Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Suporta acest PC Windows 8 / 8.1? Ce editie sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#91
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostGaby_M, on 11 iunie 2014 - 19:54, said:

Stefan_CM a spus "Incepand de ieri, n-ai suport la niciun Windows 8/8.1 daca nu ai si Update. Deci neaparat Windows 8.1 Update"
Ce trebuie sa inteleg din asta? Cum adica daca nu ai Update? Va rog sa-mi dati niste explicatii. Eu am cumparat si instalat o licenta de Windows 8 Pro versiunea upgrade (inainte am avut Windows XP).
Multumesc

Pentru 'Windows 8' se impune upgrade-ul la 'Windows 8.1' pentru a mai putea beneficia de update-uri... pana la 'Windows 8.1 Update'. Daca vrei sa poti beneficia in continuare de update-uri atunci ai nevoie de "Windows 8.1 Update" sau "Windows 8.1 Update 1" cum mai este denumit informal. "Windows 8.1 + Update" este un fel de Service Pack ca si "Windows 98 Second Edition", 'Windows XP SP3' etc.

View Postghost1-, on 11 iunie 2014 - 20:00, said:

win 8.1 pro nu mai are sist de indexare scor ca win 7?Voiam sa vad si eu scorul.in win 7 scoteam 7.7 cu acest sistem

Se poate afla Windows Experience Index dar, este putin mai complicat, iar scala este diferita, deci ai face comparatie degeaba cu rezultatul obtinut in Windows 7.
Gasesti detalii, de exemplu, aici: http://www.cnet.com/...in-windows-8-1/

#92
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postnamespace, on 11 iunie 2014 - 15:24, said:

Dacă folosești intensiv programe profesionale de editare, într-adevăr, e nevoie de o cantitate suplimentară de RAM.

Altfel, ca utilizator obișnuit, 8GB reprezintă standardul actual; chiar mai mult de atât.


Eu zic ca si 4 GB RAM este suficient pentru un user deoarece Chrome consuma maxim 300 MB cu 4-5 taburi deschise,outlook vreo 100 MB, Skype si mess vreo 150 MB, si sunt vreo 1.6 GB ocupati cu 3 GB liberi. 8 GB eu zic ca e deja prea mult pentru user obisnuit cat timp nu te joci sau faci editari foto (nu de genu redimensionat poze sau taiat poze).

#93
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012

View Postghost1-, on 11 iunie 2014 - 20:00, said:

win 8.1 pro nu mai are sist de indexare scor ca win 7?Voiam sa vad si eu scorul.in win 7 scoteam 7.7 cu acest sistem

ia asta de pe google si iti da scor , ChrisPC Win Experience Index

#94
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013
lol tot 7.7 scor

Attached Files



#95
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In legatura cu obligativitea trecerii la Windows 8.1 pentru a beneficia de update-uri doresc sa precizez urmatoarele (eu inca am Windows 8, nu am trecut la 8.1)
1. Ieri am descarcat si instalat update-uri fara nici o problema.
2. Pe site-ul Microsoft se specifica ca se ofera suport tehnic pina la 9 ianuarie 2018 si extins pina la 10 ianuarie 2023.
3. Chiar acum am sunat personal la Microsoft si au dezmintit aceasta falsa informatie, in prezent beneficiind de suport tehnic toate versiunile de Windows 8.

#96
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se refera la Windows 8 cu cele mai recente actualizari/ cel mai recent Service Pack, adica la Windows 8.1 + Update.
Windows 8.1 este oferit ca upgrade gratuit pentru Windows 8. Nu este considerat un alt sistem de operare.
Mai multe detalii la Ciclul de viață Windows - Puncte esențiale.

La Intrebari frecvente se mentioneaza:

Pentru Windows 8.1 va fi valabilă aceeaşi politică privind ciclul de viaţă care este valabilă pentru Windows 8; aceasta prevede încheierea asistenţei în data de 10 ianuarie 2023.  Pentru a beneficia în continuare de asistenţă, clienţii Windows 8 vor avea la dispoziţie 24 de luni pentru a trece la Windows 8.1 din momentul disponibilităţii generale a actualizării pentru Windows 8.1.

De ce le solicitaţi clienţilor Windows 8 să treacă la Windows 8.1 în termen de doi ani din momentul disponibilităţii generale?
În trecut, am avut o abordare similară pentru pachetele Service Pack Windows privind asistenţa; din momentul lansării unui pachet Service Pack Windows, Microsoft le asigură clienţilor 24 de luni de asistenţă pentru pachetul Service Pack anterior sau versiunea RTM iniţială.  Spre deosebire de pachetele Service Pack care, de obicei, sunt doar colecţii de remedieri, sistemul de operare Windows 8.1 prezintă caracteristici şi îmbunătăţiri noi şi a fost conceput pentru a le oferi clienţilor posibilitatea de implementare a acestei actualizări într-un mod similar cu modul în care clienţii implementează pachetele Service Pack. Acesta este motivul pentru care aplicăm pentru Windows 8.1 politica existentă privind asistenţa pentru pachetele Service Pack.

Perioada de doi ani pentru trecerea la Windows 8.1 începe din momentul disponibilităţii generale a actualizării Windows 8.1, care survine la 90 de zile după lansarea versiunii RTM.

#97
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Deci concluzia este:
Perioada de doi ani pentru trecerea la Windows 8.1 începe din momentul disponibilităţii generale a actualizării Windows 8.1, care survine la 90 de zile după lansarea versiunii RTM.
Momentul lansarii Windows 8.1 parca a fost la sfirsitul lui 2013. Pentru o claritate maxima a mesajului puteti preciza termenul limita (data)pina la care trebuie sa trecem la Windows 8.1?

#98
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Data de expirare a suportului se poate afla de aici: http://support.micro...Filter=FilterNO
In  dreptul label-ului "Numele produsului" scrieti in text box versiunea sistemului de operare, eventual alegand anumite criterii de afisare avansata.

Pentru Windows 8 scrie asa:
"Clienţii au la dispoziţie 24 de luni pentru a trece la Windows 8.1 după Disponibilitatea generală pentru a beneficia în continuare de asistenţă."
In coloana "Data de încheiere pentru suportul pentru pachetele service pack" este mentionata data de 12.01.2016.

Windows 8.1 si-a inceput "ciclul de viata" pe 13.11.2013.

#99
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postghost1-, on 11 iunie 2014 - 14:50, said:

Doresc sa trec si eu la win 8 sau win 8.1.Imi puteti spune si mie cei care le aveti deja instalate aceste sist de operare, cum se comporta?Sunt  mai stabile ca win 7

Aoleu iara cu stabilitatea asta. De la XP incoace toata sistemele Windows sunt la fel de stabile sau in cel mai rau caz daca exista diferente de "stabilitate" intre aceste sisteme ele sunt neglijabile. Atata timp cat ai hardware compatibil cu sistemul de operare si folosesti driverele de la prducatori certificate pentru respectivul sistem atunci nu o sa ai probleme reale de stabilitate cu nici unul dintre Windows-uri de la XP incoace. Daca ti se blocheaza sistemul relativ frecvent problema nu e de la Windows ci de la compatibilitatea cu sistemul tau sau cu driverele pe care folosesti.

Eu am avut Windows 7 si ulterior 8 pe acelasi sistem (acelasi CPU, memorii, placa de baza si HDD) si cu excetia blocarilor cauzate de driverul de la placa de retea in 8 nu mai tin minte sa mi se fi blocat vre-odata sistmeul cu nici unul dintre cele doua Windows-uri. Am avut insa probleme cu driverul de la placa de retea pe 8 inca de la inceput insa dupa ce am instalat driverul de la producator ele s-au rezolvat.

In ceea ce priveste alegerea intre 8 si 8.1, dupa parerea mea aproape ca nici nu se pune problema ca trebuie sa il alegi pe ultimul. 8.1, dupa parerea mea este ceva mai mult decat un Service Pack dar ceva mai putin decat un sistem nou care sa il preceada pe 8. Chiar si in aceste conditii consider ca necesitatea upgrade-ului la 8.1 este la fel de importanta cum era in trecut, la sisteme precedente, necesitatea instalarii Service Packurilor.

#100
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013

View Poste2k, on 13 iunie 2014 - 01:22, said:

Aoleu iara cu stabilitatea asta. De la XP incoace toata sistemele Windows sunt la fel de stabile sau in cel mai rau caz daca exista diferente de "stabilitate" intre aceste sisteme ele sunt neglijabile. Atata timp cat ai hardware compatibil cu sistemul de operare si folosesti driverele de la prducatori certificate pentru respectivul sistem atunci nu o sa ai probleme reale de stabilitate cu nici unul dintre Windows-uri de la XP incoace. Daca ti se blocheaza sistemul relativ frecvent problema nu e de la Windows ci de la compatibilitatea cu sistemul tau sau cu driverele pe care folosesti.

Eu am avut Windows 7 si ulterior 8 pe acelasi sistem (acelasi CPU, memorii, placa de baza si HDD) si cu excetia blocarilor cauzate de driverul de la placa de retea in 8 nu mai tin minte sa mi se fi blocat vre-odata sistmeul cu nici unul dintre cele doua Windows-uri. Am avut insa probleme cu driverul de la placa de retea pe 8 inca de la inceput insa dupa ce am instalat driverul de la producator ele s-au rezolvat.

In ceea ce priveste alegerea intre 8 si 8.1, dupa parerea mea aproape ca nici nu se pune problema ca trebuie sa il alegi pe ultimul. 8.1, dupa parerea mea este ceva mai mult decat un Service Pack dar ceva mai putin decat un sistem nou care sa il preceada pe 8. Chiar si in aceste conditii consider ca necesitatea upgrade-ului la 8.1 este la fel de importanta cum era in trecut, la sisteme precedente, necesitatea instalarii Service Packurilor.
"Prietene"...nu prea ai dreptate in ce spui acolo mai deloc...degeaba te AOLESTI atat,si am sa-ti spun si de ce.Pe win 7 care-l aveam inainte la interval de 2 zile aveam blue screen-uri of death(bsod) cu ultimele drivere la zi de pe siteu producatorului certificate.Vad ca pe win 8.1 pro asta de cand l-am instalat nu mai am nici o problema. Doamne ajuta.La win 7 primeam bsod-uri pentru ca acest windows avea o vulnerabilitate la fiserele kernel : ntoskrln si win32k.sys pe care win 8.1 pro nu le mai are si se pare ca e mai teapan si mai bine facut ca win 7.Citeste si tu pe net despre vulnerabilitatile astea:ntoskrnl si win32k.sys.De aceea producatorii avanseaza mereu si mereu scot cate un win nou.Nu de dragul de a mai face un windows sa se afle si ei in treaba...De acea tot timpul apar service packuri si updateuri sa mai repare din problemele de windows care apar pe parcurs.Asa si windows 2000 tin minte ca avea "o slabiciune" sa-I zic asa la fisierul de system: lsaaas.exe si se inchidea cu vestitu mesaj:please close any operation... bla bla si-ti dadea fix 1 min sa apuci sa inchizi totul pana sa-si dea restart si asta pt ca nu avea firewall incorporat.Daca puneai firewall scapai de inchiderile alea nesuferite cu lssas.exe.Si tine cont ca ajunsese la service pack 4 chiar si ala daca mai ti minte.Cand s-a trecut la windows xp nu a mai fost problema asta cu lsaas.exe pt ca avea firewalul de windows si tot asa.Intotdeauna orice windows nou care apare e mai bun decat cel precedent.E normal sa fie asa.Asa ca intrebarea mea a fost perfect fireasca ,daca win 8.1 pro ar trebuie sa fie mai bun ca win 7.
Asa ca nu prea e de la drivere mereu.Eu le aveam la zi de pe siteui producatorului,cu update-uri la zi si tot primeam bsod-uri,din cauza slabiciunii la fisierele alea nenorocite:ntoskrln si win32k.sys.Am citit pe net despre vulnerabilitatea acelor fisiere kernel ale win 7.Erau atacate de:win32.backdoor de acea tot primeam bsod.Ete ca la win 8.1 pro nu-I mai merge la win32 backdoor ala.
Nu stiu daca intelegi ceva din ce iti explic aici dar bsod-urile sunt de mai multe tipuri,nu e neaparat sa fie ceva hardware bulit in system sau de la drivere.De cele mai multe ori acele bsod-uri apar de la windows si din cauza lui,si cateodata de la driver.La mine nu era din cauza driverelor
Uite ca pe win 8.1 pro nu mai am probleme cu bsodul Doamne ajuta!!!!!Deci ce inseamna?Ca e mai bun oare ca win 7 sau nu?

Ia si citeste despre vulnerabilitatea: ntoskrln.exe la win 7 si win32 backdor
http://www.whatisdll...dows-78xpvista/

Nici sa nu mai aud de Win 7 in viata mea.Pt mine s-a terminat era win 7.Fac ceva pe el.M-a disperat destul cu bsodurilea alea

Edited by ghost1-, 13 June 2014 - 04:08.


#101
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Va rog sa continuati astfel de polemici la topicul dedicat: Windows 8 vs Windows 7.

@ghost1-
In ultima instanta, tu singur ai intitulat subiectul "win8 sau win8.1". La intrebarea din mesajul introductiv (cum sunt cele doua fata de Windows 7?) puteai afla deja raspunsuri/ participa cu raspunsuri la topicul respectiv.
Daca discutiile vor continua pe tema Windows 8/ 8.1 vs Windows 7, atunci va trebui sa inchid acest subiect sau sa reunesc cele doua subiecte.

#102
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013

View Post_-_, on 13 iunie 2014 - 05:51, said:

Va rog sa continuati astfel de polemici la topicul dedicat: Windows 8 vs Windows 7.

@ghost1-
In ultima instanta, tu singur ai intitulat subiectul "win8 sau win8.1". La intrebarea din mesajul introductiv (cum sunt cele doua fata de Windows 7?) puteai afla deja raspunsuri/ participa cu raspunsuri la topicul respectiv.
Daca discutiile vor continua pe tema Windows 8/ 8./1 vs Windows 7, atunci va trebui sa inchid acest subiect sau sa reunesc cele doua subiecte.
fa ce vrei... ca nu ameninti pe nimeni cu nimic.eu I-am explicat colegului e2k care afirma ca windosurile sunt toate la fel si ca nu prea are nici o importanta ca e win 7 sau 8 cum sta treaba
e ultimu meu reply in acest thread

Edited by ghost1-, 13 June 2014 - 05:55.


#103
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este vorba de amenintari. Am facut doar "transparente" procedurile pe care le urmeaza un moderator pentru a mentine organizarea ariei si o 'invitatie' pe care v-am adresat-o de a posta comentarii la locul potrivit.
In ultima instanta, ultimii beneficiari ai organizarii ariei sunteti chiar voi. Doriti sa puteti gasi o anumita categorie de informatii usor, nu imprastiate pe la subiecte diverse sau cu mesaje privitoare la alt subiect intercalate printre cele care va intereseaza.

#104
Cristiii97

Cristiii97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2014
Salut . Credeti ca ar functiona 8.1 pe aceasta configuratie sau va merge mai bine ca windows xp la gaming?(joc decat LoL ,borderlands ,terraria...dastea mai usoare la cerinte) [ http://s5.postimg.org/610qwm50n/untitled.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] m-am saturat ca pe xp bag windowsul si dupa 2-3 zile incepe sa mearga prost si aiurea .
  Un raspuns repede daca se poate . Multumesc si scuze de deranj

#105
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014
Mai mult ca sigur iti va merge Windows 8 fara probleme! :D

#106
Cristiii97

Cristiii97

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2014

View PostEmanuelEmy7, on 14 iunie 2014 - 14:24, said:

Mai mult ca sigur iti va merge Windows 8 fara probleme! Posted Image

La jocuri va merge mai bine sau ?

#107
EmanuelEmy7

EmanuelEmy7

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 742
  • Înscris: 18.05.2014
@Cristiii97 jocurile depind de placa video, nu neaparat de windows!

Edited by EmanuelEmy7, 14 June 2014 - 16:02.


#108
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Jocurile depind de toate componentele pc-ului, nu doar placa video. Placa video sa zicem ca ar face fata la jocurile alea, procesorul slabe sanse, dar poti incerca.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate