Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Valuta

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Va rog sa-mi spuneti cum se pot plati serviciile sau diferitele cumparaturi. E preferabil sa avem banii in moneda locala, euro sau card in lei?
Mentionez ca voi petrece sejurul pe insula Mljet, intr-o localitate mica, ce banuiesc ca nu are prea multe bancomate sau centre de schimb valutar.
De asemenea as vrea sa stiu cum ar fi mai bine sa platesc benzina sau alte taxe de drum pe teritoriul fostei Iugoslavii.
Va multumesc!

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In Serbia sa ai ceva euro marunt ptr taxa de autostrada care e f mica. La benzinarie platesti cu cardul la fel si in Croatia platesti cu cardul unde se poate si in rest in kuna. Sunt sigur ca vei gasi birouri exchange pe insula.

#3
x3mytiz

x3mytiz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 29.11.2003
Multumesc pentru raspuns. Eu am toti banii in euro, deocamdata. Am sa incerc sa schimb o parte din ei in kuna.
Daca este cineva care a fost pe insula, poate ne spune cum s-a descurcat chiar acolo.

#4
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
In Croatia platile se fac in kuna. Poti plati in EUR cazarea, daca te intelegi cu proprietarul in acest sens (de obicei accepta dar o intrebare in prealabil pe mail nu costa bani).

Cu cardul in lei poti plati autostrada (inclusiv in Serbia), benzina si la magazine. La restaurant noi am platit in kuna.
Cursul la plata cu cardul este bun, comision in general 0 (dar depinde de banca emitenta), deci ar fi in avantajul tau.

Edited by mdt, 23 May 2010 - 19:38.


#5
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
intrebare-am incercat sa-mi calculez cat as plati autostrada in croatia insa apar 4 categorii.o masina normala(focus) banui ca se incadreaza la categ I?ca acolo e ceva cu axe si inaltime....

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
De la intrarea dinspre Belgrad pana la Zagreb e/era 100 kuna pentru autoturism normal.  (Vezi unde corespunde :) )
Mai era parca si o categorie de motociclete, apoi autoturism, apoi microbuze...

#7
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mie de la Gorican(spre Ungaria) pana la Zuta Lokva(spre Rab) imi da 89 de kuna pt categ 1

#8
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 Buhani73, on 25th May 2010, 15:21, said:

intrebare-am incercat sa-mi calculez cat as plati autostrada in croatia insa apar 4 categorii.o masina normala(focus) banui ca se incadreaza la categ I?ca acolo e ceva cu axe si inaltime....

Pt. Ford Focus (fara remorca) te incadrezi in categ. I. Daca ii atasezi o remorca/rulota te vei incadra in categ. II.

http://www.hac.hr/in...ask=ces&stask=1



 Buhani73, on 25th May 2010, 16:21, said:

mie de la Gorican(spre Ungaria) pana la Zuta Lokva(spre Rab) imi da 89 de kuna pt categ 1


Atat reiese din calcul, adunand cele 2 portiuni de autostrada.

http://www.hac.hr/in...ask=ces&stask=2

Edited by bogdan10, 26 May 2010 - 13:10.


#9
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
92 kune imi da pt categ I

#10
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 Buhani73, on 26th May 2010, 17:01, said:

92 kune imi da pt categ I


Corect, am gresit eu.

#11
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ee, acuma cateva kune...
inca ceva-la intrare dinspre ungaria(gorican) as vrea sa schimb 100 de euro sa am pt ferry spre Rab si ceva bani de buzunar.sa-i schimb in peco sau sunt ceva chioscuri pe acolo cum am inteles ca sunt la Barcs?nu am chef sa mai ies de pe autostrada si sa intru in orase doar pt schimb mai ales ca merg si sambata.restul de bani o sa-i schimb cand am nevoie sau scot direct de pe card insa ma intereseaza o suma sa am la mine in kune

#12
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Eu ti-am mai zis, oricum treci si in mod sigur te vei opri, macar pentru citeva minute in Senj. Acolo sigur gasesti sa schimbi, chiar daca e simbata. Senj e orasul in care ajungi coborind din munti si e situat pe malul marii. E superba coborirea prin padure (eu n-am parcurs-o decit in sens invers de 2 ori), de la peste 600m pina la malul marii, si dupa ce tot vezi marea de sus de pe munte, sigur o sa-ti doresti sa faci o pauza pe malul ei.
Probabil, tot aici, o sa-ti alimentezi masina, ca sa ai pentru insula.

Edited by biscatrix, 28 May 2010 - 14:12.


#13
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
stiu ca mi-ai mai zis, insa nu am chef sa ies de pe sosea si sa orbecai prin oras cautand parcare si apoi casa de schimb...iar cu alimentarea daca ma chinui putin cu un plin fac arad-rab...probabil ma voi opri insa sa ma odihnesc intr-un peco fie la iesire din ungaria fie la intrare in croatia.apropo in peco se poate schimba tampeniilea astea de kune?practic mie mi-ar trebui doar la ferry ca in rest cu cardul sau scot de la bancomat

#14
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Vorbesti de parca ar trebui sa intri in New York.  :lol:  Senj ala nu stiu daca are max. 2 km de la un capat la altul si doar o singura strada principala, care e pe malul marii. Nu ai cum sa te ratacesti  :nonobad:   Practic faci un ocol de max un kilometru, ca altfel ai avea o scurtatura la intrare care te-ar scoate direct spre sud.
Drumul te scoate chiar in centru, acolo sunt destule locuri de parcare, e un supermarket, un hotel sau mai multe, resturante, terase, etc. Un orasel croat tipic de coasta. Admiri cetatea aia (poate chiar o vizitezi), bei o cafea, mananci o inghetata, poate chiar prinzul, etc., ca timp ar trebui sa ai destul (daca pleci dimineata de acasa). Relax, nu uita ca esti in concediu si e pacat sa nu vizitezi ceea ce ai in drum. Vad ca tu de grabesti de parca ai fii caamionagiu de cursa lunga   :)

#15
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ok, am inteles.poate voi face asa cum ai zis tu...
doar ca nu beau cafea :P

#16
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Salut, poti plati ferry cu euro fara probleme.Iti fac schimbul la pretul corect.
Gasesti si pe insula o statie de carburant ,INA, cu acelasi pret ca si pe tarm.Este situata in BANJOL,pe drumul principal (nu ai cum sa o ratezi)
Ai o statie si inainte sa cobori catre ferry (la 100m mai sus pe stanga),tot INA,si poti plati si cu euro doar ca restul ti-l da in KUNA.
Mergi linistit.Eu am fost in RAB de 4 ori si in septembrie merg a-5-a oara tot in RAB.Este superb si nu fura nimeni.

#17
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
salut alin
multumesc de raspuns.unde ai stat in Rab?
cu ferry ala asa nebunie e?deci se poate plati direct in euro.e mai bine asa.nu mi-e frica ca ma fura cineva sau ca nu ma descurc-ma intereseaza sa nu pierd timpul cu prostii de astea.vreau sa ma vad cazat apoi am timp de umblat aiurea.iar cu alimentarea-fac plinul acasa si mai bag o data pe drum cand mai ma odihnesc.mie un plin imi ajunge peste 800 km asa ca ma stresez prea tare cu asta si doara sunt benzinarii peste tot

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Buhani, daca imi amintesc eu bine, la ferryboat-uri se poate plati si cu cardul. La fel poti plati autostrada, la benzinarie, doar in restaurante nu-ti prea accepta cardul. La majoritatea cardurilor (verfica si la al tau pe site-ul bancii de unde il ai) comisionul la cumparare cu el este 0. Cursul este bun, deci e in avantajul tau sa-l folosesti la plata. Nu te stresa cu kunele. Te inteleg pt ca si eu sunt stresata sa nu ma trezesc fara bani (locali) si de-astea...
Ideea este relax, esti in concediu, Croatia este o tara mai civilizata decat Romania, te vei descurca si va fi bine!
Concediu placut!

Edited by mdt, 29 May 2010 - 07:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate