Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Microfon Samson Q7 (SAQ7)

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Navigand in aceasta dimineata prin pagina cu oferte speciale de anul nou la PC Garage mi-au cazut ochii pe microfonul din titlu care avea aparent o reducere de la 183,08 RON la 109,85 RON. Cercetand alte oferte se pare ca reducerea era intr-adevar semnificativa.

Nu ma pricep la microfoane. De aceea am evitat pana acum sa cumpar inca un microfon. De ce inca inca un microfon? Deoarece am multe si cand spun "multe" nu glumesc. Evident ca toate sunt microfoane ieftine a caror calitate ordinara este justificata de pret... Am tot sperat sa gasesc unul ieftin si bun, dar singurul cat de cat utilizabil este cel de la niste casti Samsung.
Tot cautand microfoane de calitate (profesionale) am gasit pe piata noastra in aceasta categorie exclusiv microfoane la preturi mari si cu review-uri nu tocmai bune. Desigur ca in ciuda review-urilor proaste aceste microfoane sunt incomparabil mai bune comparativ cu microfoanele clasice pentru PC, totusi am decis sa nu ma grabesc (pana acum).
Intamplarea a facut ca acest model pe care l-am descoperit la un pret promotional sa fie unul dintre cele mai bine cotate, asa ca nu am stat prea mult pe ganduri si l-am comandat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/e6zep-7IL24?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Presupun ca v-ati dat seama de faptul ca microfonul imi este necesar la computer.  Ma astept sa imi soseasca poimaine. Problema este ca are conector XLR (male).
Ei bine, se pare ca voi avea nevoie de un cablu adaptor: XLR mama -> USB si/ sau conector de 3.5mm. Ce imi puteti recomanda in acest sens?

Se pare ca protectia (Samson WS1 foam windscreen) este un accesoriu care se achizitioneaza separat si care evident ca nu se gaseste pe piata noastra. Exista inlocuitor?

De asemenea, ce trepied imi recomandati pentru microfon?

Cateva recomandari de accesorii am gasit in aceasta pagina: http://speechrecsolu.../samson_q7.html

Dar pe mine ma intereseaza sa le gasesc pe piata noastra.

Pagina oficiala a produsului si manualele sunt aici: http://www.samsontec...microphones/q7/

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am uitat sa intreb daca aveam/ daca exista alternative mai bune, desi acesta a fost unul dintre motivele pentru care am deschis subiectul de fata.

De exemplu, ma mai atragea modelul din urmatorul videoclip (in primul rand pentru ca are buton on/off si vine cu accesoriile necesare pentru conectare la computer):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/M-yaRCQg1YQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Totusi review-urile pentru el nu sunt la fel de grozave ca in cazul modelului din titlu.

Pe de alta parte, daca ma gandesc cat am investit in el si cat ma vor costa accesoriile, atunci nu sunt sigur ca am ales varianta cea mai buna...

Attached File  Samson Q7.JPG   151.67K   12 downloads

Oare urmatoarele cabluri adaptoare sunt compatibile?

http://www.discosyst...r-xlr-usb-.html
http://www.soundcrea...5m-id15846.html

Exista si la preturi mai mici?

Edited by _-_, 01 January 2015 - 16:54.


#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Semnalul audio al unui microfon dinamic este mult mai mic decat al unui microfon cu condensator( electret) Chiar si cu amplificarea din calculator la maxim ( boost) tot nu vei putea vorbi normal si de la o distanță convenabilă.
Uite aic un ghid de alegere microfoane http://www.soundblog...tru-incepatori/

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Microfoanele profesionale cu condensator si amplificare proprie sunt mult mai scumpe si se potrivesc mai curand intr-un studio, decat acasa. Pe de alta parte cu microfoanele dynamice cu supercardioid se considera ca se obtin inregistrarile de calitatea cea mai buna sau cel putin asa am dedus eu ca necunoscator. Am inteles eu gresit?

#5
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Da. Totuși, la calcultor ai nevoie de semnal mai puternic.Dacă vorbești tare și de aproape, poate merge.

Edited by orlandobarbulescu, 01 January 2015 - 17:59.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu il voi utiliza impreuna cu aceasta placa de sunet (care are un microfon integrat, dar este sub orice critica): http://us.creative.c...ni-surround-5-1
Sau il voi conecta direct pe USB-ul computerului. Sper ca placa de sunet sa poata amplifica suficient semnalul provenit de la acest microfon.

Specificatiile microfonului sunt acestea:

Type ............................................... Dynamic
Frequency Response ......................... 80 Hz - 12 kHz
Polar Pattern ................................... Super-cardioid
Output Impedance ............................  200Ω
Sensitivity ....................................... -54 dBV/Pa (2.2 mv/pa)
Connector .......................................  3-pin gold plated balanced XLR male

Cum vi se par?

Oare ar putea fi necesar sa investesc si intr-un preamplificator pentru microfon?

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Revenind la cabluri: primul este un cablu balansat, la intrarea în placa de sunet ai nebalansat plus tensiune de alimentare capsulă electret, deci incompatibil.
Ai aici moduri de legare cabluri. Eu mi-am făcut singur astfel de cabluri.
Al doilea, fiind de fapt o placa de sunet dedicată, introduce ,sau nu, distorsiuni în funcție da rata de eșantionare și convertoarele DA-AD din interior. Neavând suficiente date nu știu cât de bun este.

Pentru folosire direct la placa de sunet îți pot da schema de legături. http://circuitmina.b...g-diagrams.html
În legătura cu un preamplificator  acesta ar fi bun.

Cablul acela pare mai convenabil ca preț însă ne-având parametrii și nici amplificare, nu-l recomand.
Cu pre amplificatorul poți ataca chiar intrarea de linie a laptop-ului, eliminând creativ-ul

Edited by orlandobarbulescu, 01 January 2015 - 22:22.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc pentru informatii.

Deci ca sa il pot conecta direct la placa de sunet, am nevoie de cele doua mufe (XLR mama + jack de 3.5 mm) si cablu, iar legaturile le fac ca aici:

Attached File  XLR2jack_stereo_1.JPG   23.15K   11 downloads  Attached File  XLR2jack_stereo_2.JPG   21.5K   13 downloads

Am inteles bine?

Sau unde as putea gasi unul gata facut, de calitate si la un pret rezonabil?

Un preamplificator ar fi bun, dar sper sa nu fie necesar, altfel ar insemna sa fac o investitie prea mare si sa ajung pana la urma la acelasi pret la care as fi ajuns daca as fi cumparat direct un microfon cu amplificare.

Despre care cablu spui ca este incomaptibil? Primul la care m-am referit este acesta: http://www.discosyst...r-xlr-usb-.html

Attached File  XLR2USB.JPG   43.79K   9 downloads

In descrierea produsului se precizeaza urmatoarele:
- Cu aceasta interfata se poate conecta orice microfon dinamic la PC
- Cablu ecranat cu indicator luminos albastru intermitent
- Compatibil cu Win98, WinME, Win2000, Win XP
- Plug and Play

Esti sigur ca nu este compatibil? De ce? (explicatia oferita de tine marturisesc ca nu am inteles-o).
Ce altceva imi recomanzi pentru conectarea microfonului pe USB in loc de a-l conecta direct la placa de sunet?

Edited by _-_, 02 January 2015 - 11:19.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am descoperit topicul Conectare microfon dinamic supercardiod la PC de unde ca necunoscator in domeniu deduc ca utilizarea unui preamplificator ar fi obligatorie, ceea ce ar ridica in mod exagerat costurile si as prefera sa evit o astfel de investitie.
In aceasta situatie ce ar fi mai bine sa fac? Inca mai pot anula comanda. Am optiuni mai bune?

In pagina de aici se precizeaza ca:
"this is an extraordinarily high quality desktop or hand-held microphone for use with speech recognition software. It will provide superb results and is very very noise canceling. We have been amazed at the ability to successfully use this microphone a full 12 inches away from our mouth and get great speech recognition results even with music playing from our desktop speakers.
We recommend using it with a monaural external sound adapter, such as the Andrea USB adapter, but using an appropriate XLR to 1/8 inch adapter (see below), it can also be plugged directly into your PC."

Acest "Andrea USB adapter" pare o simpla placa de sunet externa...

Nici in primul videoclip nu se face referire la necesitatea utilizarii unui preamplificator.

Edited by _-_, 02 January 2015 - 13:26.


#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Hai sa o luam pe îndelete. La  ce calculator il vei folosi?
Laptop cu sunet incorporat?
Desktop? Ai deja placa de la Creativ?

Pentru calculator ai nevoie de astfel de conexiuni. In poza vei vedea ca la mufa de calculator ai pe vârful jacului si pe a doua conexiune cele doua canale L,R audio și pe partea mai lunga masa.
La cablul cu mufa XLR si jack la celălalt capăt ( http://www.soundcrea...5m-id15846.html ) ai bobina microfonului pe vârf si mijloc si masa pe partea lunga. Acel cablu este incompatibil.
Cel cu usb la celalalt capăt poate fi bun, nu știu.
Cel mai ieftin este sa faci un cablu ca în figura de mai jos, făcând doar un canal,  vîrful lăsându-l liber pt ca pe el e si tensiune de alimentare pt microfoanele condensator. În mufa  XLR, firele 1,3 se lega împreună la masa. Fă un astfel de cablu (  nu găsești să-l cumperi) și încearcă direct în placa de sunet pe care o ai acum.
Eu am chiar schema de mai jos cu doua microfoane obținând un efect stereo

Practic e un cablu mono ecranat ( pentru un singur canal), firul cald al lui se leagă în XLR la pinul 2 si tresa cablului la 1 si 3 iar la mufa jack firul cald la  mijlocși tresa la masa mufei.

Dacă-ți merge, ai scăpat de orice preamplificator dacă nu, mai vorbim.
Adaptoare de acel gen am gasit numai pe ebay din China, destul de ieftine, chiar cu 2 mufe xlr si una jack, cu condensator intern pentru izolarea tensiunii din calculator. dacă mai găsesc linkul ți-l trimit.
Era și un adaptor cu amplificator de microfon intern dar cu baterii R6

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 02 January 2015 - 14:25.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Detin placa de sunet externa Creative Sound Blaster Omni Surround 5.1 si un sistem audio Logitech X-530 5.1.
Intentionez sa conectez microfonul la placa de sunet si/ sau pe USB-ul computerului.
Doresc sa il utilizez atat la PC/ laptop cat si la Mac mini late 2012. Placa de sunet o pot conecta atat la PC cat si la Mac.
Ma intereseaza eventual si o solutie pentru a-l putea utiliza direct pe portul Audio in de pe Mac (dar aceasta ar fi partea a II-a): http://support.apple.../en-us/HT202638
Deci, in primul rand m-ar interesa varianta cu jack stereo de 3.5mm ca sa pot utiliza intrarea pentru microfon de la placa de sunet:

Attached File  SB_mic.JPG   55.88K   3 downloads

(Placa de sunet are microfon dual integrat, dar cu boosterul setat la maximum de-abia daca capteaza ceva din apropiere pe langa zgomotul de fond... Rezultate aproape la fel de proaste am obtinut cu microfoane obisnuite pentru PC, ba inca alea functioneaza ceva mai bine pe placa de sunet on-board.)

Sau daca varianta conectarii pe USB ar fi mai buna, atunci as putea opta pentru aceasta. Nu am folosit niciodata un microfon pe USB (am vrut sa cumpar, dar nu prea se mai aduc). Din punct de vedere software, deci nu stiu daca ar functiona cu driverele pentru Windows si Mac.

#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Atunci primul pas este acel cablu adaptor jack 3,5 mm si mufă Canon (xlr). Mai sap să văd dacă există unul gata făcut
Cu un preu extern poți ataca direct line in în mac sau placa de sunet externă.

Aici ar fi la 40 lei adaptorul usb cu ceva descriere. E drept aștepți o luna după el dar e cu 60% mai ieftin

Edited by orlandobarbulescu, 02 January 2015 - 15:06.


#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc, dar nu doresc sa comand din strainatate. Il voi comanda din Romania si numai cu conditia ca daca nu este compatibil sa il pot returna. Altfel m-ar costa enorm taxele de livrare, pe langa faptul ca ar dura foarte mult transportul.

Un cablu de genul acesta oare cum are facute legaturile? Respecta schema de mai jos (Female XLR to Male Phone Jack - TRS)?

Attached File  XLR2TRS.JPG   111.53K   10 downloads

LE: Mai sus am pus alt link. M-am referit la acesta (pe care l-am mentionat si in postul #2).

Sau acesta?

Dar o combinatie Cablu audio CORDIAL CFM1.5FV + Adaptor Jack REAN NYS227 (ca solutie mai ieftina) ar fi in regula?

Edited by _-_, 04 January 2015 - 15:28.


#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Nici unul din ele. Vad ca nu reușesc sa mă fac înțeles. Nu se fac cabluri pentru calculator în relație cu microfon cu bobină nebalansată.
La ieșirea microfonului ai pe  pinul 1 masa si pe 2 si 3 capetele bobinei.
Dacă folosești oricare din cablurile propuse de tine vei avea bobina pe canalul L și R fără închidere la masă deci fără semnal.
Toate acele cabluri se folosesc pentru mixere sau preamp-uri de microfon cu intrare balansată care transformă semnalul în unul de linie...
Ca să-l poți folosi la calculator trebuie sa închizi bobina la masa adică pinul 1 si 2 din mufa mare XLR se vor lega împreună la masă si pinul 3 la mijlocul mufei jack.
Pe vârful mufei jack ai tensiune continua din calculator. Dacă vei folosi  cabluri balansate cu XLR-TRS vei arde sau bobina microfonului sau ieșirea calculatorului sau amândouă.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ti-am explicat ca nu ma pricep. Si nu inteleg ce vrei sa spui prin "microfon cu bobină nebalansată".
La specificatiile microfonului este scris asa:

View Post_-_, on 01 ianuarie 2015 - 18:18, said:

Type ............................................... Dynamic
Frequency Response ......................... 80 Hz - 12 kHz
Polar Pattern ................................... Super-cardioid
Output Impedance ............................  200Ω
Sensitivity ....................................... -54 dBV/Pa (2.2 mv/pa)
Connector .......................................  3-pin gold plated balanced XLR male

Sa inteleg ca "balanced XLR male" se refera la altceva?

Cablurile achizitionate impreuna cu microfonul si prezentate in videoclipul din primul comentariu ce fel de cabluri sunt?
Ma gandesc ca ar trebui sa existe o denumire specifica sau un cod pentru cablul (plus adaptorul) care imi este mie necesar.

In pagini cum ar fi How to Use an XLR Dynamic Microphone on a PC nu se ofera alt fel de precizari asupra a ceea este necesar decat:
1 - XLR to 1/4-inch cable (XLR mama la jack 6.3 mm)
2 - 1/4-inch to 1/8-inch adapter (adaptor de la 6.3 mm la 3.5 mm)


Deci tu cum spui ca trebuie facute legaturile? Ceva de genul acesta?

Mufa XLR pin 1 (Common) -> Mufa stereo baza
Mufa XLR pin 2 (Hot) -> Mufa stereo baza
Mufa XLR pin 3 (Cold) -> Mufa stereo inel mijloc
Mufa XLR nimic -> Mufa stereo varf (ramane liber)

Edited by _-_, 04 January 2015 - 17:37.


#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Dar despre acest cablu ce parere aveti?
http://www.audiovisi...apter-15-meter/
Singura problema ar fi ca se aduce la comanda in 10 zile ceea ce ar face imposibil sa returnez microfonul in cazul in care nu este utilizabil.
Nu inteleg de ce naiba nu se gasesc astfel de cabluri (in stocurile magazinelor romanesti)...

Edited by _-_, 04 January 2015 - 17:58.


#17
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
1. Ai dreptate, iartă-mă este microfon balansat, am greșit termenul. Restul e valabil.
2. Da asa cum ai scris este bine, asa se fac legăturile.
3. Acel adaptor, asa cum am mai scris, poate fi bun. Nu știu. Poate ca reda tot spectrul de frecvențe al microfonului, poate nu. Dacă se poate returna, încearcă-l
4. Și eu am cautat cablu de acest gen și nu am găsit nici pe e-bay. Totuși nu e greu de făcut. Poate ai un prieten cu un pistol de lipit.

Edited by orlandobarbulescu, 04 January 2015 - 20:21.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mi-a sosit azi microfonul.
Am cumparat si mufa Cannon normala (XLR mama) + jack stereo de 3.5 mm (TRS) + cablu de 2m (format din doua fire colorate rosu si alb, izolate, ambele inconjurate de sarma pe care am unit-o la capete).

Deocamdata legaturile le-am facut conform indicatiilor din fig. 13 - ultimul desen referitor la Male Phone Jack (TRS), mai exact, in acest mod:

XLR > Male Phone Jack
1 - ground / common > (firele comune pe care le-am unit) >  Sleeve (baza) - atasat la conectorul cel mai lung
2 - positive / hot > (fir rosu) > Tip (varf) - atasat la conectorul mediu
3 - negative / cold (fir alb) > Ring (inel) - atasat la conectorul cel mai scurt

Primul test l-am facut pe intrarea de microfon de la o placa de sunet Creative interna veche cu boosterul setat la maximum.
Concluzie: Sensibilitatea microfonului este mai mica decat in cazul unui microfon obisnuit cu condensator pentru PC. Trebuie sa vorbesc foarte aproape de el ca sa inregistreze vocea (ceea ce, de fapt, este firesc pentru un microfon de acest gen), in schimb inregistrarea este clara si fara niciun pic de fasait sau alt zgomot de fond. Totusi intensitatea sunetului este mai mica decat in cazul oricarui microfon obisnuit.

Al doilea test l-am facut cu placa externa noua Creative. Desi, teoretic, ar trebui sa aiba si amplificare, rezultatul obtinut este similar celui obtinut cu ajutorul microfonului dual integrat. Practic se aude mai slab decat in cazul primului test.

Oare sa incerc si alt fel de legatura, eventual asa cum am notat in postul #15?
Totusi acolo nu imi este clar ceva. La varful mufei stereo (tip) nu pun niciun fir? Pentru ca in toate schemele pe care le-am vazut acolo se pune pinul 2 (Hot) de la XLR, iar celelalte doua fire se leaga fie impreuna, fie separat.

M-am gandit sa tai firul aproape de jack ca sa pot reface legaturile fara sa mai umblu la lipituri, apoi sa le infasor unul de altul (toate firele fiind formate din multe firisoare subtiri). Oare aceasta ar putea dauna calitatii sunetului?
Ce variante de conectare imi mai sugerati sa incerc fara a risca sa stric placa de sunet sau microfonul?

Am comandat si convertorul XLR-USB de aici: http://www.discosyst...r-xlr-usb-.html
Mi s-a promis ca va fi verificat pe un computer impreuna cu un microfon echivalent inainte de a mi se livra.
Daca totul este in regula, atunci maine ar trebui sa soseasca...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate