Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Crampe stomacale

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
In urma cu ceva timp pe o perioada de 3-5 zile am avut probleme cu stomacul. Ma durea si aveam senzatia de voma. In timpul zilei imi treacea, dar dimineata si uneori noaptea era destul de nasol. Un timp destul de indelungat nu am avut nimic, dar in ajunul craciunului (seara) a reaparut. De atunci apare regulat si dispare. In timpul zilei nu am nimic, dar dimineata  sau in timpul noptii se simte destul de tare. O fi de la bila? Ce as putea sa iau? Ce sa mananc si ce nu? La medic nu vreau sa merg inca deoarece e chiar prima zi de dupa craciun si e super aglomerat.

Va multumesc pentru eventualele sfaturi.

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
posibil gastrita, am avut si am si eu probleme. Elimina complet cafeua, sucurile acide/cu cofeina, dulciurile de orice fel, prajelile. Restul de detalii le gasesti pe net.

#3
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009
100% gastrita. Exact asa mi-a aparut si mie acum vreo 12 ani . Eram tanar,beam fara sa mananc ,cafea,tigari etc.O porcarie .Lasa acidurile,zaharul si tigarile.Daca vrei sa bei alcool baga doar tuica/palinca NATURALE. Poti sa bei cata vrei tu ca mai mult de 200de grame nu poti oricum :D

#4
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014
Eu nu pot manca dimineata, nu stiu de ce. O fi asta o posibila cauza? De fumat nu fumez, dulciuri am cam mancat, iar acidulate doar zilele astea. In general nu suport sucurile. Daca beau alcool e seara. In timpul zilei deloc.

Edited by loading_, 29 December 2014 - 13:45.


#5
Pagan14

Pagan14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 21.07.2009

View Postloading_, on 29 decembrie 2014 - 13:40, said:

Eu nu pot manca dimineata, nu stiu de ce. O fi asta o problema?

Asa am facut si eu.Obisnuieste-te sa manci.Fa-i putina miscare sau miscate 30 d minute sau gandestete la o mancare preferata(autosugestia e una din leacurile pe care talharii de doctori nu vb) .Incepe de la un ou fiert pana la o branza o felie de paine etc. Vezi sa nu manci mancare prajita si in ulei mult .Cauta sa manci cat mai multe supe si ciorbe(dar NEACRITE) ,multe mancaruri fierte de ex pilaf sau piure cu cartofi fierti sau copti ,si orice la cuptor e bun.Daca ai chef de exemplu de un cartof si o friptura ,fa-i una la cuptor.Lasa ciocolata :( manca cu gria fructele..recomand banane si cam atat ..mere,pere etc au acid in ele si cum esti tu la inceput o sa te rupa.Sa nu manci iaurturi si smantani,daca vrei baga oua fierte si branza de oaie mai tare sa fie inchegata .Si acuma vine bomba care te reface intr-o saptamana : miere ,palinca de 60 grade si usturoi pisat lasat cateva zile la macerat.Cate 20grame in fiecare dimineata pe stomacul gol si intr-o saptamana-maxim 2 esti ca nou. Sa mai bagi printre si ceai de coada soricelului ,si cand mai ai chef dizolva bicarbonat de sodiu (o lingurita intr-un paharel de apa) si bea.E buna ca iti calmeaza acidul gastric.
Daca nu vrei asa dute la doctor iei o gramada de pastile( eu am luat o luna si imi era mai rau ,eram "covrig" in pat de durere) .Am avut noroc ca au venit bunicii si in 10 zile dansam hora :D .

PS: Inca ceva fara care nu te vindeci esti tu..nu prea stiu cum sa ma exprim dar trebuie sa crezi in tine ca te vei face bine.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru corectarea aciditiatii si chiar inainte sa te culci 1-2 pastile de rennie. Bune sfaturile lui Pagan.



#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
iar f bun ca si calmant e sucul de cartof crud si sucul de sfecla rosie, din 2 cartofi te faci buban. Si incearca sa bei apa de izvor, dimineata inainte cu 30 de min de masa, o sa-ti revii repede.

#8
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
Durerea de fiere este una intepatoare si apare in partea dreapta, sub coasta.
Si eu cred ca e vorba despre stomac, nu fiere. Incearca niste ceai de ghimbir (fie din radacina proaspata, fie sub forma de praf). Acesta calmeaza durerile stomacale si elimina senzatia de greata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate