu mam foartat foarte tare adv e ca era tare si negru , cand am vazut sange mam speriat ,durerea e in exterior  ,e ca daca mar arde    , asa ceva nam patit de mult ,inainte mai mancam mere , dar trec pe ele

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,752
  • Înscris: 07.02.2003

 osd321, on 12 ianuarie 2015 - 23:12, said:

inca mai ma doare  ,pai la ce doctor sa merg?
In primul rand la cel de familie unde explici ce si cum si-ti face trimitere unde crede de cuvinta.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Ok
Hemoroizi nu am avut dar nu ami stiu pe unde am citit ce am citit si am crezut ca am hemoroizi
Si uite asa am stat aproape o luna si mi-am bagat toate cremele in cur fara nici un rezultat.....cred ca am incercat tot ce se gasea in farmacii pt hemoroizi
Am crezut asta pt ca nici nu ma gandeam ca ar fi fisura anala ...de ce nu stiu
Pana la urma m-am dus la doctor si verdictul a fost fisura anala
Daca e fisura anala atunci pot sa dau sfaturi chiar foarte valabile si dupa cum ti-am zis am rezolvat doua bucati pentru ca atat am studiat si m-am interesat despre cauze de m-am saturat (sunt si eu bun de ceva)
Pe aia doi i-am descoperit la nimereala cand vorbeau de usturime si nici ei nu au fost la doctor dar simptomele erau exact ca ale mele
La tine nu ma pot bunghi pt ca ai zis ca vine cu sange si chiar daca ar fi fost fara sange tot nu te puteai lua dupa mine ca doar eu sunt un nimeni de pe net si sa nu mai zic ca nu am treaba cu medicina ....sunt constructor ,deci altceva
Dar dupa cum am zis , daca ai fisura te pot ajuta cu sfaturi foarte pertinente
Totusi ,mergi la un doctor sa vezi ce ai
Cauta si tu un cabinet privat unde gasesti un proctolog si afli imediat ,nu stiu daca merita sa stai la cozi prin spital si alte alea
Cred ca cu 150 lei scapi de consultatie si macar stii ce ai

 osd321, on 12 ianuarie 2015 - 23:26, said:



sasi povestesc ,imi venea sa merg afara    , mam dus la wc  ,nu mam foartat foarte tare adv e ca era tare si negru , cand am vazut sange mam speriat ,durerea e in exterior  ,e ca daca mar arde    , asa ceva nam patit de mult ,inainte mai mancam mere , dar trec pe ele
Deci durerea e in exterior si simti ca o usturime ?

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,946
  • Înscris: 14.10.2008
Am patit si eu in martie 2012, a fost un rahat gros ca stalpul, tare ca piatra, mi-a luat 5 minute sa-l nasc, mi-a intors orificiul anal pe dos si s-a lasat cu stropi de sange, usturime, cam 3-4 zile am mai avut scaune cu sange, apoi nu am mai avut niciodata.

Ma obsedeaza rau scaunele cu sange din cauza tatalui meu, Dumnezeu sa-l ierte, mort in iunie 2014 la 59 de ani de cancer la colon (versiunea oficiala), avea hemoroizi si nu a spus la nimeni, prin 2002 a tras un partz cu sange ce a patat chilotii, l-a prins astfel maica-mea, insa apoi in ianuarie 2014 in urma unei colonoscopii i s-a descoperit tumora pe colonul sigmoid, dupa ce a fost prins cu tumora a marturisit ca de 2-3 ani de zile, la fiecare 2-3 luni, gasea sange pe hartia igienica iar in WC nu, neacordand atentie acestui detaliu, omul a crezut ca are hemoroizi, ca atunci cand nu mananca ciorbe, bolul fecal zgarie colonul si iese sange, in iulie 2013 un medic l-a intrebat daca face cu sange si a zis ca nu, sigur nu are asa ceva "cancer colorectal".

Il durea spatele, coloana lombo-sacrala, de muuuulti ani, imi amintesc ca si in 1993-1994 o zi a stat la pat de durere, era obisnuit cu asta, in noiembrie 2013 cand a vazut ca durerea nu mai cedeaza ci se tot accentueaza, si-a facut un RMN care a aratat intreaga coloana si maduva pline de metastaze, de asta a urmat colonoscopia in ianuarie 2014, inceput citostatice in februarie, la final de martie cazut la pat cu cele mai mari dureri din lume si in iunie a trecut la Domnul.

Varianta oficiala-cancer de colon gradul IV cu metastaze osoase, medulare, apoi hepatice si peste tot, o alta parere a unui medic a fost ca acele 2 vertebre cu probleme s-au frecat una de alta pana s-a facut o tumora, de zeci de ani il durea spatele si nu si-a facut vreun RMN, nici in iulie 2013 nu a vrut desi i s-a propus, a fost impreuna cu maica-mea la o clinica privata, mama si-a facut colonoscopie dar tata nu a vrut nici RMN, nici colonoscopie, oricum era deja prea tarziu pentru a mai castiga cei 5-7 ani de viata in plus prin extirparea cancerului in stadiu incipient.

Deci sfatul meu e sa mearga la medic initiatorul, daca sangerarea persista mai mult de 1-2 saptamani sau se repeta in mod regulat, colonoscopie pentru a exclude cancerul de colon, mai ales cel de sigmoid sau rect.

Edited by Neaceasca85, 13 January 2015 - 00:35.


#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 10.09.2014
La proctolog. Ăștia-s medicii care se ocupă de găurica curului și anexele învecinate. N-asculta de alte sfaturi divergente.

#17
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ceai de menta, supozitoare Proctoglyvenol si o crema sau supozitoare Hemosan minim 3-4 zile. Daca nu se observa ameliorari serioase fuga imediat la doctor. Baga lichide cat mai multe. Minim 2 ceaiuri de 300-350 ml pe zi si o supa la pranz sau seara. Plus apa aferenta.

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
Du-te la doctor și fă o colonoscopie. Prietenul meu avea probleme, sângerări, a stat până a văzut că nu se mai poate, și-a luat inima în dinți și s-a dus la colonoscopie. I-au făcut o injecție care l-a adormit (nu anestezie, o chestie mai ușoară care te face să dormi la propriu iar când te scoli nu ai efecte adverse ca la anestezie, pleci singur pe picioare acasă) și nu a simțit absolut nimic. Așa a aflat că are hemoroizi interni și colon iritabil.

Edited by gerbil, 13 January 2015 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate