Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Intel Broadwell - lansat in sfarsit...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, abia astazi au fost prezentate oficial modelele de desktop impreuna cu alte cateva modele mobile
http://www.businessw...ce#.VW1awFaqpBc

Can in 30-60 zile vor fi disponibile in magazine - aproape simultan cu Windows 10.

#74
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Si review - http://www.anandtech...-5775c-i5-5765c

#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Si au aparut si la noi in comert - http://www.pcgarage....775c-33ghz-box/

Da e cam scump vad :(

#76
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Da, singurele avantaje fata de procesoarele Haswell sunt faptul ca Broadwell pot fi Overclockate si au un consum mai mic.
In rest, nu cred ca merita diferenta de pret dintre Broadwell siHaswell Refresh Posted Image

#77
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004

Nu chiar. Doar K-urile de la Haswell Refresh le bat in teste si asta ptr ca merg la frecevnte mai mari.


Diferenta merita cu 2 conditii - sa ai deja o placa cu chipset z97 si un procesor prost la care sa vrei upgrade si sa ai intr-adevar nevoie de un consum foarte redus - nu ai nevoei de placa video dedicata la asta - echivaleaza in teste cu un GF 750 ( non-titanium ) - practic e cea mai tare placa integrata a momentului.


Iar cand nu e nevoei de grafica mai deosebita procesorul poate folosi din cache-ul L4 de 128Mb - spor de viteza fata de echivalentele haswell la aceeasi frecventa.


Eu deja il am de 10 zile. Luat ceva mai ieftin insa.



#78
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Asta daca ai deja o placa de baza cu chipset z97.

Dar daca nu ai o placa de baza  cu chipset z97, merita sa schimbi placa de baza (cu chipset H97,Q87 sau Z87) si procesorul i7-4790 (K sau non-K) pe o placa de baza cu chipset z97 si procesorul Broadwell ?

Eu zic ca nu merita, insa poate gresesc !

In orice caz, eu voi sta cu mobo cu chipset b85 si i5-4690 pana va aparea intel Cannonlake.
In cel mai rau caz, poate voi schimba doar placa de baza ca va ceda in timp  Posted Image


l.e.:
fa-ne si noua un review d.p.t.d.v. despre procesorul Broadwell;
sau, poveste-ne despre noul computer la care ai facut upgrade, de la LGA775, parca !

Edited by tom_1133, 06 July 2015 - 12:42.


#79
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,630
  • Înscris: 15.06.2004
Nu, nu merita, ptr ca peste aproximativ 2 luni vom avea Skylake.
Eu aveam placa de la sf anului trecut - cand se preconiza ca o sa apara in ianuarie.


Mare lucru n-am ce sa zic de noul PC - se misca bine - atat cat am apucat sa-l testez - adica vreo 10 zile - si alea pe portiuni mici ca am prea multe pe cap.
Comparativ cu 775-ul e clar peste. Boot la 8 in aproximativ 12 secunde - vreo 5 sunt insa logo-ul de la placa de baza.

Redare 4k cu utilizare procesor la 2-3%. Inca n-am pus Starcraft 2 pe el sa vad cum s-ar descurca, dar cu vechiul Quad merega pe High...
IE se incarca instant - pagina de start e seja incarcata pana se deschide fereastra complet.

Mai incolo sa-l vad, dupa ce trec si la Windows 10 si mai pu programe pe el. Momentan mai mult am tras pe cel vechi ca ala inca are tot ce am nevoie pe el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate