Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Pachet hosting, cel mai bun raport calitate / pret

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare forum, detin in momentul de fata un server intr-un datacenter din Bucuresti ce are o verisune de Ubuntu modificata pe care sunt hostate 2 websiteuri cu ceva trafic si inca 4 cu trafic relativ. Momentan totul se face manual prin SSH si m-am cam saturat sa tot administrez zi de zi totul astfel ca ma uit spre un pachet de hosting ce va contine un panou de administrare (cPanel, Plesk, etc.) si un suport tehnic decent.

Cand spun 2 websiteuri cu ceva trafic ma refer la niste galerii foto, cu vor fi accesate de utilizatori din Bucuresti, eventual din tara, foarte rar si ceva din afara, extrem de rar. Cand vorbesc de utilizatori spun ceva in jur la 300 concomitent, ora de varf pentru cele 2 mentionate mai sus in rest accesari periodice (acum cand scriu acest post 2:40 AM sunt ~50 utilizatori ce acceseaza galeriile foto, exclusiv din Bucuresti).

Momentan de-a lungul timpului am reusit sa ocup cam 500 gb spatiu pe disc (pentru toate) si ma uit spre alti 500 Gb in urmatorii 2-3 ani (foto ocupa in medie 110-150 Kb). Cele 2 websiteuri principale vor sta pe 2 IP diferite iar celelalte se pot inghesui pe un al treilea nefiind atat de importante.

Care ar fi cea mai buna alegere pentru mine, raport calitate / pret pentru a continua acest proiect cu o administrare oarecum automata (sa ofere si ceva backup, macar 50-100 gb), sa aiba un panou de adinistrare pentru a putea angaja pe cineva sa se ocupe de el, in momentul de fata doar eu stiu ce am facut acolo, iar ca sa platesc un cunoscator nu se merita.

Nu recomandati MxHost sau alte balarii de genul, vreau seriozitate la un pret decent si nu prea stiu pe cine sa aleg avand in vedere ca pana acum am apelat la firme de hosting doar pentru pachete de 5 eur max pentru diferiti clienti, restul fiind instalate de mine direct in datacenter (acesta fiind un caz special pentru un proiect mai special).

Multumesc si va stau la dispozitie pentru orice alte informatii.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Poti instala pe server Virtualmin, e o interfata similara cu cpanel, si e gratis.

#3
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
M-am gandit si la asta dar nu stiu cati "webmasteri" care stiu sa lucreze cu el si evident sa nu ceara prea multi bani pentru administrare sunt dispusi sa o faca, dar inca ma uit spre o solutie VPS. Evident daca nu vor aparea, asta va fi solutia de urgenta.

Multumesc Mizu

Off topic - in perioada 12.2006 - 04.2007 s-au inscris 60k useri pe softpedia? :)

Edited by mariusblk, 06 January 2015 - 03:05.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Ia-ti un VPS si instaleaza-ti cPanel.

"Cele 2 websiteuri principale vor sta pe 2 IP diferite iar celelalte se pot inghesui pe un al treilea nefiind atat de importante." - De ce? Cu ce te deranjeaza daca au toate acelasi IP?

#5
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
Am motivele mele Alice, eu stiu ce am de facut, caut doar pe cei care au cel mai bun raport calitate / pret pentru datele expuse mai sus, atat prezent cat si proiectii de viitor.

Edited by mariusblk, 06 January 2015 - 08:55.


#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmariusblk, on 06 ianuarie 2015 - 02:52, said:

Nu recomandati MxHost sau alte balarii de genul, vreau seriozitate la un pret decent si nu prea stiu pe cine sa aleg avand in vedere ca pana acum am apelat la firme de hosting doar pentru pachete de 5 eur max pentru diferiti clienti, restul fiind instalate de mine direct in datacenter (acesta fiind un caz special pentru un proiect mai special).

Ia fa o lista cu "balariile de genul" ca sa stim si noi pe cine sa nu recomandam...
Iar daca tu zici ca Mx nu ofera seriozitate... te cam inseli. Eu mi-am luat pachet de hosting personalizat la ei cu un pret foarte bun si de atunci au trecut niste ani buni si nici acum nu am de gand sa ma mut de la ei. Asta pentru ca sunt chiar seriosi si isi fac treaba pentru banii dati.
Si apropo: nu ar strica sa zici si cam cat de cat ram ai nevoie, cpu si nu il ultimul rand cat esti dispus sa dai. Altfel discutam degeaba.

#7
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007

View Posttigerheart, on 06 ianuarie 2015 - 08:57, said:

Ia fa o lista cu "balariile de genul" ca sa stim si noi pe cine sa nu recomandam...
Iar daca tu zici ca Mx nu ofera seriozitate... te cam inseli. Eu mi-am luat pachet de hosting personalizat la ei cu un pret foarte bun si de atunci au trecut niste ani buni si nici acum nu am de gand sa ma mut de la ei. Asta pentru ca sunt chiar seriosi si isi fac treaba pentru banii dati.
Si apropo: nu ar strica sa zici si cam cat de cat ram ai nevoie, cpu si nu il ultimul rand cat esti dispus sa dai. Altfel discutam degeaba.

Cand spun balarii ma refer la "Trafic alocat lunar" ceea ceea ce ma cam incomodeaza avand in vedere ca luna trecuta am avut un trafic de 7 TB si ma uit in viitor dupa cum am precizat mai devreme. Eu analizez ofertele strict de pe siteurile lor, iar cand am vazut trafic alocat deja am dat close la site. Nu am facut nici o cerere pana acum la nici un hoster dar cred ca asta va fi cea ma buna solutie, sa trimit mailul la toti pe care ii gasesc.

Cerinte: 4-6 core, 8 gb ram (maxim) e ok si cu 4, minim 500 Gb spatiu pe disc, 3 ipuri, datacenter in Bucuresti, la bani ma uit undeva la maxim 100 eur pe luna

Offtopic (am zis ca nu e cazul dar m-ai starnit): cu MxHost am avut probleme mari acum ceva vreme, poate s-au schimbat de atunci pentru ca am rupt contractul instant dupa incheierea evenimentului. Aveam un hosting de la ei, cu 100 Gb inclus sau 120 (!?!?!?) pe vremea respectiva si pe care am urcat un stream live, procesat de 2 servere externe, practic am embeduit un player intr-un html. Apoi a fost instalat un script de chat pentru cei ce accesau pagina. So far so good, dar sa vezi ce s-a intamplat dupa ce s-au terminat cei 100 Gb (cu toate ca anuntasem ca e posibil sa depasesc si sa stea in garda). O ora de "Quota overloaded. Please contact system administrator." Multumesc baieti!

Edited by mariusblk, 06 January 2015 - 10:03.


#8
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Da, cel mai bine ar fi sa contactezi mai multe firme si sa le explici ce anume vrei. La 7tb trafic si 500gb spatiu cred ca majoritatea firmelor iti vor recomanda un server dedicat. Iar la 100euro pe luna nu cred sa gasesti ceva potrivit.
Partea cu trafic nelimitat(daca vrei asa ceva) de obicei are niste clauze in spate si trebuie discutate cu firma...

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cloud? http://azure.microso...ing/calculator/
Vezi exact cat te costa un anume sistem, cat te costa spatiul ocupat, cat te costa traficul, etc.

Nu stiu cum e viteza relativ la Bucuresti.

Edited by dani.user, 06 January 2015 - 10:27.


#10
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmariusblk, on 06 ianuarie 2015 - 09:50, said:

So far so good, dar sa vezi ce s-a intamplat dupa ce s-au terminat cei 100 Gb (cu toate ca anuntasem ca e posibil sa depasesc si sa stea in garda). O ora de "Quota overloaded. Please contact system administrator." Multumesc baieti!
Te inteleg intr-un fel dar trebuie si tu sa intelegi un lucru: tu primesti de la firma un pachet de gazduire alcatuit din A trafic, B spatiu si x,y,z limite contra unei sume, da? E decizia ta cum iti gestionezi resursele, firma nu are nici o treaba cu asta. Ei doar iti pun la dispozitie resursele si atat. Daca tu crezi ca depasesti niste limite, atunci tu trebuie sa le zici sa iti mareasca traficul sau ce ai nevoie. Firma nu are nici o obligatie sa iti gestioneze tie resursele, ea doar monitorizeaza sa nu afectezi cumva negativ serverul si pe ceilalti clienti.

Deci in cazul tau, era greu sa le zici sa iti mai bage 10-20gb trafic sau de cat aveai nevoie? Nu trebuia sa astepti sa se termine cei 100.


View Postdani.user, on 06 ianuarie 2015 - 10:26, said:

Cloud-ul te goleste imediat la portofel Posted Image plus ca Azure ofera max. 2000gb trafic din cate vad.

Edited by tigerheart, 06 January 2015 - 10:50.


#11
gupi

gupi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 15.04.2005
/ sidetopic
la 7 TB lunar media de bandwidth e de cam 23 Mbps, foarte probabil cu varfuri mai mari.

Sunt curios, vizitatorii sunt preponderent din România ? (stupid tl;dr)

Edited by gupi, 06 January 2015 - 11:23.


#12
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007

View Posttigerheart, on 06 ianuarie 2015 - 10:40, said:


Deci in cazul tau, era greu sa le zici sa iti mai bage 10-20gb trafic sau de cat aveai nevoie? Nu trebuia sa astepti sa se termine cei 100.



De ce sa platesc pentru ceva care nu folosesc si daca ai observat i-am contactat si le-am explicat problema, ce vreau sa fac, perioada eventului, si daca in prima zi s-a dus 20% in a doua 15% te astepti ca in a treia sa ai un boom de 65% ? Si ma repet, problema a fost expusa in prealabil, nu i-am contactat cand m-am trezit cu sacii in caruta si eroare in browser. Asta se intampla acum vreo 3 ani jumate, nu neg faptul ca de atunci au imbunatatit serviciile, dar eu raman la parerea mea gen Stan Patitul


Multumesc tuturor pentru sugestii, am trimis template-ul la toti pe care i-am gasit si astept oferte, voi reveni cu update sa va spun ce am ales si cine a pus pe masa cea mai buna oferta calitate / pret.

#13
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmariusblk, on 06 ianuarie 2015 - 13:44, said:

De ce sa platesc pentru ceva care nu folosesc si daca ai observat i-am contactat si le-am explicat problema, ce vreau sa fac, perioada eventului, si daca in prima zi s-a dus 20% in a doua 15% te astepti ca in a treia sa ai un boom de 65% ? Si ma repet, problema a fost expusa in prealabil, nu i-am contactat cand m-am trezit cu sacii in caruta si eroare in browser.

Nici o firma nu e obligata sa iti gestioneze tie traficul sau restul resurselor... Ei ti-au dat un trafic si in rest e decizia ta ce faci cu el, nu pot sa stea acum sa iti verifice tie cand e gata traficul si sa iti mai puna. Mai au si alti clienti, nu doar pe tine. Pentru asta trebuia sa zici sa iti mai puna niste gb si eventual sa platesti extra la final DOAR pentru gb consumati, nu cred ca nu ar fi fost de acord.
Banuiesc ca ai si tu un abonament la telefonul mobil sau o optiune activata cu X minute incluse. Cand ti se termina cele X minute inainte de reactivare, reteaua mobila iti mai baga minute fara sa le zici explicit ca vrei sa iti mai activezi o optiune cu Z minute? NU. Te baga direct la plata. Cam asa e si la partea de hosting: e gata traficul => Quota overloaded - pana contactezi sa iti mai bage resurse. Nimic anormal in asta...

Si apropo, de multe ori platesti pentru ceva ce nu folosesti :).. Nu cred ca intotdeauna folosesti tot traficul sau spatiul inclus in pachetul de gazduire.

Succes!

#14
mariusblk

mariusblk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 26.04.2007
@tigerheart, nu vreau sa intru in polemici, consider ca forumul este creat pentru a oferi solutii si sfaturi celor care au nevoie, nu business management si ce sa fac eu cu banii mei. Multumesc oricum pentru interventii.

#15
Costinmihai

Costinmihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 14.10.2014
Daca tot nu vrei "sa platesti pentru ceva ce nu folosesti", de ce nu ceri o oferta personalizata mai multor companii, si o alegi cea mai potrivita pentru tine, "raport calitate/pret" ? Mai departe, sustin ideea lui tigerheat.

#16
astimp_srl

astimp_srl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.11.2012
sunt mai multe firme romanesti bune cu VPS/VDS cu stocare pe SSD : xservers.ro; vds-server.ro; ovinetwork.ro; cehost.ro....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate