Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Donare organe in caz de deces

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Unde ma pot inscrie ca in cazul unui deces sa imi donez organele automat, fara acordul familiei sau fara sa intrebe pe nimeni?

#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
nu stiu daca mai e valabila legea asta....

Legea 2/1998 privind prelevarea și transplantul de țesuturi și organe umane  

Art. 8. -- (1) Prelevarea de tesuturi si organe umane de la persoanele decedate se efectueaza numai daca moartea cerebrala a fost confirmata medical.
(2) Prelevarea se face in acest caz cu consimtamantul scris al membrilor majori ai familiei sau al rudelor, in urmatoarea ordine: sot, parinte, copil, frate ori sora. In absenta acestora, consimtamantul va fi luat de la persoana autorizata in mod legal sa il reprezinte pe defunct, in ambele situatii procedandu-se conform modelului cuprins in anexa nr. 2.
(3) Daca persoana posesoare a cartii de donator, decedata, a exprimat, in scris, in timpul vietii, dorinta de a dona organe si/sau tesuturi, potrivit modelului cuprins in anexa nr. 4, nu este necesar consimtamantul cerut la alin. (2).

Art. 20. -- Donarea voluntara in timpul vietii sau consimtamantul scris pentru prelevarea de organe si tesuturi dupa moartea cerebrala, in scopul transplantului, act profund umanitar, da dreptul celui in cauza la inregistrarea si primirea Cartii de donator, conform modelelor cuprinse in anexele nr. 4 si 9.

#3
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
...si de unde fac rost de carte de donator?

#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ANEXA Nr. 4

DECLARAȚIE

Subsemnatul(a).............................................., în speranța că după moartea mea îi pot ajuta

pe ceilalți semeni ai mei, declar că accept ca după decesul meu să-mi fie recoltate și donate

următoarele organe și țesuturi anatomice............................................................, în vederea transplantului.

Data.....................................

Semnătura....................................................

Martor...........................................................

Martor...........................................................

Acest document este conform cu dispozițiile legale în vigoare referitoare la prelevarea și transplantul de țesuturi și organe umane.

Comisia de transplant de țesuturi și organe umane


.......................................................


banuiesc ca trebuie sa ajungi la Comisia de Transplant din Ministerul Sanatatii.... :huh:
cred ca cel mai bine e sa intrebi pe cineva care cunoaste legislatia medicala ( ca banuiesc ca un medic de familie nu are de unde sa stie chestiile astea). Sau dai telefon/scrii un mail la Ministerul Sanatatii

Edited by rox, 28 April 2007 - 19:28.


#5
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
"Comisia de Transplant din Ministerul Sanatatii" se gaseste si prin Cluj? ....nu de alta, dar eu nu prea cred ca voi cheltui o deplasare de-a lela pana la Bucuresti pentru o declaratie. :nonobad:

Edited by El-Vis, 28 April 2007 - 19:31.


#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 El-Vis, on Apr 28 2007, 20:30, said:

"Comisia de Transplant din Ministerul Sanatatii" se gaseste si prin Cluj? ....nu de alta, dar eu nu prea cred ca voi cheltui o cheltuiala de-a lela pana la Bucuresti pentru o declaratie. :nonobad:
pai, pui mina pe telefon si suni la Relatii Publice la MS. Sau scrii un mail. Bine, poti sa-i scrii un mail si ministrului, da' nu stiu daca o sa-ti raspunda...sau poti sa intrebi un jurist.
mie mi s-ar parea normal sa poti sa te duci la un notar, sa declari ca vrei sa-ti donezi corpul/organele x, y, z dupa deces si cu asta basta. Da' nu stiu (si nu cred) ca e chiar asa simplu...

#7
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 rox, on Apr 28 2007, 20:34, said:

pai, pui mina pe telefon si suni la Relatii Publice la MS. Sau scrii un mail. Bine, poti sa-i scrii un mail si ministrului, da' nu stiu daca o sa-ti raspunda...sau poti sa intrebi un jurist.
mie mi s-ar parea normal sa poti sa te duci la un notar, sa declari ca vrei sa-ti donezi corpul/organele x, y, z dupa deces si cu asta basta. Da' nu stiu (si nu cred) ca e chiar asa simplu...

Pai degeaba, ca mi s-ar parea logic sa am la mine tot timpul hartia aia, in portofel, nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate