Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Impermeabilizare iaz 50 ari

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Aștept păreri!

Edited by tomastomas, 28 December 2014 - 00:25.


#38
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011

View Postm_maru, on 27 decembrie 2014 - 10:01, said:


Daca ai lasat doar folia este normal ce sa intimplat.
In principiu pe margini pui folia dupa care folosesti gard de nuiele pt. a stabiliza marginea
si a realiza spargerea valului.
Nu te gindi ca vei reliza un iaz care nu va avea nici o pierdere ca doar nu este piscina.

ai o bere daca i-mi spui unde infing gardul de nuiele(ai fost atent la descrierea mea)
1:pamant batatorit
2:folie geotextil cel mai gros
3;folie solar(1,7)
4:strat pamant ,argila(20~30cm)
5:apa si pesti

View Posttomastomas, on 27 decembrie 2014 - 00:52, said:

Salut.  Ce dimensiune are iazul tău cu folie solar ? De când l-ai făcut?  Cum e comparativ cu un iaz natural? Ce grosime ai pus argila?  Ai pus și nisip cu pietris peste argila?

12m pe 6m.executat in 2010.fata de unul natural e mult de munca si costuri mari(aerare,teste,schimbat apa, filtrare etc)argila 20~30 cm.nu am pus pietris nisip.

#39
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011
DSCF0564.jpg

View Postelatudor09, on 30 decembrie 2014 - 01:09, said:


cand inca eram la stadiul de lopata..am mai facut o treapta nu se vede in poza

Edited by elatudor09, 30 December 2014 - 01:11.


#40
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postelatudor09, on 30 decembrie 2014 - 00:47, said:

ai o bere daca i-mi spui unde infing gardul de nuiele(ai fost atent la descrierea mea)
1:pamant batatorit
2:folie geotextil cel mai gros
3;folie solar(1,7)
4:strat pamant ,argila(20~30cm)
5:apa si pesti



12m pe 6m.executat in 2010.fata de unul natural e mult de munca si costuri mari(aerare,teste,schimbat apa, filtrare etc)argila 20~30 cm.nu am pus pietris nisip.


Fii mai explicit.Cum unde infigi gardul.
La margine care poate fi in scarpa, oblic la diferite inclinatii, in trepte.
Sau te gindesti ca vei strapunge foliile.Este normal sa o strapungi ,ca nu ai cum altfel sa stabilizezi malul.
Am discutat de la inceput ca orce iaz are pierderi inclusiv prin evaporare.

#41
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Legat de maluri eu m-am gândit sa le fac line,adică de la 1 m adâncime sa ajung în 5 M de panta.
Pe panta de 5 M a malului pun 20 cm de argila și peste încă 10-15 cm de nisip cu pietriș.
Am văzut pe YouTube ca unii pun în zona ăsta cauciucuri de mașini umplute la mijloc cu argila .
Evaporarea o compensez din fântână.


#42
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Eu cred ca panta este mare la 5 ml pierzind mult din suprafata iazului.
Astfel nu poti pescui nici cu undita.

#43
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Da, dar balta va avea latime medie de 60 m.


M-ar interesa o varianta prin care pe doua margini ale iazului sa creez un spatiu adecvat pentru plante.
Astept sugestii.

#44
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Plante, ce fel de plante vrei.
Oricum cam peste tot ar trebui sa pui inspecial salcie si alti copaci pt umbra.

#45
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
La trestie sau altceva asemanator  m-am gandit si pentru umbra salcie.

#46
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Cu trestia o sa ai probleme in momentul cind vei navoda.Va creste haotic si se va imulti peste masura.

#47
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Vreau un loc de refugiu pentru pesti mici în zona cu plante. Mă gândesc la o zona în care apa sa nu depășească 30 cm. Ce ziceți e ok?

#48
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
In principiu este OK.Pesti se retrag singuri, ei simt fructuatia apei, a temperaturii si a curentilor.

#49
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011

View Posttomastomas, on 21 decembrie 2014 - 21:04, said:

Am vazut aerator pe tocmai la 500 euro plus curentul electric  consumat.

Socoteli cu costul amenajării am. Am buldoescavator la dispoziție .plătesc motorina.În rest folia cam 1500 lei, plus câțiva oameni de plata vreo 2 săptămâni.

pt iazul meu de 72 mp am dat 700 lei pe folie direct la prima mana(www.glia.ro)tu pentru 50 ari(5000mp)ce cumperi cu 1500 leiPosted Image Posted Image

View Postm_maru, on 30 decembrie 2014 - 20:05, said:

Plante, ce fel de plante vrei.
Oricum cam peste tot ar trebui sa pui inspecial salcie si alti copaci pt umbra.

uita de salcie,frunzele cad,iazul mic se aduna frunzele la fundul apei apoi putrezesc si elimina gaze...iar gardul cu nuiele daca sparg folia i-mi curge apa cand sunt valuri si n-am rezolvat nimic..
eu trebuie sa stabilizez stratul de argila nu malul iazului de sub folie..

#50
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Folia de polietilena neagra de 120 microni o pot cumpăra cu 0.27 lei /mp direct de la producător din Slovacia.Dacă cumpăr cea de 200 microni prețul pe mp este de 0.40 lei.
legat de mal cred ca ai dreptate, adică trebuie stabilizata argila de pe margini.
La plante mă gândesc ca refugiu pt pești mici. Ce fel de plante ar trebui ca sa pot sa fac acest loc?

Edited by tomastomas, 01 January 2015 - 03:46.


#51
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

View Postelatudor09, on 01 ianuarie 2015 - 00:56, said:

pt iazul meu de 72 mp am dat 700 lei pe folie direct la prima mana(www.glia.ro)tu pentru 50 ari(5000mp)ce cumperi cu 1500 leiPosted Image Posted Image



uita de salcie,frunzele cad,iazul mic se aduna frunzele la fundul apei apoi putrezesc si elimina gaze...iar gardul cu nuiele daca sparg folia i-mi curge apa cand sunt valuri si n-am rezolvat nimic..
eu trebuie sa stabilizez stratul de argila nu malul iazului de sub folie..


De acord cu tine ,dar orce vegetatie va avea resturi vegetale.
In acest caz tu ce solutie vezi.

#52
elatudor09

elatudor09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 05.06.2011

View Postm_maru, on 01 ianuarie 2015 - 10:39, said:

De acord cu tine ,dar orce vegetatie va avea resturi vegetale.
In acest caz tu ce solutie vezi.

View Postm_maru, on 01 ianuarie 2015 - 10:39, said:

De acord cu tine ,dar orce vegetatie va avea resturi vegetale.
In acest caz tu ce solutie vezi.

dupa mine la suprafata aceasta( jumate de hectar)sa puna salciile la vreo 3,4 metri de luciul apei doar de frumusete ca umbra nu poti face la tot iazul..pierderi cu evaporarea vor fi oricum si el trebuie sa puna apa constant altfel vor da pestii chix.mie ma sfatuit cineva sa pun un peste (1,5-2kg)la 1,5 m3 de apa daca vreau sa se dezvolte bine(crestere extensiva)tomas trebuie sa urmareasca sa nu suprapopuleze iazul ca sa nu faca greselile altora(inclusiv eu)aspectul cel mai inportant al unui iaz este aerarea deficitara si suprapopularea.

View Posttomastomas, on 01 ianuarie 2015 - 03:28, said:

Folia de polietilena neagra de 120 microni o pot cumpăra cu 0.27 lei /mp direct de la producător din Slovacia.Dacă cumpăr cea de 200 microni prețul pe mp este de 0.40 lei.
legat de mal cred ca ai dreptate, adică trebuie stabilizata argila de pe margini.
La plante mă gândesc ca refugiu pt pești mici. Ce fel de plante ar trebui ca sa pot sa fac acest loc?

deci nu e folie de solar aditivata...ca plante de umbra cea mai buna e salata de apa...nuferii sunt papa pt.crapi,teni..daca pui plante pe margini cum vor pescui unditarii??

Edited by elatudor09, 01 January 2015 - 12:10.


#53
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Nu stiu ce vrei sa faci cu acest iaz.La un luciu asa mic nu se preteaza crestere intensiva si nici pescuit comercial.
Va trebui sa tii sub control in permanenta cantitatea de peste existenta in apa.
Deasemenea hrana pe care o vei oferi.

#54
tomastomas

tomastomas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 21.12.2014
Eu zic ca 5000 mp nu e chiar așa ppuțin. Cum am spus înainte iazul îl vreau mai mult pt mine dar nu exclud nici pescarii din zona.
vreau în principal crap și știucă. La știucă asigur albitura necesara.
mie mi s-a spus ca un peste la 3 mp luciu apa și furajare porumb este bine, adică nu va fi suprapopulata deloc. Vreau ca un crap de doua veri sa facă minim 0.5 kg in plus în primul an, nu mai mult.
Dimensiunea iazului va fi cu doua laturi de 80 m, una de 100 și alta de 40. Nu cred ca e ft mica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate