Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Salvati plamanii

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdhaneey, on 03 februarie 2014 - 10:19, said:


nu mai bine va lasati de fumat?
Nu fumez. Si nu este asa de ușor pe cum pare, sa renunti la fumat. Sunt oameni care își vând zilele, la propriu, pentru o țigară. Soluția o reprezinta progresul.

#38
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006

View PostVlad27TL, on 03 februarie 2014 - 12:14, said:

Pei tocmai...fumezi dar fara riscuri "asa mari".Ai incercat macar daca tot vrei sa fii un "exemplu"?
De ce as incerca sa ma sinucid cu "riscuri mai mici"?
Fii sigur ca nu ai nevoie de un astfel de viciu ca sa-ti faca viata mai completa.

#39
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

View PostYOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 12:39, said:

Nu fumez. Si nu este asa de ușor pe cum pare, sa renunti la fumat. Sunt oameni care își vând zilele, la propriu, pentru o țigară. Soluția o reprezinta progresul.
Copil...de aia nici nu ma astept sa inteleaga :))

View PostSfPetru, on 03 februarie 2014 - 12:40, said:

De ce as incerca sa ma sinucid cu "riscuri mai mici"?
Fii sigur ca nu ai nevoie de un astfel de viciu ca sa-ti faca viata mai completa.
Atunci fa-o cum vrei tu,adica mai repede.Eu vb strict la subiectul topicului,ca de sfatuitori e plina lumea

#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostSfPetru, on 03 februarie 2014 - 12:40, said:

De ce as incerca sa ma sinucid cu "riscuri mai mici"?
Fii sigur ca nu ai nevoie de un astfel de viciu ca sa-ti faca viata mai completa.
Nu te supară, dar nu cunoști situația. Ce spui tu acolo, nu se leagă de ce vorbim aici. Consumi alcool? E-uri? Nu ai idee câte otrăvuri băgăm în noi, fără sau mai ales în cunoștință de cauza.
Cu toi avem vicii, numai ca mai ușor le vedem pe ale altora.

#41
Vlad27TL

Vlad27TL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 31.01.2014

View PostYOUR_GOD, on 03 februarie 2014 - 12:46, said:

Nu te supară, dar nu cunoști situația. Ce spui tu acolo, nu se leagă de ce vorbim aici. Consumi alcool? E-uri? Nu ai idee câte otrăvuri băgăm în noi, fără sau mai ales în cunoștință de cauza.
Cu toi avem vicii, numai ca mai ușor le vedem pe ale altora.
Coreeeeect....Nu e la subiectul topicului.Deci ce solutii folositi "dragi" fumatori.Va rog la subiect fara sfaturi gen " moartea caprioarei" :))

#42
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008

View Postdhaneey, on 03 februarie 2014 - 12:15, said:

sunt 100% sigur
sunteti inconstieni de-a binelea

Tabagismul reprezintă cea mai mare cauză de deces din lume care poate fi prevenită. Potrivit datelor, şase milioane de persoane mor în fiecare an din această cauză, iar numărul victimelor ar putea creşte la opt milioane până în 2030, se arată într-un comunicat transmis, joi, de Ziua Mondială fără Tutun.
Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, fumatul ucide anual în lume şase milioane de oameni, dintre care aproximativ 600.000 sunt fumători pasivi.

http://www.gandul.in...in-2030-9691804
8 milioane din 7 miliarde?
Ai idee citi mor in accidente auto, cazut pe gheata, etc...?

Edited by dadi272, 03 February 2014 - 13:57.


#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu cat e mai mare riscul  sa fii calcat de o masina, pe zebra, daca esti fumator?
Si-n definitiv, un plaman inbalsamat cu gudroane, rezista mai mult in sicriu, decat unul curat. Una peste alta, nu e nici o diferenat, decat de conceptie.

#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,506
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdhaneey, on 03 februarie 2014 - 11:50, said:

pai si atunci de ce va vaitati ca vi se ard plamanii?
asta e... suportati consecintele...
credeti ca exista vreo solutie salvatoare sa scapati de asta?
nu exista!!! si nici nu va exista vreodata
Esti tu sigur ca nu se va descoperii niciodata vreo modalitate de a fuma fara sa iti strici (prea mult) sanatatea ? Progresul tehnologic poate atinge cote alarmante in orice domeniu. Eu nu sunt sigur 100 % nici macar ca nu e posibila calatoria in timp sau nemurirea, dar ca nu se poate gasi vreo modalitate de fumat fara a face ravagii mari in organism.

Cred ca in prezent exista ceva modalitati de a reduce riscul de a te imbolnavi de la fumat: tigari mai putine, cu filtru mai ok sau electronice, sport, o viata sanatoasa in rest.

#45
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

View PostLunaCrystal, on 03 februarie 2014 - 14:20, said:

Esti tu sigur ca nu se va descoperii niciodata vreo modalitate de a fuma fara sa iti strici (prea mult) sanatatea ? Progresul tehnologic poate atinge cote alarmante in orice domeniu. Eu nu sunt sigur 100 % nici macar ca nu e posibila calatoria in timp sau nemurirea, dar ca nu se poate gasi vreo modalitate de fumat fara a face ravagii mari in organism.
Daca exista dependenta, sanatatea se strica sigur.

#46
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007

View Postdadi272, on 03 februarie 2014 - 13:53, said:

8 milioane din 7 miliarde?
Ai idee citi mor in accidente auto, cazut pe gheata, etc...?

dar tu ai?
Potrivit Raportului Global privind siguranta de pe soselele din 182 de tari in 2013, numarul deceselor provocate de accidentele rutiere se mentine, la nivel mondial, la 1,24 de milioane pe an.
http://www.ziare.com...-sosele-1252235

#47
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View Postdhaneey, on 03 februarie 2014 - 12:06, said:


eu cotizez o groaza de bani la stat pe asigurari de sanatate ca sa va plimbati voi prin spitale...pt ca sunteti inconstienti...
eu n-am beneficiat de nimic in ultimii 15 ani... m-am mai dus pe la medicul de familie ca aveam nevoie de niste adeverinte si le-am platit...
Aproximativ 10 lei din pretul unui pachet de tigari reprezinta taxe.
Fumatorii platesc si ei asigurari.

Deci cine cotizeaza mai mult?

#48
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdhaneey, on 03 februarie 2014 - 12:06, said:


daca mi-ar fi oferit cineva posibilitatea sa traiesc cu un an mai mult daca as fi ramas virgin as fi fost de acord... ( nu aveam nevoie nici de nevasta, nici de copil, nici de nimic...sunt cam egoist,,stiu....



eu cotizez o groaza de bani la stat pe asigurari de sanatate ca sa va plimbati voi prin spitale...pt ca sunteti inconstienti...
eu n-am beneficiat de nimic in ultimii 15 ani... m-am mai dus pe la medicul de familie ca aveam nevoie de niste adeverinte si le-am platit...
Nici eu n-am beneficiat in ultimii 29 de ani si fumez de 33 de ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate