Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sera, solar si alte adaposturi

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
10772 replies to this topic

#10567
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Micul meu solar 3,5 x 8 m, arce din pvc-40 mm, 3 buc stalpi din salcam + una scandura pe coama, distanta intre arce 80 cm, gauri in pamant+ beton + teava 3/4- 30 cm deasupra pamantului-trebuia cel putin 80 cm-, folie cumparata....max 500 lei.
Folia este data jos in noiembrie

Attached Files



#10568
George_19

George_19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2022
Salutare tuturor! Am construit un solar cu aerisire pe laterale. Întâmpin următoarele probleme.
1. Am prins folia pe țeava de roluire cu clipsuri. Problema este că se cutează la roluire, iar cu timpul cred că se va rupe. În unele locuri s-a găurit puțin. Vă rog mă ajutați cu un înlocuitor pentru clipsuri.
2. Am ancorat solarul cu o chingă, trecută peste folie, dintr-o parte în cealaltă a solarului, dar tot îmi umflă lateralele. Am încercat să o strâng cât mai tare, dar se lasă folia mult și mă tem să nu cedeze. Pe arce am o singură țeavă longitudinală, la coamă. Ce sugestii aveți?

#10569
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu am si o teava orizontala, in partea de sus a roluirii. La fiecare interserctie cu arcele e montat un inel. Am doua sfori in zigzag care trec prin inelele astea si tin lateralele. Roluirea se invarte pe sub sforile astea. Poate poti sa-i faci un upgrade.

De fapt cred ca poti monta inelele  pe exterior direct pe arce. Eventual pui un cauciuc peste folie sa nu se mareasca gaura.

Attached Files



#10570
George_19

George_19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.01.2022
Mulțumesc pentru sugestie!

#10571
iceage84

iceage84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2019
Salutare tuturor. Vreau sa construiesc un solar 6x6 cu posibilitatea sa il mai lungesc ulterior dupa ce se mai usuca niste pomi. Tot solarul il gandisem din teava rotunda sudata de un tol de 2 mm grosime. Stalpii batuti in pamant 70 cm si afara pana la 1.80 m. Stalpii legati intre ei prin o teava. Pe teava arcele cu inaltimea de aprox 2 m. Deci inaltime totala 3.8. Apoi am descoperit forumul si m am oprit. Vad ca pt stalpi teava de 1 tol de 2 mm grosime e cam slabuta. Avand in vedere ca deja am teava pentru stalpi taiata la inaltimea de 2.5 m, mai am doua tevi intregi la 6 m ce mi ati recomanda.
1. Merge teava asta cu stalpii la 1.5 m sau ar trebui redusa distanta?
2. Voi face aerisire la capete. Merita aerisire laterala pt 6 m, avand in vedere ca se pierde cate un m in fiecare capat si ramane de doar 4 m?
3. Daca e ok teava de tol ce o am, cu ce tip de teava sa intaresc arcele? Orizontal si vertical? 30x20x2 pusa in cant. Pe tevile orizontale voi intinde sarmele de care leg plantele.
4 arcele le voi uni pe coama tot cu o teava de un tol.
5. Din ce teava sa fac contravanturile atat jos din stalp la baza primei arcade cat si sus de la imbinarea celui de al doilea stalp la trei sfertul primei arcade?

Solarul il fac in arad, va fi ferit de vand dintr un capat si o laterala.
Am citit tot forumul dar deocamdata nu s au asezat informatiile. Initial nu stiam de aerisire laterala si pe capeti.


#10572
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Prea multe întrebări.
2. La dimensiunile acestea, doar aerisire pe capete.
Dacă vrei să prelungești solarul după ce se usucă pomii, cum procedezi?!

#10573
iceage84

iceage84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.05.2019
Voi taia contravanturile, sau nu si voi mai adauga o arcada. Folia o voi adauga. Mut usa.

#10574
BoyMadD

BoyMadD

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.02.2021

View Postcorsica, on 04 decembrie 2016 - 18:37, said:

Va salut,
Asadar a sosit ziua cand sera/solarul este aproape gata. Prea multe nu mai sunt de spus, am tot discutat pe aici. Am promis ca pun o lista cu toate cheltuielile, mai putin manopera, pentru dimensiunile 16,24 x 7,64 x 4,62 m.............

Ma mira faptul ca ai ajuns sa dai doar 12000 de lei pe tot, multumesc de postare si eu voiam sa imi mai fac o sera in gradina, sera pe care o am la momentul de fata e facuta doar din lemn si fiind primea mea sera nu m-am gandit sa-mi fac peretii rabatabili si doar cu usilie vara ajunge si la 50 de grade :))  Multumim pentru informatii si video!

#10575
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Sera e construită in 2016, prețurile sunt tot de atunci, acum nu vreau să mă gândesc.

#10576
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Da, așa este. Am făcut un solar în acest an și s-au cam dublat prețurile. La structură, mă refer. Nici folia, nu stă rău, la creșterea prețului.

Edited by Solar-1, 07 September 2022 - 15:28.


#10577
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare, in toamna asta am hotărât să construiesc un solar de 12m lungime și 6 lățime, îmi poate recomanda cineva o carte buna cu informații despre legumicultura in solarii? Mulțumesc

#10578
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cea mai bună carte este aria de legumicultura de pe SP, unde ai postat acum.
Nu cred că ai timp sa citești aria cu semănatul și repicatul, sere si solarii,  aria cu tomatele sau ardeii, dar întreabă și te vom ajuta.

#10579
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Mulțumesc pt răspuns, întâmpin o problema la  gradina mea legat de lucrativitatea pământului daca pot sa mă exprim așa, mai exact in urma cu vreo 7 ani când am săpat groapa pt fosa septica tot pământul cea a rezultat în urma săpături l-am împroșcat pe gradina,dar nu cred că am făcut bine pt că solul rezultat este unul foarte greu de lucrat, mai exact este un pământ "clindos", lipicios,extrem de tare. In ultimi ani,in fiecare toamna înainte de arat,am împroșcat gunoi de vaca pe el dar degeaba, solul este fertil dar se lucrează foarte greu,rupi sapa in el, anul asta m-am hotărât să fac un solar de 12/6 iar în solar sa împroșc gunoi uscat de oaie și să nu îl mai ar decat la primăvară să-mi cumpăr un motocultor și să-l sparg atunci. Oare fac bine ceea ce vreau sa fac? Mulțumesc anticipat și scuze pt postarea extrem de lunga.

#10580
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Faci solarul,  orientat nord-sud, dacă îți permite terenul, împrăștii mranita care trebuie să fie de cel puțin 3 ani, ari sau frezezi, uzi pământul foarte bine și la iarnă ții solarul deschis cât poți,  astfel încât pământul să degere.
Nu exagera totuși cu mranita, dacă e prea multă plantele se vor dezvolta vegetativ și producția va fi afectată.

#10581
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Cred ca e mai bine sa nu pui folie decat la primavara in cazul unei constructii noi.
Imprastie mranita sau orice sursa organica ai la indemana, incorporezi in aratura (macar 30 cm adancime) si lasi asa sa degere.
La primavara restul lucrarilor, de preferat frezatul dupa asezarea foliei dupa ce s-a zvantat bine sa nu-ti bati joc de trecerea timpului.

#10582
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Așa o să fac,folia clar o să o pun la primăvară, din păcate ciobanul de la care o să aduc gunoiul nu are gunoi decat de anul asta, dar pt ca pământul să iasă cat mai mărunt fara bruși mă bazez pe motocultor, adică o sa trec cu el de mai multe ori printr-un loc, in solar pot incepe sa pun răsadurile încă din martie-aprilie?

#10583
bardu

bardu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 09.05.2007
Pune gunoi de care ai, e important sa stea ingropat cu aratura cat mai mult timp. Nu-ti face probleme, se activeaza el treptat si e suficient mai ales daca ai mai bagat.
Frigul va face sa iasa din aratura strat la maruntit chiar si cu motosapa in primavara, cu freza tractata "nisip".
Daca nu incalzesti, in martie nici vorba sa plantezi, cu noroc de la jumatatea lui aprilie, ideal e la sfarsit.
Bafta.

#10584
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Mulțumesc mult pentru ajutor, până în primăvară am sa mai citesc oricum despre plantarea și munca din solarii, am găsit pe cineva care îmi face arcurile de solar din teava de 1 țol, deschiderea de 6m, cu 150 de lei bucata, mie mi se pare un preț foarte ok,ce părere aveți?

View Postbardu, on 25 septembrie 2022 - 15:34, said:

Pune gunoi de care ai, e important sa stea ingropat cu aratura cat mai mult timp. Nu-ti face probleme, se activeaza el treptat si e suficient mai ales daca ai mai bagat.
Frigul va face sa iasa din aratura strat la maruntit chiar si cu motosapa in primavara, cu freza tractata "nisip".
Daca nu incalzesti, in martie nici vorba sa plantezi, cu noroc de la jumatatea lui aprilie, ideal e la sfarsit.
Bafta.
din cauza pământului clindos chiar și cu freza tractata după tractor și arat de toamna nu se face nisip, la câțiva centimetri dedesubt pământul rămâne tare fiind foarte greu pt rădăcinile plantelor, daca și plouă am pus-o 😂😂,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate