Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Sporturi de iarnă la TV

- - - - -
  • Please log in to reply
503 replies to this topic

#469
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajPololica, pe 19 noiembrie 2021 - 16:01, a scris:


    Buna informatia.

#470
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Urmăresc canalul Federatiei Internaționale de Bob și Skeleton de vreo 3-4 ani. Din pacate, cum eurosport nu mai transmite, a trebuit sa ma reorientez.

LE: avantaj mare ca transmit online in direct.

#471
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Georgeta Popescu - locul 3 la monobob dupa doua manse, in concursul din cadrul World Series disputat la Sigulda (Letonia).

#472
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
M-am uitat pe listele cu rezultate din concursurile disputate pana acum la bob si sanie in noul sezon. Ca impresie generala, baietii si fetele noastre nu s-au facut de ras, dar nici n-au excelat. Cum se zice, sunt acolo. In cele mai multe cazuri sunt cam pe la jumatea clasamentelor. Chestia buna e ca avem si juniori prezenti in concursuri, deci, aceste discipline sportive nu sunt inca moarte in Romania si eu cred ca nici nu vor muri. Important e ca existam si poate candva vom obtine si rezultate notabile la seniori, fiindca la juniori si tineret am tot obtinut rezultate de-a lungul anilor.
   SI o chestie care pe mine m-a socat in sensul bun al cuvantului. Azi am urmarit la tv cateva secvente dintr-o cursa de biatlon la care participau si sportivi romani. Asa cum ne-am obisnuit, baietii nostri ocupa in acest sport de regula locuri de la 20 si ceva in jos in concursuri, deci, locuri modeste. L-am vazut printre altii, pe George Buta, si de curiozitate am facut apel la prietenul Google ca sa aflu si eu cate ceva despre acest sportiv pe care il stiu din intrecerile de biatlon, cand, ce-mi vad ochii ? In luna august anul acesta, Buta a castigat medalia de aur si titlul de campion mondial la proba de super sprint (7,5 km) din cadrul Campionatelor Mondiale de vara la biatlon (pe role), de la Nove Mesto (Republica Ceha). Si mai avem un medaliat acolo, respectiv, pe Cornel Puchianu care a castigat medalia de bronz la proba de sprint (7,5 km), astfel incat, datorita celor doi sportivi, Romania a ocupat la final locul doi in clasamentul pe natiuni la medalii, dupa Republica Ceha ! Bineinteles ca acolo nu au participat sportivi de top din acest sport, dar totusi, eu zic ca ai nostri s-au comportat onorabil, tinand cont ca acolo au fost prezente echipe din tari cu traditie in acest sport, cum ar fi: Republica Ceha, Ucraina, Rusia, Slovenia.
   Imagini, poate de colectie, cu George Buta si medalia sa de aur:

[ https://i.postimg.cc/XYKfxmtW/BUTA-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/vZDyvw4g/BUTA.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KJWioOdV6KI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#473
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, la sporturile de iarna Romania nu prea conteaza. Avem "norocul" ca vechii campioni (sau ocupanti de locuri superioare) se retrag si noi avansam prin umplerea locurilor. Totusi, asta nu scade cu nimic din contributia sportivilor si a celor din spatele lor (antrenori, Federatie, familii, etc). Ochiometric, parca rezultatele tind sa fie un pic mai bune fata de anii anteriori (parca strangem mai bine diferentele fata de locurile fruntase, nu de cei care se claseaza in fata noastra).

LE: la biathlon n-am reusit sa ma uit sezonul asta decat la o cursa (si nici aia toata, doar spre final) si am vazut rezultate pe locurile 51 si 53 (sau ceva de genul asta) din aproximativ 100 sportivi. In conditiile in care Federatia de specialitate se taraste (ca sa nu zic cerseste fonduri), zic ca stam bine, in timp ce alte federatii (FRF...), se lafaie in bani, desi rezultatele sunt discutabile (cel putin).

#474
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajPololica, pe 13 decembrie 2021 - 12:09, a scris:

LE: la biathlon n-am reusit sa ma uit sezonul asta decat la o cursa (si nici aia toata, doar spre final) si am vazut rezultate pe locurile 51 si 53 (sau ceva de genul asta) din aproximativ 100 sportivi. In conditiile in care Federatia de specialitate se taraste (ca sa nu zic cerseste fonduri), zic ca stam bine, in timp ce alte federatii (FRF...), se lafaie in bani, desi rezultatele sunt discutabile (cel putin).

   In clasamentul Cupei Mondiala la biatlon din acest sezon, deocamdata, George Buta e cel mai bine clasat dintre romani, respectiv, pe locul 68. Cornel Puchianu si Raul Flore cred ca nici in primii o suta nu apar. Deocamdata, asta ne e nivelul. In clasamentul Cupei Federatiei Internationale de Biatlon (IBU), Puchianu e pe locul 54, George Coltea pe locul 56, iar Florin-Catalin Buta e pe locul 58. La juniori il avem pe David Folea pe locul 30  La fete...puteti uita. Dupa Eva Tofalvi, seceta totala...Avem o junioara, Dorina Puscariu, actualmente, pe locul 31 si cam atat.
   Ieri s-a disputat la Hochfilzen (Austria), o cursa de stafeta masculin 4X7,5 km. Surprinzator pentru mine, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 18 din 24 de echipe clasate. Nu e chiar un dezastru, totusi, asa cum ne-am obisnuit, insa, a fost un rezultat si mai bun pentru biatlonistii nostri.  Pe 4 decembrie a mai fost o cursa de stafeta masculina la Oestersund (Suedia), cursa in care echipa Romaniei s-a clasat pe un loc foarte bun, tinand cont de ce preetntii am avea de la sportivii nostri, in conditiile date din Romania, respectiv, locul 10, asta in conditiile la care in cursa au venit granzi ca fratii norvegieni Boe, francezul Quentin Fillon Maillet, rusul Alexandr Loginov, germanul Benedikt Doll, deci, nume grele din biatlon. Deocamdata, la stafeta masculina ne mai miscam cat de cat. Problema mare e la individual si nu inteleg de ce, ca, doar, sunt aceeasi oameni de la stafeta..


#475
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Individual, fiecare trage pentru el, dar la stafeta, rotile merg putin altfel (la toate echipele). E mai usor sa vezi cum merge concursul cand este o echipa (unul in traseu, altul in asteptare). Poti face o strategie, primesti informatii de cum e traseul (stiu, pare absurd, dar la 4 x Xkm, primii pot da informatii celor din urma: cat de tare e zapada, unde sunt zonele mai batatorite sau cu gheata, cum se simte vantul, atat in traseu, cat si in poligon, cum se simt celelalte echipe in traseu, etc). Sunt strategii care ajuta. La individual esti tu contra celorlalti.

Ar mai fi "scuza" ca la echipele etalon sunt in curs de schimbare de generatii. Italia, de exemplu. Nu mai e forta de acum cativa ani. Norvegia vine cu sportivi noi (se intercaleaza prin clasament, dar inca nu sunt rulati). La echipe este evident acest pas (ai campionul mondial, dar trebuie sustinut si de colegi).

#476
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Valentin Cretu - locul 11 si Theodor Turea - locul 20 (din 37 de sportivi clasificati) in Cupa Natiunilor la sanie disputata ieri la Innsbruck (Austria). In aceeasi competitie, insa in proba de dublu-masculin, Vasile Gitlan si Darius-Lucian Serban au ocupat locul 8 din 17 perechi clasificate.

   La competitiile de biatlon din aceasta perioada sportivii romani au obtinut rezultate extrem de modeste, cu clasari spre ultimele locuri. N-are rost sa le mai mentionez...

Edited by fansat, 19 December 2021 - 08:54.


#477
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
La JO de iarna de la Beijing, Valentin Cretu ocupa locul 15 (din 34 de sportivi clasati) după primele două manşe ale probei de sanie individual. Un rezultat bun, zic eu, pentru sportivul roman.

Foarte buna si clasarea schiorului roman Paul Pepene in proba de skiatlon. Locul 28 pentru sportivul roman, clasat in fata unor schiori din tari cu mare traditie in acest sport.

Edited by fansat, 06 February 2022 - 10:36.


#478
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Din pacate, Valentin Cretu a cazut la ultimul viraj, dupa o coborare constant buna in mansa a treia. Pacat, mare pacat, fiindca Vali a fost aproape de rezultatul carierei.

#479
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Evolutii modeste pana in prezent pentru reprezentantii Romaniei la JO de iarna de la Beijing. Deocamdata, cel mai bun rezultat pentru sportivii nostri este locul 9 pentru Andreea Grecu dupa doua manse disputate la monobob feminin. Ar mai fi de mentionat locul 38 obtinut dupa prima mansa la slalom urias de catre schiorul Alexandru Stefan Stefanescu. Tinand cont de pretentiile pe care le putem avea de la schiorii nostri, chiar si terminarea cu bine a concursurilor la care participa ar fi un lucru bun.

#480
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Alte evolutii ale sportivilor romani la JO de iarna de la Beijing, evolutii care merita mentionate:

   - Marian Gîtlan (24 ani) și Darius Șerban (19 ani) au încheiat pe locul 14 competiția masculină de sanie dublu;
   - Adreea Grecu a ocupat locul 12 in clasamentul final la monobob;
   - Echipa de sanie a României alcatuita din Raluca Strămăturaru, Valentin Crețu, Marian Gîtlan și Darius Șerban s-a clasat pe locul 9 în proba de ștafetă echipe (rezultat bun, zic eu);
   - Alexandru Ștefănescu (22 de ani) s-a clasat pe locul 32 proba de slalom uriaș (rezultat bun pentru tanarul nostru schior).

#481
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Baietii nostri, Daroczi si Tentea sunt in grafic la proba de bob 2 masculin. Ei ocupa locul 12 (din 30 de echipaje clasate) dupa prima mansa. Acum e in desfasurare mansa a doua.

#482
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006
Dupa a doua mansa de la bob 2 masculin, baietii nostri au coborat pe pozitia a 18-a din cauza unor greseli tehnice comise pe parcursul coborarii. Maine, de la ora 14,15 se va disputa mansa a 3-a si in continuare, mansa a 4-a. Ambele manse vor fi transmise pe Eurosport 2 Ro.

Edited by fansat, 14 February 2022 - 16:53.


#483
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La cum zici, la ce baze sportive avem, e bine ca luam startul. Ma uit la celalalte sporturi de vara (evident, la fotbal): aici chiar avem sanse sa dam din coate si sa scoatem capul. Raportat la ultimii 20 de ani, consider ca avem cam aceeasi linie sportiva (ca rezultate), chiar daca suportul din spate a scazut simtitor (la bob, skeleton si sanie am ajuns sa ne facem campionatele la straini...).

#484
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajPololica, pe 14 februarie 2022 - 17:20, a scris:

La cum zici, la ce baze sportive avem, e bine ca luam startul. Ma uit la celalalte sporturi de vara (evident, la fotbal): aici chiar avem sanse sa dam din coate si sa scoatem capul. Raportat la ultimii 20 de ani, consider ca avem cam aceeasi linie sportiva (ca rezultate), chiar daca suportul din spate a scazut simtitor (la bob, skeleton si sanie am ajuns sa ne facem campionatele la straini...).

           Crezi ca sunt asa perspective bune pentru fotbalul romanesc ? Eu sunt sceptic in privinta asta. Ultimele noastre rezultate bune la fotbal au fost ale Nationalei U21 ajunsa pana in semifinalele Campionatului European in 2019. Nationala mare e praf deocamdata, iar echipele de club in competitiile europene sunt ca si inexistente.
           Revenind la sporturile de iarna, eu ii consider adevarati eroi, si nu cred ca folosesc vorbe mari, pe boberii si sanierii nostri care nu au un canal de gheata in Romania, fiind obligati sa-si dispute campionatele nationale prin Austria. Cam aceeasi situatie e si in ciclismul de velodrom de la noi, sportivii nostri fiind obligati sa mearga la Plovdiv pentru a concura la campionatele nationale, orasul din Bulgaria avand un velodrom de sala exceptional. E o rusine ce se intampla in Romania cu bobul, sania si skeletonul, tara noastra avand relief propice disputarii acestor sporturi si implicit dezvoltarii de baze pentru practicarea sporturilor de iarna. Potential uman avem (cel putin, la tineret suntem foarte buni la bob) insa lipseste interesul autoritatilor. Acestea nu sunt sporturi care sa fie sustinute financiar de barosani cu bani gen Gigi Becali. Acestea sunt sporturi care ar trebui sa fie sustinute de catre stat. Cum naiba, o tara atat de mica asa cum e Letonia a reusit sa-si faca un canal de gheata de top la Sigulda, in conditiile in care cel mai inalt punct din tara e varful unui deal de 300 si ceva de metri ? Si bineinteles, se vad si rezultatele, boberii si sanierii letoni clasandu-se in top 10 in mai toate competitiile la care iau parte.

Edited by fansat, 15 February 2022 - 13:06.


#485
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fotbalul era contra-exemplu de performanta cu bani investiti cu lopata, ceea ce in sporturile de iarna se intampla cam invers (adica investitii minime, chiar sub, iar performantele sunt... cele care sunt: in general primii 20-30 ai lumii).

Am fost in Predeal (la o saptamana dupa FOTE): aratau bine partiile. Oare de ce nu am reusit sa ramanem si cu biatlonul, nu doar cu trambulinele de sarituri? Am avut un pas imens atunci (nu mai spun de campionatele mondiale militare de biatlon). In afara de Valea Carbunarii (sarituri cu schiurile), mai suntem pe harta cu partia naturala de la Vatra Dornei, dar cat o sa ne tina? As sustine federatiile "de iarna" (hochei, bob, etc), probabil si tu si altii, dar macar sa vedem ca se reabiliteaza ceea ce avem deja).

PS (legat de letoni): cat de mult au reusit sa urce in ultimii 20-30 de ani (practic, de la iesirea de sub URSS au ajuns sa se ia la tranta cu austriecii si nemtii).

#486
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,336
  • Înscris: 31.08.2006

Vizualizare mesajPololica, pe 15 februarie 2022 - 13:19, a scris:

    PS (legat de letoni): cat de mult au reusit sa urce in ultimii 20-30 de ani (practic, de la iesirea de sub URSS au ajuns sa se ia la tranta cu austriecii si nemtii).
  

Exact. Ce sa mai spunem de Slovenia, stat cu putin peste 2 milioane de locuitori, cam ca si Letonia, dar cu sportivi exceptionali, de exemplu, la ciclism si sarituri cu schiurile, sporturi in care exceleaza reprezentantii acestei tari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate