Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
roc_sy

roc_sy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.04.2007

 giovi_buru, on 20th August 2011, 08:15, said:

am cautat si eu paritatea kuna-leu pe site-ul BNR si nu am gasit! Poate ne zice cineva care ar fi paritatea1 Poate si paritatea kuna-euro pe care o gasim in Croatia (curs favorabil si defavorabil). multumim

Eu am fost la inceputul lui august si am schimbat 1Euro=7,32Kuna si in lei paritatea iesea la aprox 1leu=1,74Kuna

#56
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 roc_sy, on 2nd September 2011, 17:33, said:

Eu am fost la inceputul lui august si am schimbat 1Euro=7,32Kuna si in lei paritatea iesea la aprox 1leu=1,74Kuna

am fost, am vazut, am schimbat! in zona parcului orice schimb are comision de minim 1%, in schimb daca ajungi in localitate mai mare, gen Makarska, Brela, comisionul este 0% iar cursul este mai bun, insa nu pot spune ca se pierde sau se castiga mult. Cursul de la casa de schimb de la intrarea in parc era de 7.30kune=1euro! Cel mai bun curs a fost de 7.40/1 euro, comision 0%!

#57
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Da daca extragem moneda locala de la un bancomat care-i problema???

#58
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Octavian_SK, on 5th January 2012, 20:03, said:

Da daca extragem moneda locala de la un bancomat care-i problema???
  Cursul???

#59
ANA977

ANA977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2008
din experienta anilor trecuti pot sa va spun ca folosind cardul pentru a extrage bani si mai ales pentru a plati nu am iesit foarte rau ca si paritate. cel putin la bcr.

exista un curs destul de apropiat de bnr (modalitatea de calcul e destul de complicata din cate am inteles si are in vedere si paritatea master card vis-a-vis de euro sau usd), un comision de retragere (in cazul cash-ului) "0" in caz de plati directe plus un comision de conversie destul de rezonabil.

daca doriti sa schimbati valute exotice (in special sa le cumparati) exista un bcr la universitate in zona fostelor statui, actuale gropi pe Doamnei (cred ca se numeste) unde in urma unui telefon de rezervare se pot achizitiona valute diverse.

#60
FireSky

FireSky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 20.01.2005

 ANA977, on 29th May 2012, 15:11, said:

din experienta anilor trecuti pot sa va spun ca folosind cardul pentru a extrage bani si mai ales pentru a plati nu am iesit foarte rau ca si paritate. cel putin la bcr.

exista un curs destul de apropiat de bnr (modalitatea de calcul e destul de complicata din cate am inteles si are in vedere si paritatea master card vis-a-vis de euro sau usd), un comision de retragere (in cazul cash-ului) "0" in caz de plati directe plus un comision de conversie destul de rezonabil.

daca doriti sa schimbati valute exotice (in special sa le cumparati) exista un bcr la universitate in zona fostelor statui, actuale gropi pe Doamnei (cred ca se numeste) unde in urma unui telefon de rezervare se pot achizitiona valute diverse.

si care i numarul de telefon?:)

#61
ANA977

ANA977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.01.2008

 FireSky, on 29th May 2012, 18:37, said:

si care i numarul de telefon?:)



Banca Comercială Română
Bulevardul Regina Elisabeta 14, București 030016
021 310 3195 ‎ · bcr.ro

dupa pozitia pe harta acesta pare a fi. oricum la telefon veti fi indrumati. la fata locului daca mergeti sunt sigura ca o sa-l gasiti.

;)

#62
fulgerica

fulgerica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 23.01.2007
Salut,

M-am intors din Croatia si mi-au ramas 80 de kuna. Daca cineva este interesat sa le cumpere contra eur sau lei, astept un semn. Sunt utile pentru plata taxelor de autostrada.

Multumesc!

#63
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Pentru cei care vor sa extraga kuna la bancomatele din Croatia: aveti grija ca la fiecare extragere vi se percepe un comision de 10 lei, cel putin asa a fost anul trecut la un card "cont ROL" de la ING

#64
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 flavius1990, on 17th June 2012, 17:17, said:

Pentru cei care vor sa extraga kuna la bancomatele din Croatia: aveti grija ca la fiecare extragere vi se percepe un comision de 10 lei, cel putin asa a fost anul trecut la un card "cont ROL" de la ING


Ti-ai facut calculul in felul acesta la ce curs ai iesit pt. kuna? Chiar daca schimbi euro - kuna, nu uita ca ai de suportat 2 diferente de curs: leu - euro (Romania) si apoi euro - kuna (Croatia)!

#65
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
Am sunat la Banca Comercială Română, Bulevardul Regina Elisabeta si mi-au spus ca nu fac tranzactii cu kuna si dinar sarbesc ... :(

Deci ramane sa schimbam in vama sau la vreo banca pe acolo (iar restul cu cardul).

#66
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Erste Bank e omniprezentă în Croația.
pentru cine nu știe, trebuie menționat că acestă bancă este proprietarul BCR.

Atunci când se fac tranzacții cu card bcr, e preferabil să folosiți ATM-uri Erste Bank.

Despre comisioane:
Am folosit un card de credit Visa BCR/Erste bank.
Eliberare numerar, conversie valutară, cumpărături POS în valoare totală de 6960  Kuna = 4298,3 Lei.
18 tranzacții.  
Total comisioane aplicate în plus la suma de mai sus = 341 Lei
Rezultă un raport de schimb în valoare de 0,666 lei = 1 kuna  (cu comisioane incluse)

#67
radup402

radup402

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.07.2013
M-am intors din vacanta si mi-au ramas vreo 170 de kuna si 1500 de dinari sarbesti
In general chiar daca ai card sau euro la tine e bine sa ai si ceva cash in moneda tarii pe care urmeaza sa o vizitezi / traversezi.
Daca doreste cineva sa cumpere kuna sau dinari sarbesti la cursul zilei (bnr) in limita sumelor de mai sus, ma poate contacta pe forum sau yahoo mess
ID yahoo: radup402
Valabil pentru Bucuresti
CONCEDIU PLACUT!

#68
vluca68

vluca68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.03.2006

 tomaso, on 11 august 2012 - 18:03, said:

Erste Bank e omniprezentă în Croația.
pentru cine nu știe, trebuie menționat că acestă bancă este proprietarul BCR.

Atunci când se fac tranzacții cu card bcr, e preferabil să folosiți ATM-uri Erste Bank.

Despre comisioane:
Am folosit un card de credit Visa BCR/Erste bank.
Eliberare numerar, conversie valutară, cumpărături POS în valoare totală de 6960  Kuna = 4298,3 Lei.
18 tranzacții.  
Total comisioane aplicate în plus la suma de mai sus = 341 Lei
Rezultă un raport de schimb în valoare de 0,666 lei = 1 kuna  (cu comisioane incluse)
Am trecut si eu in vara asta prin Croatia si Serbia. Am platit cu card BRD Mastercard la comercianti (nu am facut retrageri de la ATM), iar cursul rezultat a fost intre 0,5919 si 0,5951 RON/HRK. Dinarul sarbesc mi-a iesit pe la 0,0391...0,0394 RON/RSD, variatia fiind data de variatia cursului. Metoda de conversie este urmatoarea (citita pe site-ul BRD) : se face conversia din moneda locala (Kuna, dinar) in euro, la cursul Mastercard (sau Visa samd) - se gaseste pe site la ei, este foarte mica diferenta fata de oficial -, apoi se face conversia din Euro in lei la cursul BRD (in cazul meu). De aici rezulta cursul RON/respectiva moneda. Daca retragi de la ATM (euro sau moneda locala), te frige rau (e comisionul de retragere plus cum or calcula bancile conversia). Plus ca majoritatea comerciantilor (inclusiv restaurante, taxa autostrada, benzinarii) accepta plata cu cardul, deci sfatul meu e sa platiti cat se poate cu cardul, iar pentru cash sa aveti la voi Euro si sa-i schimbati. Atentie ca si in Croatia si in Serbia casele de schimb au comisioane, mai bine cautati banci, unde cursul si mai avantajos si nici nu au comisioane.

#69
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Bine ca nu ai extras de la ATM, cei de la BRD taxeaza o extragere de la ATM in alta tara cu: 1,50% + 10 lei (VisaElectron sau Maestro).
Altii, gen BT, au 1% + 2,5 lei (VisaElectron) sau 1% + 3,5 lei (MasterCard Mondo).

#70
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Salut. Unde as putea gasi un curs valutar bun euro - kuna in Croatia (Zagreb)?. Prefer sa plec cu euro cash si sa schimb apoi la o casa de schimb pt ca e mai rentabil decat sa platesc cu cardul (pt ca se face dubla conversie la cursul bancii). Am gasit pe net case de schimb valutar care practica un curs de 7.54 - 7.55 kuna pt 1 euro. E ok sau se poate gasi un curs mai bun? Mersi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate