Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

De ce în România nu a prins radioul prin cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
De ce în România nu a prins radioul prin cablu? Am chef de ascultat și alte posturi cu muzică în afară de cele românești, pe A.M. nu găsesc cine știe ce, iar pe internet e mai greu de "schimbat postul".

#2
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pana la urma tot internetul este solutia.

faza e ca in romania, dupa parerea mea, nu exista un cult pentru radio....toate radiourile dau aproape aceeasi muzica iar ascultatorii le folosesc pentru fundal sonor.
trebuie observat ca in romania nu exista radiouri gen "talk" unde sa se dezbata diferite probleme ale societatii.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postdjl, on 23rd August 2010, 09:14, said:

De ce în România nu a prins radioul prin cablu? Am chef de ascultat și alte posturi cu muzică în afară de cele românești, pe A.M. nu găsesc cine știe ce, iar pe internet e mai greu de "schimbat postul".

odata ca nu mai exista posturi de "radio". nu mai exista stiri, nise, talk, cultura, etc. pentru idiotenii cu densitate maxima pe 30 secunde si vorbitori cu probleme de vorbire nu e nevoie de un brand de radio, ci poti da "la nimereala". plus ca acum ai sanse mari sa identifici melodia dar sa nu stii care din ei o cinta.

nu exista aparatele care sa permita sa asculti simplu (adica cu 3-4 butoane) citeva posturi de radio (cablu, satelit, ce-o fi)

Edited by Centris, 23 August 2010 - 09:01.


#4
simplul

simplul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdjl, on 23rd August 2010, 09:14, said:

De ce în România nu a prins radioul prin cablu? Am chef de ascultat și alte posturi cu muzică în afară de cele românești, pe A.M. nu găsesc cine știe ce, iar pe internet e mai greu de "schimbat postul".

Imi aduc aminte ca in Timisoara prin 94 pana prin 2000 se prindeau prin cablu vreo 6-7 posturi de radio si sa stiti ca se ascultau. Iar eu de exemplu acum folosesc mediaboxul de la upc si pe post de aparat radio. partea aiurea e ca nu exista decat 1-2 posturi bune. dar exista

#5
xsol

xsol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 16.07.2008
Intrebarea e foarte buna, se transmitea Romantic (romana), N'joy (germana), RTL radio (germana), Sky Radio (olandeza), Virgin radio (engleza) la vremea aia pe cablu in Timisoara, o vreme si Slager (maghiara), a incetat odata cu preluarea retelei "Analog Catv" de catre UPC, nu stiu data exacta.
UPC are dar in pachet sunt doar romanesti cred.
Poporul roman urmeaza cai deja batatorite, nu exceleaza la inovatii, poate comunismul e cauza nu stiu, dar nu ne place sa iesim din turma si daca avem ceva bun de spus, sau poate e pur si simplu psihologia poporului roman. Asa si cu radiourile, urmeaza cai batatorite, asta daca dam vina pe patroni, dar totusi cauza cred ca e si la public, nu prinde la un numar suficient de mare de oameni ca sa si merite investitia.

Wi-fi radio e solutia cea mai potrivita in viitor, de azi in 20, 30 de ani, cred eu, depinde de fiecare camin cand isi cumpara un radio wi-fi, nici eu n-am pentru ca astept unul dab+, wi-fi care sa imi atraga atentia si sa fiu dispus sa investesc in el. Un radio wi-fi se conecteaza la retelele wireless de internet dar am vazut ca si la cele fixe si asa cu peste 5000 de radiouri (cateva presetate la o schimbare de buton) se rezolva problema.

Stiu ca e vorba de radioul prin cablu dar cred ca solutia wi-fi se va dovedi mai buna in timp.
Pentru cei interesati in special de radio wi-fi, mai putin dab, dab+ poate ajuta o privire aici, pentru o parere:  http://reviews.cnet....st-wifi-radios/

Edited by xsol, 23 August 2010 - 09:29.


#6
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postxsol, on 23rd August 2010, 10:25, said:

Wi-fi radio e solutia cea mai potrivita in viitor, de azi in 20, 30 de ani, cred eu, depinde de fiecare camin cand isi cumpara un radio wi-fi, nici eu n-am pentru ca astept unul dab+, wi-fi care sa imi atraga atentia si sa fiu dispus sa investesc in el.

nu astepta DAB in romania sa fie altceva decit hasdeul de sopron care se vede pe posturile noastre. in general, sa astepti ceva serios de la posturile (ma rog, trusturile noastre) romanesti este o greseala. si nu tine de audienta, ci de obisniuirea audientei.

#7
Ghepardi

Ghepardi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 23.02.2009
Am gasit un topic vechi asemănător
http://forum.softped...showtopic=46330 B)

Edited by Ghepardi, 23 August 2010 - 09:46.


#8
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

View PostGhepardi, on 23rd August 2010, 10:46, said:

Am gasit un topic vechi asemănător
http://forum.softped...showtopic=46330 B)
Ca sa vezi...este si acelasi initiator.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Trăiam eu cu o impresie.  :notangel:

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cei care vor RADIO strain sint extrem de putini. De obicei vrei fie ceva local ca te intereseaza stiri, starea drumurilor, etc fie ceva care sa-ti placa. Si ceva-ul ala care sa-ti placa e fie muzica (foarte usor de gasit si folosit in ziua de azi, acasa, in masina, pe mobil, etc) fie emisiuni misto anume care iarasi sint gasibile pe internet (si nu ma refer la streaming ci la inregistrarea mp3 deja - "podcasturi" dupa emisiuni "reale" radio).

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postf300, on 23rd August 2010, 12:39, said:

Cei care vor RADIO strain sint extrem de putini. De obicei vrei fie ceva local ca te intereseaza stiri, starea drumurilor, etc fie ceva care sa-ti placa. Si ceva-ul ala care sa-ti placa e fie muzica (foarte usor de gasit si folosit in ziua de azi, acasa, in masina, pe mobil, etc) fie emisiuni misto anume care iarasi sint gasibile pe internet (si nu ma refer la streaming ci la inregistrarea mp3 deja - "podcasturi" dupa emisiuni "reale" radio).
Bun , so pun pe partea cu emisinile "NEREALE" sub foma de podcast?
Unde ai vazut , detaliaza .

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Pe mine mă interesează să ascult cât mai multă muzică veche, iar în general posturile de radio românești repetă unele piese de n ori.

#13
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postdjl, on 23rd August 2010, 12:47, said:

Pe mine mă interesează să ascult cât mai multă muzică veche, iar în general posturile de radio românești repetă unele piese de n ori.
te incurca ce ma incurca ... adica petarda numita heavy rotation .. barem nu seteaza in rotation funtia disable dupicate play . barem sa faca si ei o functie .. dupicate name la un interval ex 6-12-18-24 ore ..

Edited by Zvartoshu, 23 August 2010 - 11:50.


#14
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postdjl, on 23rd August 2010, 09:14, said:

De ce în România nu a prins radioul prin cablu? Am chef de ascultat și alte posturi cu muzică în afară de cele românești, pe A.M. nu găsesc cine știe ce, iar pe internet e mai greu de "schimbat postul".
Vroiai sa platesti si ca sa asculti radio asa cum dai bani ca sa te uit la TV ? La radio nu au avut cum sa bage taxa pentru ca se asculta preponderent pe masina. Radio-uri din orice tara poti asculta pe net (se seteaza proxy din tara respectiva la cele ce nu 'difuzeaza' in afara granitelor). De ce e greu sa schimbi postul pe internet, te costa un click de mouse, cum ar putea fi mai simplu ? telepatic  :thumbup:
Alta varianta este o instalatie de satelit
Posturile straine nu repeta niciodata vreo melodie si nici n-au auzit de 'heavy rotation'  :lol: :lol: :lol:

Edited by rvic77, 31 August 2010 - 09:12.


#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,800
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil, pe viitor am să-mi pun satelit (dacă mă va lăsa administrația blocului). Păi pe internet nu trebuie să schimb adresa ca să schimb postul? :huh:

Edited by djl, 31 August 2010 - 10:02.


#16
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postdjl, on 31st August 2010, 11:02, said:

Probabil, pe viitor am să-mi pun satelit (dacă mă va lăsa administrația blocului). Păi pe internet nu trebuie să schimb adresa ca să schimb postul? :huh:
Balcon n-ai ? aici nu intra administratia ! iar ref. la player-ele audio din 1994 de cand a aparut Winamp s-a inventat playlist-ul unde iti poti pune cate radio-uri vrei  :coolspeak:
Eu folosesc foobar2000 pentru ca poti  vizualiza simultan mai multe playlist-uri !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate