Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

router TP-LINK WR741ND

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
Buna ziua.
Recent, m-am "pricopsit" cu un laptop meserias. De unde l-am cumparat, mi s-a recomandat routerul din titlu. Am net de la UPC. Am instalat driverele routerului de pe cd si, desi a dat eroare la instalare  cert este ca am internet pe laptop. Alte setari n-am facut.Intrebarea este, poate vreun vecinul de sub mine, care stiu ca e dotat cu laptop wireles sa "fure" internet de la mine? mie nu-mi cere nici o parola , nimic. La scanare, mai apare o retea wireless, UPC WiFi, cred ca de la o firma din apropiere, dar acolo imi cere parola.
Ce setari trebuie sa fac sa-mi ceara parola la conectare si la reteaua mea sau sa fiu sigur ca nu se conecteaza ciumpalacul de dedesubt?

#2
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Trebuie sa te conectezi la router prin browser , scrii in bara de adrese 192.168.0.1 (dupa caz) si daca iti cere user si parola pui : admin la user si la parola ! Iar de acolo ai sa te descurci prin meniul de administrare sa pui parola la conectare  daca stii putina engleza !

Bafta

PS: Citeste manualul routerului !

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Routerul nu are driver !

Era mai bine daca intreabai inainte de a da $ pe TP-link, ma rog e ieftin, dar cat dai atata face.

Intra pe router adica 192.168.1.1 (cu admin la user si la parola) si la wifi la securitate alegi WPA2 si o parola.

Edited by MD, 14 March 2010 - 14:52.


#4
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007
am intrat la wireless security, e bifata casuta WPA-PSK/WPA2-PSK(Pre-Shared Key of WPA), e si o parola acolo, dar mie nu mi-o cere cand ma conectez, de fapt oricum e conectat mereu...Daca bifez WPA/WPA2 ma intreaba de Radius Sever IP, nu stiu ce e ala.
Cat despre respectivul model de router, era cel mai scump din gama respectiva(160 ron), dupa aceea urmau de la 2-300 ron in sus.

#5
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007
Cand te conectezi la router cu laptopul iti cere parola , windows-ul memoreaza acea parola si nu-ti mai cere parola de fiecare data cand te conectezi iar la tine parola este deja memorata !
Daca vrei sa vezi daca e asa schimba parola pusa deja in meniul de administrare si apoi incearca sa te conectezi din nou prin wireless !

Edited by Ravy, 15 March 2010 - 11:45.


#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
din neatentie am reusit sa brick -uiesc modelul metionat in acest topic cu update la ddwrt build r20119.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate