Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Despre Uși de Interior

- - - - -
  • Please log in to reply
1454 replies to this topic

#1423
dean

dean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.09.2005
Odata ce s-au strambat (chiar daca nu este lemn ci conglomerat) probabil ca nu se vor mai indrepta perfect niciodata, nici cu actiune mecanica (bagate la presa, indoite invers cu contragreutati etc)
Dar daca temperatura si umiditatea vor fi apropiate in ambele camere sau mai bine zis cu toata casa incalzita si aerisita corespunzator, usile nu vor mai suferi socuri si se vor pastra cat mai aproape de forma inititala, asa ca iti vei ,,face treaba,, cu ele in continuare.

#1424
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Unde gasesc de cumparat usi din PVC pline care sa imite lemnul ?
Inteleg ca sunt de mai multe tipuri... infoliate, e.t.c. eventual ceva detalii ?

Mersi.

#1425
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 18.09.2022

View Postdagobar, on 19 aprilie 2023 - 20:08, said:

... usi din PVC
... infoliate, e.t.c. eventual ceva detalii ?

Mersi.

Mă îndoiesc că ar exista uși din PVC care să fie înfoliate. Am întâlnit uși înfoliate doar pe suport de MDF, care este diferit de PVC.

Chiar și asocierea „uși pline” produce confuzii. Tâmplăria din PVC se bazează pe profile din care se realizează cadre ce sunt „umplute” cu diverse materiale de umplutură de o anumită grosime. La ce te-ai gândit când ai scris „uși pline”?

#1426
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Eu am înțeles uși de "termopan " fara geam (pline)

#1427
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Da, ma refer la usi de termopan pline cu imitatie de lemn.

#1428
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
Ceva recomandări firme în zona Craiovei (in afara de Leroy si Dedeman)?
Ma interesează niște usi de interior intr-un buget de 1500 ron bucata, cu toc reglabil, bca-ul pereților e de 250 mm lățime.
Pana acum am fost doar la Bella Casa dar ce e la ei 890 pe site te duce dincolo de 2000 cu toc, clanta, extensii etc. Parca nici montajul nu e în banii ăștia.

#1429
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.

Am vazut usi marca Karpat in mai multe magazine din Bucuresti.
Stie cineva cine este producatorul, eventual un site ?

Mersi.

#1430
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 03.12.2021
Aveti vreo explicatie pt care niciun magazin mare : brico, leroy, mathaus nu ofera transport pana in apartamemt ?

#1431
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,946
  • Înscris: 17.10.2003
Nu avem deși logic orice magazin online care vinde produse voluminoase si/sau grele ar trebui sa ofere asa ceva chiar și contra cost. Bifezi opțiunea-->marfa e pusa pe o mașină cu șofer și manipulant.
Nu bifezi și nu plătești, înseamnă că te descurci singur ori ai în preajma pe fratele și cumnatu care te ajuta.
La noi e posibil sa bifezi opțiunea și sa te trezești cu frigiderul lăsat în fața blocului.
Eu m-am asigurat de fiecare data ca transportul de la Leroy ori Dedeman se face atunci când sunt meseriașii la casă ca să ajute la descărcat. Singura chestie descărcată de cei de la magazin au fost paletii de BCA (logic, pentru ca au venit cu camionul ala cu macara), în rest...

#1432
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,140
  • Înscris: 03.12.2021
Doar la dedeman se poate si doar daca vorbesti in magazin direct.

#1433
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006

View Postbobalex18, on 27 septembrie 2022 - 14:47, said:

Stai sa citești review-uri de telefoane:))))

Eu am Hornbach și la 1 an sunt f mulțumit. Numai t lăsate, nu sunt pătate, nu sunt colorate. Deși nu sunt alb imaculat ci un alb unt, super perfecte. Iar la bani?! No comment
ce model ai luat din hornbach? m-am uitat in magazin si aveau cateva interesante albe, chiar sunt curios care sunt cele de care zici.

#1434
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,487
  • Înscris: 18.06.2007
Ca brand, pertura.  Ca model, cele simple simple.

#1435
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

View Postthe_blue_raven, on 29 iulie 2023 - 12:59, said:

Aveti vreo explicatie pt care niciun magazin mare : brico, leroy, mathaus nu ofera transport pana in apartamemt ?

Nu exista forta de munca disponibila... respectiva forta de munca este ocupata sa cheltuile multiplele ajutoare sociale pe care le primeste de la fraierii care platesc suprataxe pe munca... ce rost ar mai avea sa munceasca ?

#1436
pisti_19

pisti_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2010
Bună ziua.
Aș dori să mă ajutați într-o problemă cu ușile de interior. Am montate uși tip SuperDoor de la Dedeman, problema și dilema este : prin ce parte se desface ușa pentru a înlocui / schimba sticla din interior, fiind crăpată ? Știți cumva ce dimensiuni are sticla respectivă?
Mulțumesc mult.

Attached Files



#1437
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Încerca pe sus
Eu am luat acum niște bestimp tot din ddm și am locaș pe sus de inlocuit geamul

#1438
pisti_19

pisti_19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2010
@tal3ntat am verificat, nu au în partea de sus locaș de acces. Doar dacă nu e acoperit de folia exterioară. Ar putea fi acces din partea de jos?

#1439
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.04.2007
Nu prea are logica în partea de jos.
Pipăie bine pe sus sa vezi folia poate are gol în zona.
Dacă ai drum prin ddm poți întreba și băieții de acolo,uni sunt bine pregătiți.
Cauta și vezi dacă găsești un telefon pe google de la producător poate te ajuta cu solutia


#1440
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Buna ziua!

Iata ca am ajuns si pe topicul acesta sa va cer ceva detalii!

A venit vremea sa ma gandesc si la usile de interior de la casa. Initial am zis ca merg pe usi de MDF de la dede care cu extensii, feronerie si montaj te duci undeva la 1500 de lei ( 800 usa, extensii, montaj broasca, maner..)
Le-am bugetat initial si am apoi m-am dus sa aleg modelul...doar ca toate care sunt acolo expuse sunt julite si bushite...iar reviweurile..zic ca sunt sub orice critica aceste usi din CARTON.

usile din lemn masiv ies din buget ...( peste 3000 de lei bucata) asa ca m-am gandit sa pun din PVC (termopan)

Modelul la care m-am oprit e cel de mai jos.

Mie imi plac cele din PVC, ca sunt mai trainice, imita lemnul astea maro, doar ca nu am gasit nicaieri extensii sau pervaze care sa vina aplicate odata cu usile astfel incat sa nu se murdareasca peretii(colturile)

Pentru aspect si functionalitate ma indreptasem eu initial catre usile de mdf dar calitatea lor m-a facut sa aleg PVC..

Unde as putea gasi pervaze si extensii din PVC?

Oare pot fi montate dupa ce pun usile si fac glafurile?

Attached Files


Edited by bogdanhbc, 06 November 2023 - 11:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate