Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Sony-Ericsson Xperia Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
440 replies to this topic

#433
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Ce ROM mai folositi la Xperia Ray? Ma refer ceva peste 4.0.4
Ce recomandati de instalat fara deblocarea bootloader-ului?

#434
XENNA

XENNA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 07.11.2005
Xperia Ultimate HD 3.0.2 care pare a fi OK. O am cam de 1 luna. E 4.0.4

Edited by XENNA, 29 November 2013 - 19:52.


#435
miki74

miki74

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 20.11.2007

View PostCiubex, on 05 noiembrie 2013 - 10:25, said:

Nu ar trebui sa se piarda daca sunt salvate pe card, dar totusi, pentru a evita orice surpriza neplacuta salveaza-le.
Legat de agenda, daca ai agenda sincronizata cu un cont de google, nu se pierde.
De asemenea se pierd aplicatiile instalate de tine si setarile tuturor aplicatiilor.
Eu te-as sfatui sa treci pe Android 4.0.4 printr-un Firmware update.

Merci de sfaturi,
Am resetat la setarile de fabrica. Desi am salvat numerele pe card am se pare ca am pierdut 10-20 numere (cred ultimele salvate in agenda originala)
Nu mai face atatea probleme dar tot se mai inchide-deschide singur  o data la 2-3 zile.
Firmware  update la 4.04 habar nu am cum se face. Mai functioneaza telefonul OK daca fac asta?

#436
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca faci update-ul oficial, atunci merge.

#437
tzontzonelro

tzontzonelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.03.2007
Buna seara.
Sunt posesor al unui Xperia Ray
Vreu sa instalez Super Jelly Bean 8.0.
dispozitivul e deblocat si rootat
A reusit careva?
Dati-mi un sfat.

Va multumesc

Cu respect,
Taontaonel

#438
Ecou81

Ecou81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 06.09.2007
Instalezaza un soft GB.
Tel va merge mult mai bine.
Iți recomand Gin2kitkat dp xda developers!

#439
90alex

90alex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.01.2015
Salut!
stie cineva daca o problema de soft poate duce la nefunctionarea microfonului?
atunci cand vorbesc ma aud in difuzor, iar persoana respectiva nu ma aude...
sau daca il desfac cu ce pot curata microfonul, e bun alcoolul tehnic?
multumesc!

#440
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Incredibil dar adevarat,telefonul are ca perioada de folosire zilnica... ia mai bine calculati voi:
Cumparat in ianuarie 2012,suntem pe data de 01.05.2017,telefonul inca functioneaza impecabil,a fost si este folosit zilnic,bateria ORIGINALA,inca tine 4 - 5 zile...
As vrea sa vad posesori de SAMSUNG d'alea scumpe,mai merg acele telefoane peste... tot atata perioada cat are veteranul asta?
Un smartphone isi arata calitatea in ani de utilizare! RAY a intrecut orice asteptari,asta smartphone!
SONY sunt telefoane,restul sunt... veti vedea voi peste cativa ani... daca aveti rabdarea sa le tineti!

#441
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Si... Hristos a Inviat!
Iata ca suntem pe data de 29.04.2019, telefonul Xperia Ray cumparat in ianuarie 2012 inca functioneaza dar este scos la pensie.Si sotia mea a trecut pe un alt mobil de generatie noua,eu la fel... din 2017 cand i-am dat ei Ray-ul. Batranul se incapataneaza sa functioneze ca-n prima zi, am avut parte vreo 3 ani de ULTRA-MEGA-MIZERIA de Android 4.0... facut pentru acest telefon dar un MEGA-ESEC din toate punctele de vedere.SONY,dupa ce au "divortat" de Ericsson,au facut numai "nefacute"! 4.0.4 - o mega-tampenie de Android,facusem telefonul pulbere,agenda se incarca mega-greu,filmarile pierdusera stereofonia,zoom pe filmare nu mai puteai da,telefonul se misca anormal.Am asteptat pana am gasit softul original Android 2.3.4 - Numar compilare4.0.2.A.0.42 si asa am readus telefonul a ceea ce era,prinsese viata!
Acum cand va scriu aceste randuri, mai folosesc telefonul doar cu o cartela reancarcabila... de amorul artei.NORMAL ca nu mai functioneaza corect pe Internet datorita Android-ului foarte vechi si fara suport,memoriei mici,specificatiilor si hardware-ului ultradepasit.Pe cei ce-au bestelit telefonul prin recomandarea si lansarea esecului 4.0.4 (care a fost cel mai prost Android din lista lor),zic asa: sa se apuce de agricultura,sa mearga la pascut cu caprele si oile.
In epoca actuala a octa-core-urilor, Xperia Ray isi dovedeste longevitatea si calitatea hardware.Mai merge folosit ca simplu telefon si camera foto-video cu pretentiile la nivelul anului 2011.Dar... inca functioneaza si asta este proba timpului.Asta am vrut sa specific!

Edited by Tehnicianul090370, 29 April 2019 - 09:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate