Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Refresh Windows 8

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Salut !
Am nevoie de putin ajutor pentru reimprospatarea copiei Windows. Am un laptop Samsung cu windows preinstalat, si de aici problema. Cheia nu se afla pe spatele laptopului dar am recuperat-o din PC Info.
Am citit ca pot aparea diverse probleme si am creat o "recovery image" ( cmd- recimg -CreateImage etc etc ). In AOMEI Partition Assistant imi apar o partietie samsung_rec fat32 de 1 gb si o alta partitie, samsung_rec2 ntfs de 20 de gb (probabil cea creata azi).
Bun, CD Windows nu am primit la achizitionarea laptopului.
Intrebarea este: ii pot da refresh , si-si ia singur ce-i trebuie din imaginea pe care am creat-o ? Mai trebuie sa fac un stick sau DVD ?


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ai nevoie de nicio imagine creata de tine sau sa introduci cheia. Daca esueaza Refresh-ul, atunci iti ramane Reset pentru care, de asemenea, nu ai nevoie de alta imagine sau de cheie. Reset nu prea are cum sa esueze, decat daca a fost afectata partitia Recovery sau ai facut modificari pe partitia EFI. Cheia si-o ia automat din BIOS.
Daca doresti, atunci o poti extrage.
In cazul in care incerci sa instalezi din imaginea facuta de tine nu vei mai putea utiliza in viitor partitia Recovery. Nu am intalnit nici macar un singur caz de reusita in acesta situatie, desi teoretic s-ar putea repara 'modul Recovery'.

Desigur ca vei putea oricand sa refaci partitiile originale daca ai efectuat un backup al partitiilor (o imagine a HDD-ului care sa iti permita sa il clonezi pe alt HDD sau sa refaci informatiile pe acelasi HDD).

#3
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
In cazul unui reset, se poate formata doar partitia C: sau se duce absolut ce e pe hard ?
La versiunile anterioare era mult mai simplu. La 8 mi am cam prins urechile cu refresh si reset...

Edited by blackesttulip, 28 December 2014 - 15:08.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In mod normal se pierd toate informatiile utilizatorului. Computerul revine la asa numitul "factory defaults". Dar depinde si de cum a fost customizat installerul de producator. Deci, in anumite situatii installerul nu sterge automat toate partitiile, ci doar prima partitie pe langa partitia System Reserved si instaleaza Windows in aceasta partitie, lasand restul partitiilor neafectate.

#5
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Deci ca sa nu merg la risc, practic ar trebui sa clonez discul ? Ca sa nu pierd ce e pe D: ?

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De pe partitia creata de tine este suficient sa copiezi tot ce ai pe un HDD extern.

Cel mai bine sa iti faci un backup la partitii sau chiar mai multe cu utilitare diferite. Aplicatia de la AOMEI pare in regula, desi eu nu am testat-o. Totusi exista si plangeri referitoare la ea. Poti incerca si alte aplicatii cum ar fi cele de la EaseUS, Paragon etc.

#7
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Aplicatiile acestea de backup, comprima si salveaza datele online, intr-un cloud, sau pe un dvd ?

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Le salveaza pe o partitie locala sau pe un HDD extern. Daca salvezi imaginea pe HDD-ul intern, atunci va trebui sa o muti ulterior pe un HDD extern.
Nu are rost sa optezi pentru salvarea imaginii pe DVD-uri, desi unele aplicatii suporta si acest lucru. O aplicatie care sa faca un backup al partitiilor in cloud nu am intalnit, dar pot sa existe. Oricum, ai avea nevoie chiar si in acest caz de un DVD sau stick bootabil cu aplicatia care sa faca restore la partitii si care in plus sa se conecteze la un serviciu de cloud pentru descarcarea imaginii...

#9
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Inteleg... Intreb pentru ca nu am folosit niciodata, si mi se parea mult mai simplu daca le salva intr-un cloud. Daca le salveaza pe hdd ul intern, va trebui sa le mut, ca in caz de Doamne fereste se duce si back up-ul  meu. Deci pot muta foarte bine datele pe un stick si de pe stick pe alt calculator. Diferenta ar fi probabil ca se copiaza in intregime partitia si nu mai trebuie sa partitionez eu din nou ?

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca la Reset sunt eliminate automat toate partitiile in afara partitiilor originale, iar sistemului ii va fi alocat intregul spatiu disponibil pe HDD, atunci va trebui sa reduci marimea partitiei respective (shrink), apoi sa creezi o alta partitie in spatiul nealocat unde sa copiezi la loc fisierele de pe HDD-ul extern (sau din cloud) unde le-ai facut backup.
Altfel, daca la Reset HDD-ul este repartitionat automat in doua partitii, atunci le poti redimensiona si copiezi dupa aceea fisierele in partitia de date.
Ti-am spus: totul depinde de modul in care producatorul laptopului a customizat installerul pentru Windows din partitia Recovery.

Este posibil si ca installerul sa nu se atinga de partitia ta cu date. Oricum, fa-ti un backup manual! Nu este necesar ca pentru aceasta sa faci o imagine a partitiei respective, ci doar sa copiezi fisierele din File Explorer, cu Total Commander etc. Imagini faci doar pentru partitiile originale ca sa le poti reface la nevoie pe acelasi HDD sau daca inlocuiesti HDD-ul...

Edited by _-_, 28 December 2014 - 16:55.


#11
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Mersi de sfaturi, am dat refresh si n-am avut nicio problema cu serialul sau cu altceva. Problema e ca fata de precedentele versiuni, pare cam apa de ploaie...

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Precedentele versiuni de la ce? Refresh (care este un fel de Repair) a aparut pentru prima oara in Windows 8 pe langa Reset (care nu mai este restrans doar la functia Recovery de pe notebook-uri cu versiuni vechi de Windows presintalate, deci si el poate fi considerat ceva diferit).
Ce anume este "apa de ploaie"? Refresh-ul nu a rezolvat problema? A durat mult? Sau ce s-a intamplat?

#13
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Fata de perecedentele versiuni de windows, unde dupa reinstalare era totul "curat". De exemplu, dupa Refresh, inca mai aveam unele programe instalate.
Ps. Scuze ca raspund atat de tarziu.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acesta este si rolul functiei "Refresh". Sa iti conserve programele instalate.
Daca voiai sa revina la configuratia initiala si sa pierzi toate setarile si programele instalate, atunci trebuia sa alegi Reset, nu Refresh.
Reset functioneaza la fel ca si in versiunile precedente de Windows cu o singura diferenta care aduce o valoare adaugata: la Reset ti se prezinta optiunea de a fi sau nu refacute setarile sincronizate cu contul OneDrive si reinstalate sau nu automat aplicatiile moderne pe care le-ai avut anterior instalate, daca te loghezi cu acelasi cont Microsoft.

#15
blackesttulip

blackesttulip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.08.2014
Da, am inteles. Multumesc pt sfat. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate