Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Curatare cuva/tambur masina de spalat rufe

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Am o masina de spalat Ariston, cu uscator.
Are cam 2 ani mititica si a costat o caruta de bani.
Merge impecabil, dar am o problema cu ea.

Apa din campul Pipera a fost f. dura si murdara (argila) o perioada. Acum am put si dedurizator.

Am folosit Calgon tot timpul, am incercat si o solutie dedicata pt curatare, dar rufele ies cu pete.
Intre tambur si cuva s-a depus un strat "minunat" de mizerie argiloasa.

Ce se poate face, in afara de a arunca masina de spalat?
Se poate deface cuva/tampurul?

P.S. Nevasta ma preseaza :D

#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Masina poate fi desfacuta?
Daca da, eu cred ca ar mege un tratament rapid cu detartrant pentru zonele inoxidabile.
Nu il recomand si pentru partile de cauciuc (garnituri, tubulatura), cu siguranta vei arunca masina de spalat daca scapi ceva pe langa.

In legatura cu detartrantul, cea mai buna formula o gasesti la cel romanesc, produs de Farmec.

#3
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Foloseste alaturi de detergent sapun de casa razuit (pe razatoare).
Soda caustica continuta de sapun va face o curatire mult mai eficienta (si mai ieftina decat calgonul).
Este un sfat pe care mi l-a dat un batran meserias ,care mi-a reparat cu multi ani in urma un Diamant.
Diamantul l-am inlocuit cu Indesit WIL 85,la care sotia mea continua sa aplice cu succes aceeasi solutie.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Cum adica poate fi desfacuta?
Da, pot desface cutia, problema/dilema este daca pot scoate tamburul si mai ales daca pot reansambla totul...

#5
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Da, uitasem de soda caustica (nu am mai folosit-o de ceva vreme).
Apa fierbinte in care dizolvi cristalele de soda caustica si intra totul in cuva - are si hidrura asta niste caracteristici bune.


Later Edit: Intrebam daca poate fi desfacuta pentru ca am dat peste un Ariston montat prin puncte de sudura.

Edited by pelikanu, 13 February 2011 - 19:29.


#6
gygyscafes

gygyscafes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 23.07.2010
Eu am vrut sa desfac cuva la masina de spalat fiindca imi intrase intre cuva si tambur o emblema de la o jacheta, care astupa gura de scurgere.  Nu am reusit sa o desfac, emblema am scos-o cu splintul dupa ce am dat pompa de golire apa jos.  Dar sunt totusi curios cum se desface, cine stie cand va mai fi nevoie...   :deadtongue:

#7
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai auzisem ceva acum o vreme, se poate curata calcarul din masina de spalat cu otet sau bicarbonat. Personal nu am incercat si nici n-am recomandat nimanui. Folosim calgon de cand am cumparat-o (oct 2004), in timpul asta s-a rupt doar un suport de la un telescop. Periodic curatam sertarul cu detergent (am scos odata tot sistemul, ca nu aveam filtru si mi se infundasera duzele- acum trebuie sa repet operatiunea).
La masina mea am observat ca se scoate capacul superior si se poate umbla la cuva. NU vad puncte de sudura. Totusi nu pot generaliza. Oricat de bun ar fi un filtru, tot trece mizeria pe el si in timp se depune in "utilaj". La fel si calcarul, care intr-adevar e un dusman redutabil al masinilor de spalat (de fapt, e dusmanul oricarui aparat care foloseste apa).

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Nevasta a incercat cu:
- otet
- substanta dedicata pt curatat masina de spalat (din Real).

La otet nu s-a intamplat nimic spectaculos.
Dupa substanta respectiva a iesit mult mizerie, dar tot a ramas...

Acum incerc "totul sau nimic" turnand o sticla de Cilit detartrant.
Va rula programul lung, la 90 de grade.

Vedem maine daca iese fum...

#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu sunt curios de rezultat. Sa ne anunti (cu sinceritate :D) ce a iesit. Nici pe mine nu ma pasioneaza sa umblu pe unde nu-mi fierbe oala (uneori).

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,259
  • Înscris: 24.06.2006

 Courage, on 13th February 2011, 17:12, said:

Se poate deface cuva/tampurul?
se poate, asta implicand o munca serioasa, ca la o schimbare de rulment

#11
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
poate acidul citric (sare de lamaie) curata calcarul de pe rezistenta de incalzire? pui cam 100 g sare de lamaie  apoi 2-3 litri apa fiarta in tambur, o lasi 24 ore, dupa care se evacueaza apa
personal nu am incercat asta, de teama ca nu cumva acidul citric ataca piese de cauciuc sau orice din tambur(masina e noua si calcarul s-a depus deja pe rezistenta dar f putin)
e eficient acidul citric? ati incercat cu asta?

#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Ma, daca nu ai o apa f. dura, atunci otetul sau acidul citric pot avea oarece rezultate.
La mine e mal cu multa piatra...

#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Victorie!!!!

Dupa 2 cicluri de 90 de grade, la fiecare turnand cate o sticla de Cilit, se pare ca problema s-a rezolvat.

Pe viitor, voi folosi solutii dedicate lunar pt a curata masina. Sano are o solutie destul de ieftina si se gaseste in Carrefour

#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Excelent!
Cred ca am sa aplic si eu tratamentul, dupa ce rezolv si cu suportul de la telescop. Ciclu de spalare lunga, gen "In", turnat si la prespalare si la spalare din Cilit?

#15
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer, nevasta a turnat toata sticla in cuva si ea s-a ocupat :D

#16
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009

 Courage, on 15th February 2011, 12:58, said:

Victorie!!!!

Dupa 2 cicluri de 90 de grade, la fiecare turnand cate o sticla de Cilit, se pare ca problema s-a rezolvat.

Pe viitor, voi folosi solutii dedicate lunar pt a curata masina. Sano are o solutie destul de ieftina si se gaseste in Carrefour

Subscriu pentru SANO..am folosit si eu (granule) si mi-a iesit cuva ca noua!  :peacefingers:

#17
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ca de obicei, barbatii stiu sa priveasca si sa admire! De obicei, cand e vorba de "fineturi", o dau pe Oana la o parte, pun manusile si "I'm going in". Oricum, ea e sefa la multe capitole legate de casa.
O sa iau si eu o sticla de cilit (hapropo, de care e?) cu proxima ocazie, ca in 6 ani s-au adunat multe (cred eu) in cuva.

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Asta este tipul de Cilit

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate