Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Salvati plamanii

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014
Pentru fumatori: Care sunt metodele voastre de a va proteja de gudronul si chimicalele continute de o tigare,ce motode folositi?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Vlad, nu exista astfel de metode. Totuși, medicii germani au descoperit, ca fumatul pana în ora 10 dimineața, duce la riscuri de 8 ori mai mari ale îmbolnăvirii de cancer pulmonar.

Edited by YOUR_GOD, 03 February 2014 - 09:55.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Noah, vezi ca e un topic al fumatorilor cu necazurile si bucuriile lor. Eu un buton sus colt dreapta al functiei Search. Vorba unui user de p'aci: F*te-i una!

#4
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 09:46, said:

Vlad, nu exista astfel de metode. Totuși, medicii germani au descoperit, ca fumatul pana în ora 10 dimineața, duce la riscuri de 8 ori mai mari ale îmbolnăvirii de cancer pulmonar.
Attached File  uploadfromtaptalk1391414307831.jpg   106.5K   90 downloads

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca o fumezi, tot acolo ajungi. Mai sunt și soluțiile electronice care însa, nu fac altceva decât sa injecteze în plămâni, tot substanțe chimice ridicate la temperaturi înalte.

#6
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 10:01, said:

Daca o fumezi, tot acolo ajungi. Mai sunt și soluțiile electronice care însa, nu fac altceva decât sa injecteze în plămâni, tot substanțe chimice ridicate la temperaturi înalte.
Ma crezi ca cu filtreze din poza de mai sus se simte diferenta?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Sper sa se simta. Din pacate, am avut prea multe rude, fumatori, care au decedat din acelasi motiv. Ba chiar, mergand prin spitale cu ei, am vazut ca bolile de plamani afecteaza si oameni mai tineri, de chiar 35 ani. Nu esti automat condamnat la cancer pulmonar daca fumezi, dar s-a descoperit o legatura stransa intre aceasta boala si fumat. In flus, fumatul poate cauza dupa ultimele studii, o gama larga de afectiuni. Stiu ca exista si exceptii. Sunt oameni care ajung la peste 80 ai si fumeaa de mici. Dar cati sunt cei ca ei si cati cei care la nici 40 ani...
Probabil ca nu asta voiai sa auzi. Sper ca in viitor, sa se faca progrese si in domeniul fumatului, a.i. acesta sa devina cat mai putin nociv, atat pentru fumator, cat si pentru cei din jurul lui.

#8
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 10:06, said:

Sper sa se simta. Din pacate, am avut prea multe rude, fumatori, care au decedat din acelasi motiv. Ba chiar, mergand prin spitale cu ei, am vazut ca bolile de plamani afecteaza si oameni mai tineri, de chiar 35 ani. Nu esti automat condamnat la cancer pulmonar daca fumezi, dar s-a descoperit o legatura stransa intre aceasta boala si fumat. In flus, fumatul poate cauza dupa ultimele studii, o gama larga de afectiuni. Stiu ca exista si exceptii. Sunt oameni care ajung la peste 80 ai si fumeaa de mici. Dar cati sunt cei ca ei si cati cei care la nici 40 ani...
Probabil ca nu asta voiai sa auzi. Sper ca in viitor, sa se faca progrese si in domeniul fumatului, a.i. acesta sa devina cat mai putin nociv, atat pentru fumator, cat si pentru cei din jurul lui.
Progrese se fac in investirea a miliarde de euro pentru a face consumatorul mai dependent,fii sigur ca nici nu vor sa auda cei care produc tigari de gasirea unor solutii,se castigă prea multi bani.
ON: Eu folosesc acele filtre si vreau sa zic ca dupa fiecare tigara trasa,e ca si cum am fumat....."abur",deci fara tarie si toata smoala e retinuta,se simte si in depunerea unui efort sau in respiratie (mai usoara)

Edited by Vlad27TL, 03 February 2014 - 10:11.


#9
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

 YOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 10:06, said:

Sper ca in viitor, sa se faca progrese si in domeniul fumatului, a.i. acesta sa devina cat mai putin nociv, atat pentru fumator, cat si pentru cei din jurul lui.

nu mai bine va lasati de fumat?

#10
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Din pacate, plamanii nu pot fi salvati. Poate sa ne punem speranta ca daca renuntam complet la fumat... dar nu merge in toate cazurile.

#11
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 dhaneey, on 03 februarie 2014 - 10:19, said:


nu mai bine va lasati de fumat?
Pei topicul e facut ptr cei care fumeaza,ca de lasat...nici vorba,doar sa zici din gura Da Da Da....nop,stii bine ca multi zic: Daaaa,chiar asa trebuie sa facem si asa am sa fac,dar sunt majoritatea care nu fac si aleg sa fumeze,de asta si acest topic PENTRU FUMATORI

#12
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nicotina e cel mai tampit drog posibil, nu-ti da nimic dar e mai greu de lasat ca alea grele.

#13
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Ce facem sa ne protejam astia care nu suntem fumatori dar trebuie sa suportam fumul in statia de autobuz sau in alte locuri unde nu avem alternative (ca in baruri poti sa te abtii sa nu mergi). Sa ma apuc sa-i explic fumatorului din statia de autobuz sau sa-i dau 2 capace la urechi?

#14
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

 meanman, on 03 februarie 2014 - 10:40, said:

Ce facem sa ne protejam astia care nu suntem fumatori dar trebuie sa suportam fumul in statia de autobuz sau in alte locuri unde nu avem alternative (ca in baruri poti sa te abtii sa nu mergi). Sa ma apuc sa-i explic fumatorului din statia de autobuz sau sa-i dau 2 capace la urechi?
Deja te abati de la subiect...fiecare avem cate un viciu,unu bea,altu fumeaza.Cei care se basesc pe ei,sau alti care stranuta de te umple de flegma,si la astia le dai capace?hai fii la subiect si lasa victima din tine

Edited by Vlad27TL, 03 February 2014 - 10:44.


#15
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
ontopic: recomand celor care fumeaza sa consume capsule de Cordyceps Sinesis ( http://www.ncbi.nlm....dyceps sinensis ) si aparatul Salin, inventie romaneasca medaliata cu aur.

#16
GabrielaNeb

GabrielaNeb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.09.2013
test !

#17
AndreeaConstantin

AndreeaConstantin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.07.2013
Eu mi-am dat seama ca e foarte important sa mananci inainte sa apuci sa fumezi prima tigara. O perioada imi beam cafeaua si fumam pe stomacul gol. Si nu e ok ce se intampla. Macar la lucrul asta putem fi atenti.

#18
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
din punctul meu de vedere, va meritati soarta...
nu pot sa inteleg de ce un om intreg la cap ar da 400 de lei pe luna (banuiesc) ca sa-si faca plamanii praf...chiar nu inteleg
(pt unii astia 400 de lei sunt chiar 1-2 saptamani de munca)
unii dintre noi nici nu beau (tot din acelasi motiv), sau poate doar ocazional,
iar de basit si stranutat sa fim seriosi ca toti am trecut prin asta (chiar daca unii nu recunosc)..
sa nu mai zic ca toti am facut pe noi cand am fost mici,,si unii vom mai face pe noi cand vom fi batrani...
astea pur si simplu sunt chestii naturale prin care toti trecem...
dar fumatul si alcoolul e sinucidere curata,
sunteti raspunzatori de deciziile pe care le luati...
si eu am rude si prieteni decedati din cauza fumatului...
Odihneasca-se in pace...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate