Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

De ce unii vand produse SH la preturi exagerate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
162 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
1. Sunt atasati sentimental de ele.
2. Au dat 20 de milioane pe un produs acum 5 ani, si nu concep ca dupa 5 ani acel produs sa valoreze doar 3-4 milioane, asa ca-l vand cu aproape cat au dat pe el.
3. Incerca sa gaseasca prosti. Poate pica unu care sa dea cat cere - x LEI in urma unei negocieri mici.

Poate mai sunt si alte variante.

Iata cateva exemple:
- http://olx.ro/oferta...cm-ID1Z1Ar.html
- http://olx.ro/oferta...or-ID2EPil.html
- http://olx.ro/oferta...ID10weJ.html  ( asta are cel putin 7-8 luni de cand vinde la acelasi pret acel PC )
- http://olx.ro/oferta...r2-ID2ko3n.html

W T F ?!

Edited by InTech, 31 December 2014 - 15:53.


#2
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Citeste aici: http://stareazilei.b...e-internet.html
SI eu am sunat pe unul si i-am explicat ca vinde ceva la pret de nou si nu cumpar de la el ca nu-mi ofera garantie, si mi-a zis: "asta e, imi pare rau".

#3
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Dar eu nu am vandut un calculator vechi pe vreo 100 lei si nu l-am gasit la 300 pe olx? Si sunt care musca, doar rabdare sa ai..

#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Televizoru' ala din primul link costa 450 de lei si in 2004 cand a fost cumparat :)).

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
prost e ala care da , nu ala care cere

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Sunt multi care n-au nicio treaba cu comertul sau cu preturile si asa ajungi sa vezi ambalaje de telefon (cutia de carton simpla) la vanzare cu zeci de lei sau alte aberatii la preturi de iti sta mintea'n loc.

Pentru cine nu are bani de ifon, ia asa ceva si il afiseaza in vitrina din sufragerie sa vada musafirii  http://www.tocmai.ro...a-14372422.html

Edited by BlueSoon, 31 December 2014 - 16:12.


#7
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014

Quote

De ce unii vand produse SH la preturi exagerate ?

Pai nu vand, doar cer :)

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De vindut/cerut e acelasi lucru si la produse noi, sint convins ca oricine s-a lovit de preturi super-aberante.
Citeodata pretul e mai scump "la bax", pentru exact acelasi produs, luat din acelasi raft.

#9
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Probabil ca sunt unii care dau, nefiind la curent cu evolutia pietei, care nu s-au uitat niciodata intr-o revista de la DOMO/FLANCO/EMAG/ALTEX/SELGROS/AUCHAN/METRO.

Eu unul n-as avea ce sa cumpar un Sony de 73 cm vechi de mai bine de  8 ani, cu tub catodic si consum de peste 100 W, la 445 RON, cand pot sa iau la 623 RON unul nou, de aceeasi diagonala http://www.metro.ro/...m-Finlux-28F168 ? WTF. N-o fi el Sony, dar ma-ndoiesc ca Finlux are fabrica de paneluri. Cel mai probabil e un TN de la LG.

#10
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Multi cred ca daca inca merge, inca il pot vinde cu pretul la care a fost cumparat.
Si cand te gandesti ca produsele se devalorizeaza si dupa o zi de la cumparare.

Edited by Cozzmy13, 31 December 2014 - 16:16.


#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si inca nu ati vazut cat cer aia care-si vand Loganurile, aruncati-va un ochi sa ramaneti buimaci.

#12
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Post-Diana-, on 31 decembrie 2014 - 16:23, said:

Si inca nu ati vazut cat cer aia care-si vand Loganurile, aruncati-va un ochi sa ramaneti buimaci.

Pai masina CA CAZANUL de DACIA nu gasesti.
Aia de si-au luat LOGAN in general sunt fosti posesori de DACIA Berlina si cred ca ei au cumprat un Ferrarri by RENAULT cea mai buna masina, Ford sau Opel sunt proaste domne.

#13
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Probabil ca-s oameni gospodari, care aveau in portbagajul Daciei 1300 inca una; au avut ceva economii sau au facut un credit, au trecut la Logan, considera ca l-au intretinut bine, la fel cum isi intretineau si Dacia 1300, de aici si pretul ridicat.

#14
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Loganu costa mai mult decat Ceed-ul.
Aia cu Sandero sunt mai normali, aia cu Logan au impresia ca au un BMW ascuns sub capota.

#15
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View PostInTech, on 31 decembrie 2014 - 16:26, said:

Probabil ca-s oameni gospodari, care aveau in portbagajul Daciei 1300 inca una; au avut ceva economii sau au facut un credit, au trecut la Logan, considera ca l-au intretinut bine, la fel cum isi intretineau si Dacia 1300, de aici si pretul ridicat.

Tot CACAT ramane.

Edited by anoniymus, 31 December 2014 - 16:27.


#16
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View Post-Diana-, on 31 decembrie 2014 - 16:26, said:

Loganu costa mai mult decat Ceed-ul.
Aia cu Sandero sunt mai normali, aia cu Logan au impresia ca au un BMW ascuns sub capota.

Link, Link.
Nu dezbatem fara sa admiram minunatiile.

#17
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View Postpetre69, on 31 decembrie 2014 - 16:06, said:

prost e ala care da
Eu absolut toate lucrurile care nu mai imi trebuiesc le duc cu liftul jos la parter si le las pe casa scarii.
Electrocasnicele toate la care am renuntat au fost in stare perfecta de functionare.
Hainele si incaltamintea le pun in saci spalate si in stare buna.Cele care le-am taiat intepat agatat rupt le arunc la gunoi.
Pentru ca vin acasa de maxim doua ori pe luna daca betivii blocului sunt pe banca in fata scarii trebuie sa ma intorc din drum si sa le iau o tarie la litru de minim 40* ca altfel nu ma lasa sa intru in bloc.
Bine ca sunt prost domnu Petre si am ce da.
De vandut nu am vandut niciodata absolut nimic.

La multi ani petre69 si tuturor membrilor.

Edited by bulan60, 31 December 2014 - 16:38.


#18
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostBlueSoon, on 31 decembrie 2014 - 16:10, said:

Sunt multi care n-au nicio treaba cu comertul sau cu preturile si asa ajungi sa vezi ambalaje de telefon (cutia de carton simpla) la vanzare cu zeci de lei sau alte aberatii la preturi de iti sta mintea'n loc.

Pentru cine nu are bani de ifon, ia asa ceva si il afiseaza in vitrina din sufragerie sa vada musafirii  http://www.tocmai.ro...a-14372422.html
   Chestia cu cutia are explicatie.
   Cand vrei sa cumperi un telefon SH, daca acesta este full box, pretul creste, denota ca n-a fost furat.
  Chiar daca are alt IMEI pe ea, cine-l verifica pe net ?
  Am vazut si cutii pentru aparate de fotografiat.
Au acelasi scop, sa insufle incredere cumparatorului.
  Desigur, hotii le vor cumpara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate