Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

UNAp Carol I Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009
Sunt eleva in clasa a XII-a, la profil stiinte sociale. Mi-a venit vremea sa ma gandesc la viitorul meu, la ce vreau sa fac mai departe, ce facultate s.a.m.d., intrebari si dileme care ma macina cand vad alti colegi care sunt hotarati si stiu ce vor sa urmeze din clasa a X-a, a XI-a si profi care spun "pana acum trebuia sa te hotarasti", "nu mai ai timp", etc.

Intamplator am dat de Universitatea Nationala de Aparare despre care nu stiu prea multe, mie imi suna a ceva gen Academie Militara, insa am gasit o specializare care ma atrage, si anume Facultatea de Securitate si Aparare.

Vreau sa stiu mai exact despre ce e vorba, daca se poate de la studenti ai acestei universitati/facultati, ce studiezi, ce materii, faci/nu faci armata, ce faci dupa facultate - in ce domenii poti sa lucrezi, iti ofera ei contract cum se intampla de obicei de la academii? Ma intereseaza orice detaliu. De asemeni, despre camine/cazare? conditii, tot ce se poate.

Sunt intr-o mare dilema in ceea ce priveste facultatile, nu prea stiu ce sa urmez plecand de la stiinte sociale, mai ales ca in mare parte de la aces profil se pleaca spre Academia de Politie si Drept, datorita materiilor socio-umane. De mentionat este faptul ca nu vreau armata (Academia de Politie - si oricum as pica, cred, la rezistenta la proba sportiva), iar la drept este musai sa fac meditatii gramatica si economie pt admitere, pt ca nu s-a pus un accent deosebit pe asa ceva in liceu. Daca stiti facultate de drept in Buc unde se intra pe baza de dosar, spuneti-mi si mie, va rog. Astept interesata orice parere ! Multumesc anticipat

#2
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Acea academie din ce stiu este pentru militari activi, nu stiu daca acolo poti veni ca civil. Cel mai bine e sa te duci sa intrebi personal acolo.
Daca vrei sa devii subofiter sau ofiter cred ca te porti interesa si online.

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Te poti inscrie ca civil.
Este o facultate, evident ca e deschisa accesului larg.

Facultatea de Securitate si Aparare. http://www.unap.ro/r...licenta FSA.pdf

Vezi ca daca te apuci de Fac. asta si renunti din diverse motive, trebuie sa returnezi contravaloarea anilor scolari. (cred ca doar motivele medicale importante sunt admise).
Stiu pe cineva care tocmai a returnat banii pe toata facultatea pt ca nu a ramas in sistem, ci s-a angajat in alt domeniu.

#4
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Prima data dupa ce termini ai contract 4 ani in care esti oligat sa stai, daca pleci pana in 4 ani trebuie sa platesti scoala. Dupa 4 ani se reinoieste contractul dar nu mai esti obligat sa ramai.

#5
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

 -Diana-, on 05 septembrie 2014 - 23:29, said:

Te poti inscrie ca civil.
Este o facultate, evident ca e deschisa accesului larg.

Facultatea de Securitate si Aparare. http://www.unap.ro/r...licenta FSA.pdf

Vezi ca daca te apuci de Fac. asta si renunti din diverse motive, trebuie sa returnezi contravaloarea anilor scolari. (cred ca doar motivele medicale importante sunt admise).
Stiu pe cineva care tocmai a returnat banii pe toata facultatea pt ca nu a ramas in sistem, ci s-a angajat in alt domeniu.

Sa inteleg ca iti ofera ei loc de munca dupa ce termini facultatea?
Sau te referi la - faptul ca sa zic urmez 1 an, 2, vad ca nu-mi place si in anul 3 vreau sa fac alta facultate;
- sau la faptul ca dupa facultatea asta te duci si te angajezi in jurnalism spre exemplu ??

 alin62, on 05 septembrie 2014 - 23:36, said:

Prima data dupa ce termini ai contract 4 ani in care esti oligat sa stai, daca pleci pana in 4 ani trebuie sa platesti scoala. Dupa 4 ani se reinoieste contractul dar nu mai esti obligat sa ramai.

Ai idee cam ce lucrezi exact? Si cam ce salariu iti ofera? Sau e tipul ala de facultate gen spionaj, in care nici familia ta nu stie ce faci si unde esti, si trebuie sa-ti declari toti membrii familiei?

Edited by bubble_trouble, 05 September 2014 - 23:38.


#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Pai asta e o academie, adica de acolo iesi militar, si o sa te incadreze la o unitate.

Adica iesi pe salariu.

#7
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

 alin62, on 05 septembrie 2014 - 23:38, said:

Pai asta e o academie, adica de acolo iesi militar, si o sa te incadreze la o unitate.

Adica iesi pe salariu.

So ..daca vreau sa plec in strainatate cu Erasmus sau alt program in timpul facultatii, sau sa plec in straintate sa fac master, nu-mi dau voie?

Daca mai cunoasteti persoane care au terminat sau care sunt studenti la UNAp acum, ii puteti ruga sa-mi dea cateva detalii? Va rog mult Posted Image Posted Image

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

 bubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:41, said:

So ..daca vreau sa plec in strainatate cu Erasmus sau alt program in timpul facultatii, sau sa plec in straintate sa fac master, nu-mi dau voie?

Pai ori aperi romania ori il aperi pe erasmus?! http://www.unap.ro/i....php/ro/erasmus

#9
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Cel mai sigur, trebuie sa aiba si ei un site unde poti intreba online ce si cum. Le spui situatia ta, cam ce vrei sa faci, si ei iti vor spune cel mai sigur.
Ca subofiter in armata sunt salarii mai decente, nu prea mari, ca ofiter e alta treaba sunt muuuult mai mari, chiar daca munca e mai putina.

#10
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

 potae, on 05 septembrie 2014 - 23:47, said:

Pai ori aperi romania ori il aperi pe erasmus?! http://www.unap.ro/i....php/ro/erasmus

M-am uitat pe pagina aia inainte sa postez eu topicul asta si nu e nimic concret. Nu vrei sa-mi dai tu niste detalii, domnule atotstiutor?

#11
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Cum nu e nimic concret? :) Nu se vad pdf-urile alea jos? http://www.unap.ro/r...ului EASMUS.pdf

Pt. mai multe detalii ai acolo e-mail-uri ale persoanelor care se ocupa.

#12
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Ce va mai place sa va dati cu parerea, fix pix, @alin62 si @potae. Decat sa dezinformati, mai bine taceti. Colega a cerut niste sfaturi si pareri avizate.
Concret, este o facultate foarte buna, in cadrul UNAp. Universitatea se numea inainte Academia Militara (Academia de Inalte Studii Militare).
Se desfasurau cursuri post-universitare, masterate si doctorate. De anul trecut, se organizeaza cursuri de licenta pentru specializarea Comunicare publica, iar de anul acesta si specializarea Securitate si Aparare. Domeniul de studii se numeste Stiinte Militare, Informatii si Ordine Publica. Asta va scrie si pe diploma de licenta. Specializarea este accesibila si civililor. Taxa de studiu este de 2200 lei pe an. La final, esti tot civil, dar cu specializare militara. Nu se asigura loc de munca, nu se acorda grad militar. Poti lucra in domeniu, la institutii militare, la Parlament, la ministere(M.A.E. etc),Prefecturi etc, dar si la firme private, ca expert in domeniul studiat. Daca prinzi un tren norocos, te poti activa ca ofiter intr-o institutie din sistem.
Recomand dupa licenta sa urmezi masteratul tot la UNAp, acelasi domeniu: Securitate si Aparare.
Daca renunti la studii, nu trebuie sa platesti nimic la MApN, doar ramai cu taxa de studii platita. Nu se asigura cazare pentru studenti.
Examen de admitere la lb.straina si Istorie + Stiinte Sociale. Nu este dificil daca vii de la profil uman.
Multa bafta!


#13
Irina_93

Irina_93

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2022
Buna. E cineva pe aici care e student sau fost student la unap? Mai exact pe departamentul Sisteme informationale.. m ar interesa sa stiu cat se tine in general pt prezenta la cursuri, seminarii sau ce or mai fi. Si cum ar fi programul? Ideea e ca in momentul de fata lucrez la program full time si as vrea sa mi fac o idee daca as putea sa continui aici si sa merg si la fac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate