Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Amanare Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
"..but it sure can be entertaining". Paine mai trebuie :)

#20
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostLucatas, on 10th July 2012, 16:56, said:

Si pentru ca tot vorbim diverse, cred ca e interesant ce scrie un nene pe aici: http://gizmodo.com/5...-hate-my-camera :)
ma rog, a uitat sa precizeze sarcasmul, a venit cu comentarii pe petapixel.

stupid.

Edited by glumetu, 10 July 2012 - 18:03.


#21
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010

View Postglumetu, on 10th July 2012, 08:52, said:

daca dupa 6 luni - 1 an scade pretul unei sticle, inseamna ca-i de proasta calitate.

Uita-te la 70-200mm f 2.8 ISII care poate fi cumparat cu cateva sute de dolari mai putin in perioada reducerilor anuale de la Canon. Nu gasesti un 70-200 mai bun nicaieri, deci argumentul tau nu e valid.
Vrei sa fii printre primii, atunci platesti mai mult.
Cine are bani va plati in plus pentru o calitate mai buna, asta se intampla dintotdeauna. La banii aia trebuie sa fie mai bun decat Tamron/Nikon. Vom vedea daca asa va fi, pana atunci putem doar specula.

Edited by Cumulus, 10 July 2012 - 21:55.


#22
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
Pai mie imi pare ca te  cam contrazici:  una e scaderea pretului si alta este reducerea cu anumite ocazii caz in care pretul revine la pragul avut anterior (uneori mai sus)!

#23
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmirceabezergheanu, on 10th July 2012, 00:48, said:

Cumulus, nu te-ai prins de poanta...:)))
Si este un 600/4 nu 500/4, daca tot vrei rigoare. Cu 400 de coco mai cumperi un blitz sau un 50 mm bun

Da, e un 600L, la ora aia dormeam pe mine:)

#24
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostCumulus, on 10th July 2012, 21:54, said:

Uita-te la 70-200mm f 2.8 ISII care poate fi cumparat cu cateva sute de dolari mai putin in perioada reducerilor anuale de la Canon. Nu gasesti un 70-200 mai bun nicaieri, deci argumentul tau nu e valid.
Vrei sa fii printre primii, atunci platesti mai mult.
Cine are bani va plati in plus pentru o calitate mai buna, asta se intampla dintotdeauna. La banii aia trebuie sa fie mai bun decat Tamron/Nikon. Vom vedea daca asa va fi, pana atunci putem doar specula.

Cine are sau a testat 24-70 2.8 de la nikon stie ca optica e la superlativ, de la 2,8. Nu stiu ce poate sa faca canonul ca sa fie mai bun ca el, si daca chiar o sa reuseasca, o sa fie o reusita demna de lauda (si de pretul absolut enorm).

#25
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010

View Postnicolaie, on 10th July 2012, 23:00, said:

Cine are sau a testat 24-70 2.8 de la nikon stie ca optica e la superlativ, de la 2,8. Nu stiu ce poate sa faca canonul ca sa fie mai bun ca el, si daca chiar o sa reuseasca, o sa fie o reusita demna de lauda (si de pretul absolut enorm).
Asta zic si eu: sa asteptam. Vor urma obiective mai bune decat Nikon 24-70, e doar o chestiune de timp.
Daca va fi cazul cu acest Canon ramane de vazut. Cert e ca ultimele obiective Canon sunt foarte bune si extrem de scumpe.
Personal prefer 35L si zoom din picioare:), dar sunt multi care asteapta ceva bun in zona asta (eveniment, portret etc).

#26
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Nu sunt de acord cu afirmatia ca Nikon 24-70/2,8 este la superlativ. Eu am incetat sa-l folosesc de cam 2 ani. Are probleme grave de conceptie si de ansamblare/realizare. Am lucrat cu 3 exemplare pana acum, toate m-au nemultumit, iar daca le pui pe D800... probleme serioase! Ceva exceptional, repet EXCEPTIONAL, este 70-200 VR II. Daca si Canon l-a scos pe acolo (70-200), atunci toata stima. Am avut versiunile anterioare de la Canon, 70-200/2,8 cu IS si fara IS. Slabute. Revenind, se pare ca optica 24-70 creeaza probleme tuturor producatorilor, nu stiu cum a iesit cel nou de Canon, asa ca ma abtin sa macai aiurea, dar pretul mi se pare un pic fantezist...

Edited by mirceabezergheanu, 10 July 2012 - 23:02.


#27
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Eu am pus 24-70 pe D700 si imaginile erau exceptionale. Sunt copii si copii si stiu ca mecanic sunt unele exemplare cu probleme. Ficare cu nivelul lui de exigenta.

#28
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Optic sunt cu probleme! Chiar si pe D3. Pe D800 e varza...

Edited by mirceabezergheanu, 10 July 2012 - 23:19.


#29
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Cunosc si eu pe cineva care-l are si m-am jucat cu el, e mai bun oricum decat varianta Canon.

#30
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Stiu ca varianta de la Canon (cea veche) este mult mai slaba, ca doar asta a fost motivul ptr. care am trecut pe Nikon, faptul ca 14-24/2,8G;  24-70/2,8G; 70-200-2,8G impreuna cdu Nikon D3 costau cu 25% mai putin decat omoloagele de la Canon, si in special faptul ca nu puteau fi batute nici la calitate optica. 14-24/2,8G a devenit instantaneu o legenda si este etalonul la care se raporteaza calitatea optica la ofertele de ultrawide al tuturor producatorilor. Ma refer la zoom-uri, dar culmea este ca sterge pe jos si cu variantele fixe de focala comparabila. Cu toate astea eu sustin ca 24-70/2,8G este un produs imperfect, cu scapari mari la cateva capitole(cei drept, nu multe, dar suficient cat sa ma nemultumeasca profund)

#31
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
Dupa cum ne informeaza Canon Rumors, ar exista un patent pentru 24-70 cu IS !!!
http://www.canonrumo...24-70-f2-8l-is/
Desi multi asteapta Tamronul cu stabilizare, mai ales din cauza pretului mai modest (atat pe montura Canon cat si Nikon), altii erau dezamagiti ca noul Canon markII nu are stabilizare; ma intreb la ce pret fabulos ar ajunge acest EF L IS si cine si-l va putea permite?

#32
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Acel patent nu inseamna nimic. Au mai existat diverse patente pentru diverse obiective si nu s-a intamplat nimic.
Oricum daca ii puneau IS pretul era ridicol:)

#33
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Ia uite, frate, au trecut 5 ani de cind a inceput topicul asta, iar Canon tot amana si amana ... https://petapixel.co...ned-innovation/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate