Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cât de frig sau cald este la voi?

* * * - - 26 votes
  • Please log in to reply
34335 replies to this topic

#31033
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Azi nori cirrus "santinele" cum le spun eu, ca nu am gasit un nume prin almanahele cu nori. Cirrusi cu deplasare perpendiculara pe fibra, fibre scurte si bine conturate, dese, aliniate precum soldatii. Poate fac si o captura de ecran cand am mai mult timp.
In rest... vechiul blocaj spart, bun-venit celui nou.
Ciclonii putin prea nordici, altfel ne alegeam macar cu un freezing-rain in Baragan.
In special modelui american vedea si 70 cm zapada prin Slatina si imprejurimi.
Pana la urma ne alegem cu un alt fenomen rar, descarcari electrice in sud-est si zapada plus polei in Moldova.
Mai degraba un scenariu precum cel de acum  2 ierni.
Inca nu au aparut blocajele rex, fara ele ciclonii nu stationeaza deasupra noastra.
Prognoza ar fi aceea ca, in urma activarii La Nina,  Atlanticul se va activa si el desi tocmai linistit nu a fost, dar ar mai rule din blocajele meridianale sau macar le-ar mai schimba locul.
Singura necunoscuta va fi comportamentul Siberianului, unde va trimite dorsala, daca imparte in doua Atlanticul, lasand spatiu de manevra ca si acum, sau ramane un perpetuu nord-vest ca si iarna trecuta.

#31034
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,962
  • Înscris: 13.11.2016
Sunt 14 grade acum, in Targoviste, a fost o zi frumoasa. Din seara/noaptea asta incep ploile, pana cam pe luni.

#31035
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Sau vor continua pe parcursul lunii cu mici pauze, cel putin pentru capitala.

Attached File  prognoza.jpg   152.45K   12 downloads

#31036
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008

 rixthina, on 19 noiembrie 2022 - 14:50, said:

Azi nori cirrus "santinele" cum le spun eu, ca nu am gasit un nume prin almanahele cu nori. Cirrusi cu deplasare perpendiculara pe fibra, fibre scurte si bine conturate, dese, aliniate precum soldatii. Poate fac si o captura de ecran cand am mai mult timp.
In rest... vechiul blocaj spart, bun-venit celui nou.
Ciclonii putin prea nordici, altfel ne alegeam macar cu un freezing-rain in Baragan.
In special modelui american vedea si 70 cm zapada prin Slatina si imprejurimi.
Pana la urma ne alegem cu un alt fenomen rar, descarcari electrice in sud-est si zapada plus polei in Moldova.
Mai degraba un scenariu precum cel de acum  2 ierni.
Inca nu au aparut blocajele rex, fara ele ciclonii nu stationeaza deasupra noastra.
Prognoza ar fi aceea ca, in urma activarii La Nina,  Atlanticul se va activa si el desi tocmai linistit nu a fost, dar ar mai rule din blocajele meridianale sau macar le-ar mai schimba locul.
Singura necunoscuta va fi comportamentul Siberianului, unde va trimite dorsala, daca imparte in doua Atlanticul, lasand spatiu de manevra ca si acum, sau ramane un perpetuu nord-vest ca si iarna trecuta.
Nu, acel nord vest nu trebuie sa se mai intample, ajunge cu el in iernile 18-19, 19-20, 20-21 si 21-22. Mai ales 19-20 si 21-22 dar toate iernile astea au fost execrabil de proaste.

Ca sa ne uitam cand au mai fost suite de ierni praf una dupa alta, ar fi anii 70 cu vreo 5 ierni si apoi pe la final de 80, inceput de 90, final de 90, inceput de 2000. Dar 1990-1991 o fi fost ea iarna seaca pana in februarie, insa atunci a dat viscolul care nici pana astazi nu a putut fi egalat.

4 si 5 august 2006 si 4 sau 5 februarie 1991, himerele vietii mele meteo, imi doresc sa se repete dar s-ar putea sa nu. La 1991 eram prea mic si tot mi-a placut, in 2006 stim povestea cu ratarea litorala.

Un viscol bun si memorabil poate scapa si intr-o iarna proasta. Exemple precum noiembrie 1993 sau ianuarie 2014 sunt concludente, fara acele viscole cele 2 ierni erau la fel de nasoale ca suita pe care o traim acum si din care sper sa nu faca parte si 2022-2023.

Rixthina, din septembrie 2022 am si eu camere la tara. Si mai pot vedea si Mioveni plus Izvoarele Prahova. Plus Slatina, evident. In cursul lui 2022 am dezvoltat o adevarata retea de monitorizare cu baietii din grup care m-au ajutat. Dar lipsa fenomenelor meteo face inutila aceasta retea.

La tara o camera e orientata estic, spre gradina, dand un peisaj salbatic 100%, posibil ca viscolul iarna sa o acopere de zapada. Cealalta e spre sosea, spre porti si drum, si e usor si relaxant de urmarit pe inregistrari ce masini trec. Ca nu e trafic mare fiind DJ, nu DN.

Unica constructie de pe mosia de la Miesti, o magazie de lemn ancestral, cu tigla si cocos de caramida pe acoperis. In stilul cel mai romanesc, am bagat curent si internet in ea ca sa pot pune camerele. Vara daca furtunile ocolesc Slatina, e imposibil "sa nu se nimeara" la Miesti, Mioveni ori Izvoarele. Surveillance camera storm chasing.

************
A plouat aseara la Slatina, ploua si acum in acelasi stil, reprize scurte cu pauze. Ziua a fost OK termic si cu cer mai mult noros.

Edited by Neaceasca85, 19 November 2022 - 22:53.


#31037
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
-6°, senin. Am făcut o plimbare prin pădure, cu cățelul…

Attached Files



#31038
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La tine e mai frig decât la mine, dar e Soare! De ar fi fost vremea de ieri şi azi în Bucureşti.
Sper ca până pe seară să se oprească ploaia. Dacă nu a plouat cum trebuie în trecut, acum plouă cam mult şi cam tare.
În generală un coleg "greutatea torenţială" în loc de "greutatea tangenţială".

#31039
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008
Averse de ploaie este un pleonasm, pentru ca aversa inseamna ploaie torentiala.

Mie imi place, sunt satul de atata soare, e bezna si fotovoltaicul e deja aproape mort :drac:

Seceta nu e buna niciodata, fie vara, fie iarna.

A plouat cu vant noaptea, dimineata nu mai era vant, continua sa ploua in reprize.

#31040
al-padrino

al-padrino

    TCB

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,962
  • Înscris: 13.11.2016
Ploua de aproape 24 de ore, a inceput sa-mi placa. Marti e posibil sa mijeasca soarele.
Acum sunt 10 grade in Targoviste. :)

#31041
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
De plouat trebuie să plouă, dar măcar să plouă noaptea.
Pe câmp poate să plouă şi ziua.
Măcar să avem energie hidro pe vremurile astea.

#31042
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008
Da, mai ales ca eu am facturile de lumina pe Hidroelectrica.

Ca sa ramana ieftin, trebuie sa ploo.

Seceta aduce scumpiri, orice ai zice. Ma refer si la alimente.

#31043
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
A plouat. As zice ca destul. 3 cuburi de 1000 l umplute in ultimile 2 zile. Din pacate le-am golit azi si asa vor ramane pana in primavara.

#31044
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008
La Izvoarele Prahova omul din grup a pregatit ieri masina parintilor pentru iarna. A imbracat-o in 2 huse si ramane nemiscata acolo pana la primavara, supravegheata video si luminata cu sodiu. Parintii lui stau iarna in Bucuresti la bloc, restul anului la taranoaia. Fiind in varsta, nu se baga la condus iarna.

Pe de alta parte, la mine la Miesti rudele vor incerca sa stea cat mai mult, poate doar pe vreme severa de iarna sa mearga la bloc la Dragasani(cand l-or lua si pe tataie cu ei), ieri au adus lemne de foc, le convine mai mult pretul lemnului la tara decat cel al gazului la oras.

Mai stiu pe cineva de la Piatra Olt care tot asa, iarna la bloc, in rest la tara. Mie personal imi place sa merg din cand in cand la tara, cateva ore, dar sa dorm acolo no way, pentru a vedea vremea din sat am pus camere. Cum a pus Rixthina mai demult.

Monentan nici nu as avea unde sa dorm la Miesti. La oras vremea nu ma poate izola, pe jos ori cu taxi tot ajung unde am treaba, dar la sat izolat de zapada si fara curent e nasol, mult mai misto sa vad de la distanta daca se intampla asa ceva. Abia astept primul mare viscol, daca nu, prima mare furtuna la vara.

#31045
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
M-au trezit tunetele, au licarit bine si fulgerele, se vad binmec. e si pe radar pana spre Ploiesti.
Cat despre acei cirrusi "santinele" i-as compara cumva cu altocumulus castellanus, sigur voi reveni cu o captura de ecran cand voi salva filmele.
@nea, nu stiu in ce grup esti mătălică, mai ca m-as baga si eu, dar nu stiu cum sa ma caracterizez, oriunde m-as duce, orice fenomene vor fi, daca nu sunt la mine la tara fenomenele nu au acelasi farmec.
Eu ma bucur chiar si de un cer perfect senin ori de un calm atmosferic profund. Am o girueta extrem de sensibila, foarte bine echilibrata, arata cea mai fina adiere.
S-a umplut pluviometrul, am si uitat ce capacitate are cand e plin castronul, am un tabel undeva prin hartii.
Si va mai ploua. O sa ii fac un sistem de autogolire, cu un furtunas, cand e plin se amorseaza si se goleste automat. Daca aveam inspiratia asta, acum s-ar fi golit. Bine ca a sosit musonul.

#31046
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008
Sunt in 3 grupuri de fapt: unul de lampi, altul de camere si prize smart, altul de vreme.

Cer noros si ploaie slaba, a plouat taricel toata noaptea, fara vant.

Wow, fulgere, ce noroc pe voi.

Noi ne-am facut, pe langa statie meteo cel din Mioveni, metode de aprindere lampi de la distanta cu prizele smart, plus urmarirea lor pe camera. Si acasa si la Miesti am 3 camere, 2 la vreme, 1 in interior.

Statie meteo e greu sa pun, atat la Slatina in curtea unde se perinda toti, cat si la Miesti pe cosmelia cu lemn batran unde abia patrunde bormasina.

#31047
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
A fost torentiala si in Bucuresti pe la 3-4 noaptea dar nu am auzit tunete. Acum o sa mai urmeze ploi mai slabute, maine curat, miercuri iar ceva stropi samd...

Edited by andreic, 21 November 2022 - 10:34.


#31048
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,836
  • Înscris: 14.10.2008
Slatina 25 litri, Bucuresti 34, hehe.

#31049
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Ca sa diminueze seceta de peste vara-toamna ar trebui sa ploua macar 1000 de litri/mp in perioada asta

Edited by GlCA_Contras, 21 November 2022 - 10:59.


#31050
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Da, ca sa o dam in inundatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate