Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Windows 10 Mobile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
8480 replies to this topic

#8335
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Aplicația inițială Facebook a Microsoft de pe 8.1.Era foarte bine integrata.

#8336
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Aia nu mai merge de hahahaaaaa demult.

#8337
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Zi-mi o noutate (nu cred ca are anul). N-am inteles de ce au renuntat la ea, dar in fine. Devenise din aplicatie doar un link catre facebook.

#8338
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Pentru ca asa a vrut zukenberg ala

Aplicatia nu se mai putea conecta la serverele facebook, deci schimbarea a venit de acolo.

#8339
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pacat de sistem, imi placea cum functiona si (personal) cred ca era gandit bine, dar, din moment ce manelele (aplicatiile gen Facebook, Instagram si cele similare) erau produse cu dedicatie pentru Android si IOs (care presupun ca isi cam impuneau cuvantul) era evident ca se va ajunge la un program Rabla pentru Windows Phone.

#8340
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
Facebook are 200 mega.

#8341
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
fFacebook si-a schimbat API-urile, iar MS nu a considerat ca merita efortul sa continue dezvoltarea. facebook a dezvoltat aplicatie pentru Windows dar, evident, au acordat prioritate sistemelor cu popularitate mai mare. Nu e vorba de "produs cu dedicatie", atata timp cat Windows pe telefoane nu a reprezentat niciodata o amenintare reala pentru Android sau iOS.

#8342
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Daca s doar doua firme ce vand medicamente in oras si tu iti deschizi o firma de medicamente, dar niciun furnizor nu vrea sa colaboreze cu tine, ba te amână, ba zice ca te cost triplu față de ceilalți..
Normal ca nu vei deveni o amenintare reala pt celelalte doua firme

#8343
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Actualizarea lunara:
  • Provided protection against a new subclass of speculative execution sidewall vulnerabilities, known as microarchitecture data sampling , for Windows 64-bit (x64) versions (CVE-2018-11091, CVE-2018-12126, CVE-2018- 12127, CVE-2018-12130).
  • Added “uk.gov” to the top-level domains of strict HTTP transport security (TLD HSTS) for Internet Explorer and Microsoft Edge.
  • Fixed an issue that could cause “Error 1309” when installing or uninstalling certain types of .msi and .msp files in a virtual drive.
  • Fixed a problem that prevented Microsoft Visual Studio Simulator from starting.
  • Fixed a problem that could cause the text, layout, or cell size to become narrower or wider than expected in Microsoft Excel when using the MS UI Gothic or MS PGothic fonts.
  • Security updates for Microsoft Edge, Windows Scripting, Windows applications platform and Frameworks, Windows graphics, Windows Media, Windows wireless networks, Windows kernel.


#8344
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
10 Mobile telefoane?

#8345
MotanulAlb

MotanulAlb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 16.02.2019
[...]
Changelog Windows 10 Mobile (Build 15252.566)
Nessuna novità e correzione

Edited by Ciubex, 15 May 2019 - 16:44.
Am scos partea provocatoare din mesaj


#8346
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
Da, in a doua marti din luna, la ora 20 se deschide teava pentru update. Cum nu mai am W10m, a ramas sa actualizez doar pe desktop.

#8347
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

View Postdanghetau, on 15 mai 2019 - 15:25, said:

Da, in a doua marti din luna, la ora 20 se deschide teava pentru update. Cum nu mai am W10m, a ramas sa actualizez doar pe desktop.
Asa. ca  fapt  divers, cineva  mult  mai  avizat  ca  mine  m-a  sfatuit  sincer  sa nu instalez  pe  desktop W 10.

Cica  este  program  de  spionaj, intre  altele.
Adica  raporteaza  automat  la  MS  ce  face  calculatorul  tau, ce  descarca, cu  / fara  licenta  etc.

Asa o fi ?

#8348
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Orice program instalat poate transmite catre producator date. La nivel teoretic, acele date colecteaza informatii care sunt folosite pentru dezvoltarea produsului (programului). Android face la fel. Nu stiu IOs. De aici tragi singur concluziile.

#8349
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 19.11.2010

View PostAdrexx, on 16 mai 2019 - 12:26, said:

Asa. ca  fapt  divers, cineva  mult  mai  avizat  ca  mine  m-a  sfatuit  sincer  sa nu instalez  pe  desktop W 10.

Cica  este  program  de  spionaj, intre  altele.
Adica  raporteaza  automat  la  MS  ce  face  calculatorul  tau, ce  descarca, cu  / fara  licenta  etc.

Asa o fi ?
Și ce folosești? Ubuntu?

#8350
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ieri am trecut si eu (pe jumatate) in tabara Android. Ma saturasem de ecranul spart de la Lumia 950 XL.
Acum utilizez in paralel un Samsung Galaxy S9 Plus (64 GB) Dual-SIM (SM-G965F) si un iPhone 5S pe care il detin de cca. 5 ani (cu bateria neschimbata).
Initial optasem pentru Huawei P20 Pro, dar dupa ce am observat ca nu poate face poze in format 16:9 si am citit despre problemele software pe care le are si despre slaba rezistenta la socuri si la apa am mers pe Samsung, chiar daca imi propusesem sa nu mai cumpar telefoane Samsung. Asa ca m-am ales cu porcaria de Bixby si cu butonul dedicat pentru Bixby, pe langa alt bloatware specific Samsung.
Primul soc pe care l-am avut cu Samsung-ul a fost cand m-am confruntat cu interfata total neintuitiva (un fel de corcitura intre interfata Windows Phone si iOS, mai proasta decat amandoua si cu elemente specifice Android care nu mi-au placut niciodata).
Al doilea soc a fost cauzat de greutatea/ imposibilitatea gasirii anumitor setari. De exemplu, am ales limba romana la initializare si nu gasesc cum sa-l trec pe engleza.
Al treilea soc: lipsa posibilitatii inregistrarii apelurilor. Dupa ce am incercat o gramada de aplicatii care promit ca fac asta si care imi inregistreaza doar propria voce, am aflat ca, de fapt, nu este posibil.
Al patrulea soc: nu am putut instala Cortana, deci nu mai pot primi notificari sub Windows 10. Nu pot schimba tara pentru magazinul de aplicatii, cum se poate face pe Windows 10 Mobile sau (ceva mai greu) sub iOS.
Si altceva care ma deranjeaza este ca mi-as fi dorit cateva aplicatii care exista pe iOS si pe Windows Phone/ Windows 10 Mobile, dar care nu exista pe Android.
Ce imi place? Se misca incomparabil mai bine decat Lumia 950 XL, anumite aplicatii sunt mult mai bine puse la punct (chiar si decat pe iOS) si l-am putut configura sa ma notifice periodic cand am apeluri sau SMS-uri ratate. Datorita limitarilor impuse de Microsoft si Apple pe Windows 10 Mobile nu am avut asa ceva, iar pe iOS am avut doar partial. Autonomia pare sa fie peste asteptari (cu toate ca l-am "butonat" cateva ore, abia daca a scazut cateva procente).
Acestea sunt primele impresii si constatari. Poate ca dupa ce voi reinvata sa ma descurc cu Android dupa multi ani in care nu am utilizat acest OS imi voi schimba din pareri.
Stiam ca vor exista avantaje si dezavantaje, insa nu mai puteam sa astept un nou telefon de la Microsoft care a tot fost amanat. In plus, la iPhone-ul nu prea ma mai tine bateria (sa o inlocuiesc nu mai merita investitia) si aveam nevoie de un telefon pe care sa pot instala macar in parte aplicatii pe care le utilizam sub iOS ca sa nu mai irosesc bateria de la iPhone.
In rest, am tendinta sa pun Samsungul in sleep cu dublu tap pe bara de butoane virtuale si sa "ii aprind ecranul" cu dublu tap pe ecran (in cazul lui 950XL renuntasem la orice securitate, deoarece dadea gres pe des autentificarea prin "ochelari"). Incerc sa scap de aceste tendinte cu ajutorul husei dedicate Samsung (Clear View) care il pune automat in sleep cand inchid coperta si ma autentific cu degetul pe senzorul de amprenta.
Dupa o zi dupa ce am renuntat la "spartphone" imi este dor de Windows 10 Mobile si ma mir de lipsa notificarilor de pe telefon in Action Center sub Windows 10.

#8351
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.02.2014
Incearca sa schimbi launcher de Samsung cu Microsoft Launcher.  Poate iti place mai mult interfata.

#8352
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,695
  • Înscris: 21.08.2008
M-am obisnuit foarte rapid cu Android pentru ca nu foloseam oricum foarte multe aplicatii. Eu am Android One, poate si asta conteaza in fluiditate.
Si eu am asteptat sa vad cum evolueaza W10m dar... asta e. Consider ca 10 ani e destul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate