Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cum sterg folderele windows si Program Files pe o partitie NTFS?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
claudiaro04

claudiaro04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.12.2005
Doresc sa reinstalez Windows XP Professional fara sa formatez partitia sistem (NTFS). Cum pot obtine full access sub NTFS ca sa sterg folderele Windows si Program Files? Am nevoie de asta pentru ca am observat ca raman urme de la instalarile anterioare... Pana acum nu am putut accesa partitia decat read-only cu cd live de linux sau cu un utilitar. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc foarte, foarte mult!
Claudia Marcu

#2
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006
si de ce nu vrei sa formatezi?

#3
Kyo

Kyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.12.2004
Pune pe un CD boot-abil aplicații cu suport NTFS din DOS, gen NTFS Dos Pro 5.0, NTFS 4 DOS etc.

#4
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006

View PostKyo, on Sep 10 2006, 12:26, said:

Pune pe un CD boot-abil aplicații cu suport NTFS din DOS, gen NTFS Dos Pro 5.0, NTFS 4 DOS etc.
mai simplu e cu un cd facut cu BartPE. dar totusi ce are o simpla formatare?

#5
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postclaudiaro04, on Sep 10 2006, 08:32, said:

Doresc sa reinstalez Windows XP Professional fara sa formatez partitia sistem (NTFS). Cum pot obtine full access sub NTFS ca sa sterg folderele Windows si Program Files? Am nevoie de asta pentru ca am observat ca raman urme de la instalarile anterioare... Pana acum nu am putut accesa partitia decat read-only cu cd live de linux sau cu un utilitar. Poate cineva sa ma ajute? Multumesc foarte, foarte mult!
Claudia Marcu
Utilitatea unei formatari , ar fi ca se curata partitia si drive C: de erori si bug-uri si de mai multe , o poti face la un prieten pe alt calculator sau daca ai un HDD cu win instalat si iti recomand sai ai Unlocker , o unealta ce da rezultate si mai poate sterge si System Volume Information dupa deblocare din procese cum ar svhost, dar tot o sa ai nevoie de o reinstalare , de Windows .Una peste cealalta , merge si ai grija si spor la treburi! :o

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
La instalare windows te intreba pe undeva, pe ce partitie instalesi si daca o vrei formatata.

Alegi quick format si isntalezi curat. :)

#7
Kyo

Kyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 13.12.2004
Însă apare problema de BackUP dacă are o singură partiție SO+Documents.

#8
exist

exist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.09.2006
nu inteleg de ce nu vrei sa formatezi daca tot ziceai k stergi tot... in plus, setup-ul te intreaba daka vrei sa formatezi qiuck sau full si ce tip de partitie vrei sa ai, adik NTFS sau FAT... nu vad de ce nu ai formata partitia sistem.... :) buh-bye

#9
claudiaro04

claudiaro04

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 11.12.2005

View Postdann23, on Sep 10 2006, 12:01, said:

si de ce nu vrei sa formatezi?

nu pot formata pentru ca nu am spatiu sa salvez tot ce am pe c:, adica vreo 50 GB

#10
dann23

dann23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.08.2006

View Postclaudiaro04, on Sep 11 2006, 06:51, said:

nu pot formata pentru ca nu am spatiu sa salvez tot ce am pe c:, adica vreo 50 GB
atunci cel mai simplu e sa faci un cd cu BartPE si bootezi de pe el. ai sa ai acces la c: si stergi ce vrei

#11
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005

View Postclaudiaro04, on Sep 11 2006, 06:51, said:

nu pot formata pentru ca nu am spatiu sa salvez tot ce am pe c:, adica vreo 50 GB

Ca sa ma bag si eu in seama vin cu un sfat pentru viitor, dupa ce rezolvi problema actuala: repartitioneaza hardul, fa partitia C cat de mica iti permit SO-ul si programele pe care le instalezi in mod curent (cu o marja de cativa GB, o marime uzuala ar fi intre 7-10 GB) si foloseste alta partitie (alte partitii) pentru celelalte chestii care se aduna (filme, muzica, jocuri, documente, arhive, etc.). In felul asta poti oricand sa faci curatenie generala (a se citi formatare si reinstalare, kit sau imagine), cu efort si pierderi minime.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate