Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Probleme securitate uTorrent

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Salut forumisti,

Am si eu o problema de cateva zile de cand am montat un router ca sa impart internetul intre desktop si laptop.

Router-ul este configurat de pe desktop. Pe desktop am un cont pe warez_spam si pe laptop alt cont. Pe laptop merge si uploadul si downloadul, pe desktop nu.

Primesc mesajul : Failure: IP address change detected - announce disabled for x minutes, si am mai vazut azi o iconita rosie in bara de jos de la uTorrent care-mi zicea ca un router sau firewall-ul blocheaza accesul altora la ce tin eu la seed.

Am modificat in antivirus ( nod 32 ) sa accepte traficul de la uTorrent, firewall-ul din windows e dezactivat pentru ca vine antivirusul cu firewall-ul propriu, deci problema mea mai ramane router-ul.

E vreo setare ce trebuie facuta in acesta sau ceva asemanator ? Ca sincer nu ma pricep. Modelul de router este : TP-Link TL-WR340GD

Mentionez ca am contactat staff-ul de la warez_spam care mi-a zis : Tracker-ul a fost configurat sa permita download-ul de pe un singur IP, pe un cont (passkey) la un moment dat. Nu este permisa impartirea aceluiasi cont de catre mai multi useri. Un calculator = un cont.
O schimbare de adresa IP inseamna o modificare undeva in primii 12 biti ai adresei (netmask 255.240.0.0) . Asta inseamna ca userii cu IP dinamic care se reconecteaza din diverse motive (a cazut linia telefonica, etc.) nu sunt afectati deoarece IP-urile dinamice sunt alocate intotdeauna intr-un interval restrans.
O data ce s-a detectat schimbarea adresei, conectarea la tracker e oprita pentru 35 de minute. Fiecare reconectare cu un alt IP reseteaza contorul de minute. Daca doua calculatoare incearca o perioada indelungata sa se conecteze, fiecare la interval sub 35 minute, se vor bloca reciproc si nici unul dintre ele nu se va conecta. Daca IP-ul nu se mai schimba, la expirarea celor 35 minute este permisa conectarea.
Este permisa schimbarea adresei IP odata la 8 ore fara aceasta penalizare de 35 de minute.


Si sunt si niste solutii, la care nu ma incadrez, si nimeni pe acolo nu mi-a spus nimic concret, in conditiile in care mai sunt cazuri ca al meu, unde uploadul si downloadul merge pe ambele sisteme prin router.

Ma puteti ajuta sa rezolv aceasta problema ?

Multumesc anticipat.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu ne intereseaza warez_spam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate