Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Suporta acest PC Windows 8 / 8.1? Ce editie sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#55
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013

View Postadelina16, on 05 aprilie 2014 - 20:12, said:

Intel celeron D 336, 2,8GHz, socket 775LGA, placa MS7255 rev 2.0, HDD 80GB pe slot IDE, 2GB memorie 533MHz.
Placa de baza am cautat-o pe site la MSI si sunt in casuta de alegere sisteme de operare pt drivere maxim windows 7, in timp ce pt alte placi mai noi cum ar fi LGA 2011 sunt drivere maxim si pt windows 8 si 8.1. Inseamna ca windows 8 si 8.1 nu vor fi suportate sau vor avea drivere incluse?

Windows 7 pana in ce an va avea suport?

Ramai pe Windows 7. Nu se merita Windows 8. Suport are inca 5 ani jumate de acum incolo, dar va avea mai mult.

View Postadelina16, on 05 aprilie 2014 - 22:41, said:

Chiar azi citeam ca XP ar mai avea o cota de 30% din pc-uri iar 8-ul abia 12%
E normal sa fie asa. Dar ai vazut cat are si 7-le, nu ?

#56
El_Dorado129

El_Dorado129

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.04.2014
Windows 8.1 este mai bun si mult mai avansat decat windows 7. Daca va aparea vreun Windows 9 , va fi ca un upgrade la 8.1, nu la 7.

#57
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Nu pricep treaba asta cu avansat?
Avansat ca ocupa aiurea Njde Gb spatiu? Si ca trebuie sa cumperi hardware nou? Hai ca nu suna a marketing.

Eu sunt sigur ca Windows 8.1 este ultima faza draguta pe care o sa mai scoata Microsoft in perioada ce urmeaza... au avut interes sa plece lumea de pe Xp: Acuma incep iara dudele Vista.

#58
prietto

prietto

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 242
  • Înscris: 12.12.2013

View PostMos-Nicolae, on 06 aprilie 2014 - 09:16, said:

Nu pricep treaba asta cu avansat?
Avansat ca ocupa aiurea Njde Gb spatiu? Si ca trebuie sa cumperi hardware nou? Hai ca nu suna a marketing.

Eu sunt sigur ca Windows 8.1 este ultima faza draguta pe care o sa mai scoata Microsoft in perioada ce urmeaza... au avut interes sa plece lumea de pe Xp: Acuma incep iara dudele Vista.

Nici mie nu-mi place 8.1, dar are dreptate Eldorado asta, si ceilalti care spun ca Windows 8 va fi viitorul Windowsului. Si windows 9 si 10 si 11 si tot ce va fi de acum incolo va fi upgrade din Windows 8. Windows 7 va fi uitat.

#59
El_Dorado129

El_Dorado129

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 06.04.2014

View Postadelina16, on 05 aprilie 2014 - 22:41, said:

Chiar azi citeam ca XP ar mai avea o cota de 30% din pc-uri iar 8-ul abia 12%
http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0  aici vezi cotele, dar dupa ce va "muri"  XP-ul cred ca vor trece jumatate din cei 27% pe Windows 8.1, iar cealalta jumatate pe Windows 7.

View PostMos-Nicolae, on 06 aprilie 2014 - 09:16, said:

Nu pricep treaba asta cu avansat?
Avansat ca ocupa aiurea Njde Gb spatiu? Si ca trebuie sa cumperi hardware nou? Hai ca nu suna a marketing.

Eu sunt sigur ca Windows 8.1 este ultima faza draguta pe care o sa mai scoata Microsoft in perioada ce urmeaza... au avut interes sa plece lumea de pe Xp: Acuma incep iara dudele Vista.
Atunci instaleaza-ti Linux.
Tu ai vrea sa ramana lumea cu Xp-ul. Dupa parerea ta trebuia scos Xp SP4, Xp SP5, etc. ca la Google Chrome, pana la XP SP 35 , nu ?
Se fabrica din ce in ce mai mult gadgeturi cu ecran tatil , touchscreen, pentru ce ? Windows XP SP 35 nu-l poti adapta niciodata pe un touchscreen. Microsoft incearca si ei sa tina pasul cu viitorul , cu tehnologia. Dispar ecranele din sticla, asa cum au disparut si monitoarele crt.
Nu-I normal sa tii pasul cu tehnologia, asa tu ce faci ? scoti XP SP 35, pentru ce ? ca sa multumesti prostimea ? Lumea se adapteaza. Daca nu, trebuie. Altfel nu iese banu`.

Edited by El_Dorado129, 06 April 2014 - 12:54.


#60
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Nu cred ca gamerii si cei care fac editari, o sa adopte touch-ul pe pc, si sa uite de tastatura mouse sau gamepad, si astia sunt tinta pieselor scumpe. ca n-are ce face un utilizator de rand care misuna numai pe net, cu o placa video high end spre exemplu.

#61
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

View PostEl_Dorado129, on 06 aprilie 2014 - 12:49, said:

http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0  aici vezi cotele, dar dupa ce va "muri"  XP-ul cred ca vor trece jumatate din cei 27% pe Windows 8.1, iar cealalta jumatate pe Windows 7.
dar cei care au cate un athlon XP sau alte single core-uri ca mine de exemplu nu vor putea folosi nici unul din cele 2 windowsuri. Va fi nevoie inevitabil sa scoata un 50-100 euro pt upgrade sau schimbat rajnitza. Pt nici o performanta in plus. Si eu am si 7 si am mai spus ca e inutilizabil pt net in cazul meu ca merge f greu online, iar in cazul offline e ceva asemanator unui XP rulat pe un pentium 3.

Eu mi-as lua un procesor dual core mai ales core 2 duo, dar nu prea am incredere in ce e pe net pt ca nu demult am citit ce overclocuri mai faceau unii.

Quote

Atunci instaleaza-ti Linux.
si pe ala cand il apuca ragaiala nu mai termina. Si de fapt si linuxul e greoi, doar interfata aia poate fi mai usuratica in unele cazuri in rest tot un nucleu greu de Ubuntu sau ceva actual ruleaza. Si daca pui un Lubuntu dinala cu aspect oribil de windows 95 si cand deschizi un mp3 foloseste 20% procesor si 90% procesor la un film 240p din You tube ca-s driverele mai rele decat oriunde in alta parte. Parca nici nu ai avea placa video.

Quote

Tu ai vrea sa ramana lumea cu Xp-ul. Dupa parerea ta trebuia scos Xp SP4, Xp SP5, etc.
si eu as vrea. Sa fie si xp in paralel cu versiunile noi de 7 si 8. Si de exemplu la muncade birou, la Photoshop, la word, excel cum ar folosi lumea ecran tactil si tastatura virtuala? Sunt de vreo 4 ani acele ecrane tactile cu PC in interior si nu se prea vand deloc ca costa mult, nu-s portabile.

Quote

Se fabrica din ce in ce mai mult gadgeturi cu ecran tatil , touchscreen, pentru ce ?
au android si alte linuxuri si chiar W8. exista windows phone, Chiar de ce exista atatea windows-uri daca nu-s compatibile toate intre ele? pe o tableta ce poti sa pui de exemplu daca are dual core sau quad core? W7, W8, W phone, android, Ubuntu, Lubuntu, XP SP3, XP tablet PC?

Eu daca am prin dulap si un laptop vechi cu athlon xp pe care nu pot rula nimic decat xp inseamna ca-l voi arunca. Si in aceeasi situatie sunt si socketurile toate pana la AM3 se pare.

Mie imi place cum arata interfata metro de la W 8, fara ea cred ca w8 nu-si are rostul

Si alta chestie interesanta e introducerea PC-urilor in toate institutiile cu promisiunea de a simplifica si usura munca angajatilor plus scaderea costurilor, iar rezultatul a fost exact opus: costurile au crescut enorm iar angajatii sunt si mai ocupati pt ca acum orice chestie e si in format electronic si online si tiparita pe hartie.

Edited by adelina16, 06 April 2014 - 14:25.


#62
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013
Am intradevar un virus cum spunea cineva. Remove the W32/Jeefo or PE_JEEFO.A Virus virus from your PC.
Nu e nici activat sistemul, e trial desi l-am pus mai demult.
Vad ca merge acum mozilla bine. Nu-mi merg filmele 1080p decat cu vreo 80% cpu cu orice player mai putin cu cel default din windows care merge cel mai bine cu vreo 60%.
O sa fac un topic cu problemele mele poate sa nu mai poluez aici.
Interesant ar fi si W8 sa testez ca mi-ar place interfata aia  dar daca as stii dinainte ca nu are drivere nu as mai deranja PC-ul.
Totusi e mai buna experienta cu 7 decat cu Ubuntu si alte linuxuri care parca sunt facute cu ciocanul. Si ubuntu e bun poate ca o sa cer ajutor mai incolo cu configurarea

Edited by adelina16, 06 April 2014 - 17:45.


#63
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Fiecare cu placerea lui: Mie nu mi-a placut si tot nu imi place Windows Vista/Windows 7, in schimb Windows Xp si Windows 8.1 se descurca acceptabil.

#64
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Scuze de offtopic:

Este cineva care plange dupa dacia 1300?

o masina costa bulioane multe si totusi toata lumea vrea ultimul raget, cand e vorba de calculatoare nu lasam xp-ul din brate nici morti.

#65
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Am făcut și eu azi update de la Windows 7 la Windows 8.1 Pro pe un sistem cu procesor Pentium G620 2.60 Ghz, 4 GB RAM, HDD WD 500 GB și placă video nVidia Geforce 210.

Diferența este enormă. Am avut Windows 7 pe pc-ul ăsta de când l-am luat, din 2012 martie până azi. Mergea și ăla bine, dar 8.1 merge mult mai smooth, și în plus are partea metro care o am și pe Windows Phone și m-a atras destul de mult încât să-i fac update.

Driverele le-am găsit pe toate pentru Windows 8.1, de la placă video la multifuncțională, iar updatarea a durat aproximativ 30 min.

Chiar se merită 8.1, e diferență mare între ăsta și Windows-urile precedente.

Acum mai aștept să facă update și pentru telefoane, să-mi updatez și telefonul la 8.1, am auzit că o să rupă ;)

#66
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostMos-Nicolae, on 06 aprilie 2014 - 18:36, said:

Fiecare cu placerea lui: Mie nu mi-a placut si tot nu imi place Windows Vista/Windows 7, in schimb Windows Xp si Windows 8.1 se descurca acceptabil.


nici mie nu imi place windows 7, singurul lucru care m-a atras la windows 7 in detrimentul lui xp a fost spleetscreen-ul automat pe elementul dorit in rest cu absolut nimic nu m-a ajutat in plus fata de xp.

Bine nu m-am jucat pe windows 7 fiindca nu la asta folosesc calculatorul.

Pentru mine windows 8 este inovatia care o asteptam dupa xp, adica a venit vista care a fost praf apoi windows 7 imi aducea aminte de bucuriile din xp dar nu vedeam unde il depaseste si acum 8 intradevar face diferenta. Si aici ma refer ca manevrabilitate, cand tu (si nu ma refer la tine) deschizi calculatorul apoi messengerul, Winamp si mozilla nu poti sa comentezi ... comentezi cand faci simulari/compilari/emulari pe pc, cand folosesti 3,4 programe care de la mama natura nu prea se pupa dar tu ai nevoie de ele si atunci ai sa apreciezi windows 8.

Edited by MooF2010, 11 April 2014 - 16:11.


#67
Gabizunet

Gabizunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 25.08.2008
Sistem recuperat din "vechituri" (la care un XP a zis ca nu mai suporta si isi da demisia) PentiumDualCore E2180-2Ghz, HDD 250 GB IDE, chipset G33 (gigabyte) si ATENTIE doar 1GB DDR2-667.... dar cu o placa video dedicata AMD HD2400 cu 256 DDR3. Instalat Windows 8.1 Spring Update Core Edition x86. Surprinzator windowsul a mers instalat din prima si ruleaza fara probleme. La primu update ocupa doar 580 - 640 MB. Instalat chrome,..., java, flash, codecuri, si un LibreOffice 2.4. Sistemul incepe sa isi atinga limetele numai din cauza browserului (indiferent care) unde la 2-3 tab-uri cu youtube si alte portaluri papa tot ramul. Altfel orice alta aplicatie gen 2,3 exceluri deschise, si cateva aplicatii metro nu incarca mai mult de 90% din ram. Procesorul, nu este incarcat nici peste jumate, chiar daca defenderul se apuca sa scaneze un folder plin de kituri (rar,exe zip, etc). Concluzie: Win8.1 e mai bine optimizat decat win7 cand vine vorba de managementul de ram, dar binenteles ca un browser din zilele noastre da gata instant ce mai ramane dintr-un giga. Deci sistemele la care mai exista speranta de viata sunt minim core2duo DDR2 cu cca 1,5 Gb ram.

Edited by Gabizunet, 28 April 2014 - 15:15.


#68
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
in ziua de azi pe windows e greu cu 1 gb chiar si pentru navigare.....nu stiu linux cum sta treaba deci ... poti  si 1 gb dar daca ai o simfonie intre piese si alese dupa ochi nu luate la promotie

#69
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013
Doresc sa trec si eu la win 8 sau win 8.1.Imi puteti spune si mie cei care le aveti deja instalate aceste sist de operare, cum se comporta?Sunt  mai stabile ca win 7,probleme cu driverele,botare mai rapida,support pt update?Ce sist de operare ma sfatuiti sa pun 8 sau 8.1?
Va multumesc

#70
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
8.1

#71
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
8.1. Spune şi ce sistem ai exact, verifică mai întâi dacă există driveri disponibili.

Edited by driftking91, 11 June 2014 - 15:02.


#72
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Windows 8 nu are rost (va expira suportul relativ repede si nu va mai beneficia de actualizari). Windows 8.1 da. Microsoft 'forteaza' un pic trecerea la Windows 8.1.
Probleme cu driverele pot sa existe - depinde de configuratia calculatorului tau...
Windows 8.1 este un sistem de operare modern, superior lui Windows 7 din multe puncte de vedere (inclusiv in ceea ce priveste performantele de viteza) insa, in ultima instanta, depinde de hardware-ul tau.
Daca ai posibilitatea, cel mai bine ar fi sa il instalezi pe o partitie separata si sa te decizi ulterior daca doresti sa ramai la Windows 8.1 sau sa pastrezi/ sa revii la Windows 7.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate