Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Izolare acoperis - da sau ba

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
Am o casa pe structura lemn, pe un nivel.
La planseu am folosit urmatoarea izolatie, de jos in sus: rigips, vata minerala 20 cm intre grinzi, polistiren de 2 cm, folie anticondens, am pus sipci perpendiculare pe grinzi, inalte de 5 cm si OSB.
intre capriori nu am nimic
ajuta sa pun vata minerala intre capriori ( de 5... sau 10 cm?) + folie polietilena?
sau arunc banii degeaba?
nu ma intereseaza confortul in pod ci daca va imbunatati semnificativ conditiile din casa, atat iarna cat si vara.

#2
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Ajuta. Daca tot pui, pune macar de 10cm. De 5 cm nu are rost. Manopera e aceeasi.

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Folia "anticondens" (mai corect ar fi bariera de vapori) cred ca trebuia intre rigips si vata.

Ideea e ca aerul umed din casa se ridica, trece prin vata, trece prin polistiren si ajunge la folia si OSB-ul reci si acolo se condenseaza si strica izolatia.

#4
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Doar ca folia anticondens trebuia pusa pe osb si nu sub osb. Altfel spus - tabla acoperisului, sipci, folia, osb, vata, polistiren, rigips.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu personal nu-s lamurit daca omul se refera la folia anticondens sau folia bariera de vapori. Multa lume le confunda.
Folia bariera de vapori trebuie pusa sub rigips, pe fata calda a termoizolatiei.
Folia anticondens trebuie pusa sub sipci si opreste apa lichida sa treaca din exterior in interior dar permite vaporilor sa treaca din interior in exterior.

#6
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am uitat sa mentionez, DA! sub rigipsul de la tavan am pus si folie polietilena... n-am pus folie speciala bariera de vapori
ce am spus mai sus este la planseu, nu la acoperis
acoperisul e facut, doar la interior nu stiam daca sa-l mai izolez sau nu
am inteles, o sa-l izolez cu vata de 10cm

#7
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Nu vad rostul sa pui termoizolatie intre capriori daca podul nu e locuibil.Eventual mai bagi un rand de termoizolatie peste planseu .. Bafta.

Edited by dan_4_you2003, 07 January 2015 - 03:20.


#8
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
ai dreptate cu planseul dar problema e ca nu mai pun izolatie acolo din cauza ca peste tot am osb si desi podul nu e locuibil e utilizabil.
de fapt e ca un adevarat depozit.
intre grinzi am deja vata, si ar trebui sa mai ridic grinzile sa pun vata ceea ce nu prea mai am cum

ce as putea face eventual e sa mai pun vata de 5 cm intre sipcile ce le-am pus intre grinzi si OSB
nu am pus nimic acolo pentru ca am crezut ca va forma un fel de tampon de aer ce ajuta la izolatie

ar fi o idee dar acum ce e mai bine, 5 cm vata sub OSB sau 10 intre capriori?
avantajul intre capriori ar fi un confort mai bun atat vara, cand te sufoci acolo, dar si iarna.
toate lucrurile ce nu le folosim in perioada imediat urmatoare sunt urcate in pod, de la haine, carti, scule, etc.
am si lada frigorifica in functiune tot  in pod...

Edited by vasilefi, 07 January 2015 - 08:20.


#9
anet1234

anet1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2015
buna seara,am o mansarda de lemn pe parter de caramida,si as dori sa o reizolez,am locuit in ea 7 ani dar este f f cald
am scos rigipsul si...surpriza,totul era facut de mantuiala,vata minerala imprastiata ici colo,polistiren de 5 pus pe scandura de jur imprejur dar si la tavane,fara folie,fara k vata sa fie legata,in unele parti se stransese jos.
ce izolatie imi recomandati pe tavane si ce sa pun pe pereti ,nu am multa distanta la pereti pt ca nu am scos parchetul,ma rog,dar as vrea sa fac k lumea

#10
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
cel mai bine vata bazaltica, din aceea cu placi.

#11
anet1234

anet1234

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2015
Asta era clar dar, cat sa pun la tavane si cat la pereti? Se acopera pe urma si capriorii si cu ce fel devata, eu am deja si vata de stcla pe care o pot refolosi
Apoi dupa vata ce urmeaza si cum se prinde mai exact ultimul stratde vata , cel ce acoperacapriorii?


#12
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postanet1234, on 11 ianuarie 2015 - 23:21, said:

Asta era clar dar, cat sa pun la tavane si cat la pereti? Se acopera pe urma si capriorii si cu ce fel devata, eu am deja si vata de stcla pe care o pot refolosi
Apoi dupa vata ce urmeaza si cum se prinde mai exact ultimul stratde vata , cel ce acoperacapriorii?
Ai putea sa postezi niste poze cu mansarda, sarapanta in stadiul actual, dezvelita? In ce zona a tarii e lucrarea?

#13
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Ne poate ajuta cineva cu o schita , un filmulet pentru materialele necesare izolarii unui acoperis invelit cu tabla ? As vrea ca cineva care are experienta si cunostinte bune in acest domeniu sa posteze o schema ideala de materiale folosite si ordine de montaj .

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
cauta un pic pe google sunt multe scheme usor de citit si bune.

si aici pe site daca bagi 5 min o cautare gasesti.

View Postanet1234, on 11 ianuarie 2015 - 23:21, said:

Asta era clar dar, cat sa pun la tavane si cat la pereti? Se acopera pe urma si capriorii si cu ce fel devata, eu am deja si vata de stcla pe care o pot refolosi
Apoi dupa vata ce urmeaza si cum se prinde mai exact ultimul stratde vata , cel ce acoperacapriorii?

se prinde cu sipci, sau cu niste cuie mai lungi decat grosimea vetei si sarma moale intre cuie.

#15
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,204
  • Înscris: 23.02.2007

View Postmsn2, on 27 ianuarie 2015 - 15:41, said:

decat grosimea vetei
Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate