Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Bacalhau

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
a gatit cineva bacalhau?stie cineva o reteta gustoasa?am primit niste bacalhau din portugalia si nu stiu ce reteta sa fac.

#2
floyd69

floyd69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 15.12.2010
Gasesti cate vrei folosind Google.

de ex. http://retete.flu.ro...as-traditional/

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
Eu am mancat de cateva ori facut gen "tocanita / ghiveci" cu legume (ardei, ceapa, morcov, radacinoase, dovlecei, rosii) si masline...totul la cutpor...
Mi-a placut f mult.
Nu stiu reteta, asa il fac astia la cantina la mine... dar poti sa variezi pe tema asta...

Edited by bubalus, 21 December 2014 - 14:36.


#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postcalinjack, on 20 decembrie 2014 - 16:03, said:

a gatit cineva bacalhau?stie cineva o reteta gustoasa?am primit niste bacalhau din portugalia si nu stiu ce reteta sa fac.

Cauta pe YT, sunt destule, vezi ce-ti place. Nu m-as baza pe flu.r0

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Bacalhau-ul nu e cumva cod? Pai retete pentru prepararea codului sunt cate vrei pe net.

#6
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
O super reteta de la un un super  chef
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WwoUA6Wf6hs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,490
  • Înscris: 21.04.2014
Reteta de bacalhau no Forno à Portuguesa (cod sarat in maniera portugheza) o stiu de la o prietena, care locuieste in Portugalia.
Am incercat-o si e delicioasa ! Posted Image

Ingrediente pentru 4 persoane:

800 g cod desarat si rehidratat (in apa rece, care se schimba de cel putin 4 ori in decursul a 24h )
5 cartofi mari taiati rondele
2 cepe mari curatate si taiate rondele
2 catei de usturoi curatati si taiati rondele
1 ardei gras rosu taiat fasii
4 rosii mari taiate cubulete sau 1 conserva de rosii tocate
1 foaie de dafin
150 ml vin alb
200 ml ulei de masline
2-3 ramurele de patrunjel verde tocat sau cimbru
sare, piper, boia dulce dupa gust
10-12 masline negre (optional)

Intr-un vas termorezistent sau o oala incapatoare se aseaza mai intii un strat de legume, se presara o parte din condimente, apoi se pun bucatile de peste si deasupra inca un strat de legume condimentate peste care se toarna uleiul si vinul. Se da la cuptorul preincalzit la 170ºC, timp de 50'.

Attached File  0 bacalao1.jpg   113.25K   3 downloads Attached File  0 bacalao2.jpg   124.16K   5 downloads Attached File  0 bacalao3.jpg   103.12K   6 downloads

Si reteta de brandade se numara printre favoritele mele. Posted Image
Singura deosebire e ca dupa rehidratarea codului in apa, l-am pus intr-o cratita si l-am acoperit cu un amestec de apa si lapte, jumi-juma, si l-am lasat sa fiarba 5', cronometrate din momentul cind lichidele au dat in primul clocot. Asa am vazut ca facea la cineva din Paris, asa am facut si eu. Apoi am procedat ca in clipul din postul anterior.

Attached File  brandade1.jpg   98.98K   7 downloads Attached File  brandade2.jpg   71.26K   6 downloads Attached File  brandade3.jpg   53.79K   8 downloads Attached File  brandade8.jpg   81.78K   9 downloads Attached File  brandade9.jpg   68.53K   9 downloads

#8
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Nenea ala il fierbe in lapte simplu. Ai ulcici la fel ca ale mele, luate din Grecia. O sa incerc si eu retata ta portugheza ca mai am cod pentru 2 serii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate