Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Samsung Galaxy Note 3 sau (obligatoriu si imperios necesar) Note 4?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postflotouran95, on 27 decembrie 2014 - 21:39, said:

note 4 clar e pacat la asa tableta sa nu ai parte de ce e mai bun pe piata la ora actuala
Da, dar daca ma uit bine e mai potent telefonul decat tableta. Posted Image ))

View Postblacksun77, on 27 decembrie 2014 - 21:46, said:

Părerea mea e ca cei cu N4 sunt un pic subiectivi.
Probabil ca si cei cu Note 2 cred acelasi lucru despre tine. Posted Image

View Postd-rive, on 27 decembrie 2014 - 21:51, said:

De ce nu s-ar asorta Note4 cu tableta aia? Arata mai bine Notele? Posted Image
Nu, e vb ca provin din generatii de design diferite si nu se aseamana.

Quote

Note4 sd banui ca inseamna snapdragon.
Da, acuma ca ai zis-o, asa cred si eu.

Quote

Cat despre 3 sau 4, e simplu, ai banii de 4, iei 4, nu ii ai, e un telefon foarte bun si Notele3 doar ca poate te mai gandesti si iei totusi 4. Ar fi pacat...
Nu intotdeauna ce e mai nou e si mai bun, sau cel putin nu-s diferente enorme. De aia am si intrebat, sa stiu de la prima mana cat de mare e diferenta intre ele in folosire. Probatul in magazin nu e o solutie. Daca as sti ca diferenta e ca clara, ca intre S2 si S3, de ex, n-as sta deloc pe ganduri.

View Postmaxander, on 27 decembrie 2014 - 21:57, said:

Nu-ti lua n4 acuma... asteapta sa apara n4 cu snapdragon 810 prin februarie-martie
Da, dar tot n-am facut nimic, ca nu apare alta tableta, deci tot perechea asta ar fi. Iar Snapdragon 805 vs 810... sa fim seriosi, cu totii stim ca diferentele vor fi insesizabile.


View PostMD, on 27 decembrie 2014 - 22:29, said:

Intre N3 si N4 macar mai sunt ceva diferente, dar intre Note 10.1 si 12.2 diferenta e doar la dimensiuni.
Da, pai despre asta e vb.

Quote

Chiar ti-se pare mai practica cea de 12.2" pentru ca mie unu mi-se pare cam prea mare.
Da, eu vreau ecran cat mai mare, dar in acelasi timp sa nu pierd foarte mult la portabilitate.

Edited by Mur_, 28 December 2014 - 00:00.


#20
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
mur... diferentele sunt mari... mai ales ca o sa fie pe 64 biti.

#21
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

Quote

Sigur la CES sau MWC Samsung va anunta o noua seria de tab-uri Note cu CPU pe 64biti si bineinteles cu Android 5.
Asa va fi, cel mai probabil, dar pana apar alea la noi va fi gata vara anului viitor....

Quote

Nici eu nu vad de ce trebuie sa fie potrivirea de design intre telefon si tableta ...
Ciudat ca sunt singurul care gandeste asa... Adica, n-as putea sa am telefon si tableta de marci diferite, design-uri diferite etc. Daca as avea iPhone, ca tableta as lua iPad, idem Sony Xperia Z2 -> tableta Xperia Z2 Tablet. Numai mie mi se pare ca e mai ok asa, decat sa fie marci diferite, materiale diferite, softuri diferite etc?

View Postd-rive, on 27 decembrie 2014 - 22:58, said:

Abia astept noua serie de tablete Samsung. Atunci o voi upgrada si eu.
Sper sa fie in nota de design a lui Note4 :P
Da, design-ul lui Note 4 e foarte reusit, din pacate nu exista o tableta Samsung pe masura.

View Postalin62, on 27 decembrie 2014 - 23:24, said:

Eu zic Note 4 in special pentru design ul mult mai misto, mie unu marginile de la Note 3 mi se par oribile.
Pai la tableta asa sunt la fel. De aia am zis ca ar fi fost perfect sa existe o tableta Samsung de 12.2, cu design si display identice cu cele ale lui Note 4.

View Postmaxander, on 27 decembrie 2014 - 23:58, said:

mur... diferentele sunt mari... mai ales ca o sa fie pe 64 biti.
Stiu, diferentele sunt mari, dar insesizabile pt tine, pt mine si pt majoritatea, de altfel.

#22
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
mur ... cu timpul aplicatiile astea care merg perfect pe note 3 nu o sa mai mearga deloc bine peste 1-2 ani... asa ca nu strica si un procesor cu o generatie mai buna decat 805... 800 801 805 810... diferente sesizabile.

#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postmaxander, on 28 decembrie 2014 - 00:08, said:

cu timpul aplicatiile astea care merg perfect pe note 3 nu o sa mai mearga deloc bine peste 1-2 ani...
Zau? Crezi ca o sa trebuiasca 16 core si 8 gb ram pt candy crash sau pt un viber sau pt o navigatie?

#24
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012

View Postalin62, on 28 decembrie 2014 - 00:12, said:

Zau? Crezi ca o sa trebuiasca 16 core si 8 gb ram pt candy crash sau pt un viber sau pt o navigatie?

La partea de hard nu o sa evolueze mult telefoanele in urmatorii 5 ani. In schimb la optimizarea sistemului de operare o sa se lucreze mult.

#25
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
alin da da... zau... telefoane care o sa faca treaba unor console... cine crezi ca o sa se mai joace candy crush ?
Se mai joaca cineva mario pe pc si nu stiu eu ?

Pot sa jur cand apare galaxy note 5 astia de la samsung mai inevteaza ceva...
Cum e acuma gear vr... si o sa-l cumpar poate mai incolo.

Edited by Mur_, 28 December 2014 - 00:53.


#26
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postmaxander, on 28 decembrie 2014 - 00:08, said:

mur ... cu timpul aplicatiile astea care merg perfect pe note 3 nu o sa mai mearga deloc bine peste 1-2 ani...
@maxander, 2 ani e foarte multi ani pt mine, in ceea ce priveste telefoanele mobile. Pe atunci probabil voi folosi Galaxy S7 sau Note 6...  Posted Image

#27
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
Pai exact aici am vrut sa ajung... ca e s5 ca e note3 ca e note4 ... le trece vremea, asa ca nu prea conteaza ce telefon ai.

Edited by maxander, 28 December 2014 - 00:37.


#28
mancuso

mancuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.09.2005
Salut
Ca și tine, țin la perechea tableta - telefon
Am avut Note 2 cu Galaxy Note 10.1, Note 3 cu 10.1 editia 2014 iar acum am schimbat Note 3 cu Note 4 și mă cam sâcâie ca nu se asortează Posted Image cu tableta Posted Image
Deh, păsările fiecăruia
Personal, nu am văzut maaari diferențe intre Note 3 și Note 4 ba chiar, cred ca, Note 3 îmi place mai mult

Dacă ți la treaba cu asortatul tabletei cu telefonul eu zic sa mergi pe Note 3 dar decizia iți aparține

Edited by mancuso, 28 December 2014 - 01:35.


#29
maxander

maxander

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 26.12.2013
ma intreb daca o sa apara note pro 2 14 inch :)) doar e samsung cu marimea conteaza... si performanta exact ca in cazul... si atunci suntem fericit aman2

Edited by maxander, 28 December 2014 - 02:22.


#30
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMur_, on 28 decembrie 2014 - 00:01, said:

Daca as avea iPhone, ca tableta as lua iPad, idem Sony Xperia Z2 -> tableta Xperia Z2 Tablet.

Cu ipad-ul e un caz particular pentru ca e foarte probabil sa vrei acelasi OS, sa folosesti aceleasi aplicatii platite, etc si nu ai decit o varianta pentru asta, ipad, nu iti limiteaza cu nimic optiunile odata ce ai stabilit ce OS vrei. Dar daca vrei telefon Android si pui restrictia suplimentara ca trebuie sa fie Note restrictia e enorma si poate sa iti aduca la pachet dezavantaje serioase.

Iar cu Xperia exemplul e in particular prost, in primul rind pentru majoritatea userilor nu e o prioritate o tableta waterproof desi poate un telefon waterproof este si in al doilea rind dupa ce ai un Z2 (al tau, din bani munciti nu primit la review) nu mai vrei sa auzi de Sony un timp...

#31
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
dintre note3 si note 4 , telefoane pe care le-am avut , recomand note 4 , in situatia in care banii nu reprezinta o problema. eu am sustinut in niste postari ca note 4 nu este neaparat un must-have in comparatie cu n3 , dar sa fim seriosi, n4 reprezinta ultima generatie si se vede asta. in primul rand la display. eu cred ca este cel mai bun display la ora actuala.si zic asta dupa ce am avut si iphone 6 /6+ . note4 este mai bun ca iph 6+ in multe privinte.
deci eu zic note4.!
putin offtopic
constat ca nu sunt singurul care sufera de dementa telefoanelor , motiv pt care chiar azi ma duc sa-mi iau din nou un n4, trecand de la n3,
am tot stat, am vizionat recenzii pe net, am citit tot topicul de la n3 si n4 , si am ajuns la concluzia ca tot n4 .mai merita o sansa  de la mine. de data asta va fi unul pe alb.
problema care am avut-o cu precedentul n4 a fost ca nu am avut eu rabdare cu el, parca vroiam ceva supe wow, mult mai diferit fata de ce avusesem la n3, si l-am dat, cand de fapt saracul nu avusese nici o problema.
ca o sugestie pt toti bolnavii de tehnologie, luati-va daca  puteti ultimele modele de smartphone ca-si mai tin pretul cat de cat la o revanzare ulterioara. parerea mea.!

#32
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu as tine cont de potrivirea de design. As lua direct Note 4, e mai misto decat 3.
Eu aleg un device in functie de necesitati si de performante, mai putin ma intereseaza designul. Ce-i drept, apreciez designul lui Note 4 si nu as alege note 3 in detrimentul lui 4 din cauza nepotrivirii de design, decat daca ar fi banii o problema.

#33
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,478
  • Înscris: 14.04.2002
Snapdragon e sd
E alt design, alta rezolutie. Care se simte. Da, daca iei N3 la 1/2 din N4 merita, altfel nu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate