Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Fuerteventura

- - - - -
  • Please log in to reply
317 replies to this topic

#253
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Eu nu înțeleg o chestie, dacă Wizz a anulat FUE - Italia, de ce mai vinde pentru 22 Ianuarie spre MXP și culmea, la 15 Euro / bilet?
Cam rromi la faza asta.

#254
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Incearca cu AirEuropa pana la Madrid.

#255
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011

View Postbv01, on 17 ianuarie 2022 - 09:59, said:

Eu nu înțeleg o chestie, dacă Wizz a anulat FUE - Italia, de ce mai vinde pentru 22 Ianuarie spre MXP și culmea, la 15 Euro / bilet?
Cam rromi la faza asta.

Păi cred că știau dinante că vor anula zborurile din ian si februarie și de exemplu la ultimul zbor Roma spre Fuerteventura era ofertă cu 1.99 €, cu toate că returul, teoretic putea fi cumpărat numai din martie.
Mai am poze de la niște oferte pt Tenerife și Lanzarote:

Attached Files



#256
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
Ingrozitor, nici cu ferryboat nu puteti sa va intoarceti in Spania si de acolo sa prindeti ceva spre Ro?

Uite compania Aer Lingus ofera cazare daca e anulat zborul, scrie aici, e vorba de directiva EU Regulation 261/2004
https://www.aerlingu...gal/regulation/

Nu stiu daca e la fel la toate companiile, dar vedeti poate aveti dreptul legal la ceva compensatii.

Edited by OrinocoFlow, 17 January 2022 - 16:25.


#257
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Eventual sa ajungeti cu ceva in Gran Canaria si de acolo aveti zboruri cu pret rezonabil la Air Europa spre Madrid.

Vad ca zboara Binter Canarias si CanaryFly spre Gran Canaria si Tenerife. Aveti si Iberia spre Madrid, hai ca nu o fi dracul asa de negru. Vad ca apar ca scheduled pe Flightradar24. Nu sta lumea in Wizz.

Edited by mdt, 17 January 2022 - 16:27.


#258
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Avem asul înmànecă din Fuerteventura, dar de ce dacă se anulează ceva, trebuie ca eu să sufăr, eu să plătesc mult mai mult decât oferta inițială?
De ce să nu mă ia și pe mine gratis avionul militar care va fi trimis pt italieni?
Sigur că sunt variante spre alte insule cu Fred Olsen, Armas, Binter, CanaryFly, apoi Vueling, Iberia ( cu escale) direct Ryanair, chiar Wizz din Tenerife, dar toate costă mult.
Așa că aștept avionul C130 Hercules și până atunci mai vizitez câte ceva:

Aguas Verdes:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_YfVR9F4jew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Muzeul de arheologie din Betancuria:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5a4-cxkHzGw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mirador Risco de las Penas:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gtjh2jn4a_A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#259
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Bravo! Vad ca ai solutii, atunci ai putea sa nu mai trimiti mesaje disperate de cerere de ajutor pe forum. Concediu placut in continuare si asteptam poze!

#260
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Mulțumesc pt sfaturile voastre și mesajele pline de generozitate prin PM.

Edited by argonaut, 18 January 2022 - 09:50.


#261
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011

View Postbv01, on 17 ianuarie 2022 - 09:30, said:

Păi ia zi, cum aș putea să te ajut? Trimite-mi PM.

Dar zborurile nu s-au anulat din cauza Calima? Covid, iar?

sau poate 5G!
5G crează Omicron sau Omicron crează 5G? Aceasta-i întrebarea...


https://www.hotnews....porturiloor.htm

Italienii s-au certat între ei și s-au împrăștiat prin alte insule, la alte companii. Geanta latină, deh!
Avionul militar C130 Hercules nu mai vine, așa că mi-a rămas ultima variantă: am gasit zbor abia la sfârșitul lunii la un preț rezonabil și recuperez banii pe zborul anulat.
Continui cu filmele, poate nu zilnic, că mai e și calima, care vine din nou vineri și sâmbătă!

Deci astept like-uri de la voi!

Vă mulțumesc la toți pt susținere!



#262
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Morro Jable:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/izXkO9Ibi3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#263
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Chiar mi se par utile filmările astea, Fuerteventura + perioada.
Fuerteventura e insula mea preferată, din UE cel puțin, și îmi dau seama că nu am ce să caut acolo prin Decembrie - Ianuarie.
Rămân la convingerea că Octombrie e luna perfectă pentru Fuerteventura.
Oricum, planul pe termen lung este mutarea acolo, deci vrând / nevrând, Ianuarie o să fie parte din program. 😂

#264
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Fuerteventura mi se pare mult mai expusă la vànturi, la poluare, adică acea calima, care aduce nisipul pe insule, formează dunele, iar particulele mici PM2.5 sunt foarte dăunătoare la plămâni.
Am vizitat până acum Madeira, iar din Canare, Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Tenerife și La Gomera. Lanzarote e neagră de lavă, Fuerteventura e roșie în nord și mai galbenă în sud de nisip adus de calima. Restul mai au păduri în nord, pe mijloc, sunt mai verzi.
La Palma pare cea mai frumoasă (n-am ajuns, încă) și mai ferită, mai la distanță de Africa/Sahara, dar acolo e vulcanul!

Poluarea/calima de azi și următoarele zile, data e în colț jos:

Attached Files


Edited by nasty2, 19 January 2022 - 10:44.


#265
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
A mai stat azi puțin calima
Kitesurfing:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S8u-62H5-d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Lectia de kitesurfing:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lKjJ1m7grd4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#266
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Cauta pe kiwi.com zboruri catre alte destinatii in caz ca e greu cu intorsul:

https://www.kiwi.com...01-30/no-return

#267
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Mulțumesc!
Sper să nu mi se anuleze și biletele pe care le am acum.
De remarcat în Kitesurfing, în prima imagine, sfaturile date pentru cei care sunt duși de curenți în larg!
F important: se inoată paralel cu malul până se trece de curent și apoi spre mal. Niciodată contracurentului.

Attached Files



#268
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
“Formarea Insulelor Canare a avut loc în mai multe faze de erupții vulcanice submarine:
- în intervalul cuprins între 15-22 milioane de ani s-a format o mare insulă, care a dăinuit pănă la ultima glaciațiune. In urma topirii gheții, nivelul apelor marine a crescut, luȃnd naștere din prima insulă 2 insule separate (Fuerteventura și Lanzarote), despărțite de un canal lung de 10 km și adȃnc de 40 m.
- acum 11-14,5 milioane de ani au luat naștere insulele vulcanice Gran Canaria, Tenerife și La Gomera.
- în urmă cu 2 milioane de ani s-a format insula La Palma, apoi insula El Hierro (1,5 milioane ani).

Lanțul Insulelor Canare s-a format prin mișcarea lentă a plăcii tectonice africane peste un hotspot static (punct fierbinte), care a furnizat magmă din adȃncime prin crăpăturile scoarței spre suprafață.


Insulele locuite și capitalele lor sunt:

1) Fuerteventura (capitală Puerto del Rosario)
2) Lanzarote (capitală Arrecife)
3) Gran Canaria (capitală Las Palmas de Gran Canaria)
4) Tenerife (capitală Santa Cruz de Tenerife)
5) La Gomera (capitală San Sebastián de La Gomera)
6) La Palma (capitală Santa Cruz de La Palma)
7) El Hierro (capitală Valverde)
8) La Graciosa cu capitala Caleta de Sebo.”

Sursa: Wikipedia

Credeam că e locuită și Insula Lupilor ( Lobos) că sunt case, un far, dar un localnic romàn din zonă zice că toți pleacă seara acasă, deci noaptea nu e locuită

Edited by nasty2, 20 January 2022 - 11:44.


#269
OrinocoFlow

OrinocoFlow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 02.10.2021
nasty2, cum ati rezolvat cu job-urile?
Pare o situatie exceptionala, multi ar fi disperati sa se intoarca.

#270
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 22.02.2011
Mulțumesc de întrebare.
Lucrăm de acasă. Cam greu că de multe ori internetul e slab sau fluctuant.
Oricum am vrea când ajungem acasă ca iarna să fie trecută.

Ce ma miră la spanioli e că peste tot sunt o mulțime de opere de artă, interesante, inovative, foarte moderne.
Clar că sunt influențați de geniile lor recunoscute pe plan mondial: Pablo Picasso, Savator Dali, Antoni Gaudi, Joan Miro, Cesar Manrique, etc. Nu mai vorbesc de cei clasici: Goya, El Greco, Velasquez.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wajxIblEIu4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate