Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Problema cu functionarea RDS-ului

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
VoxVox

VoxVox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2009
Am internet de la RDS. Sunt din Brasov. Mi-am reinstalat Windows-ul de curand. Am acum XP SP2. Mi-am instalat driverele si toate cele, mi-am facut conexiunea asa cum spune baiatul de la RDS Suport tehnic, ii dau sa se conecteze si imi apare in dreapta jos un balon in care scrie ca viteza este de 100Mb/sec. (uneori imi spune chiar 1Gb :-O). Cu toate astea, intru pe net prin Internet Explorer si nu mi se incarca nici o pagina. Am incercat tot ce mi-a trecut prin cap, dar aceeasi poveste. Am verificat setarile, am sunat la astia, mi-au spus ca e bine, ca nu au alta idee, ca o sa ma contacteze... Nu pot astepta dupa ei... Tin sa mai mentionez ca la Network Connections,  pe langa "Local Area Connection" mai am si "1394 Connection" la rubrica "LAN or High-Speed Internet", asta dinainte sa instalez driverele. Nu stiu exact ce e, am incercat sa ii dau disable, ba ei, ba aleilalte, nu merge nicicum si nici nu o pot sterge. Va rog ajutati-ma daca aveti vreo idee!

#2
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Presupun ca ai fiberlink: ai configurat corect conexiunea PPPoE? , cand apesi "connect" se conecteaza? iti valideaza userul si parola, sau ce mesaj de eroare primesti? . Incearca sa inchizi solutia de securitate (temporar) pana reusesti sa stabilesti conexiunea la internet.

#3
VoxVox

VoxVox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2009

View PostBobby_ro, on 15th June 2009, 00:57, said:

Presupun ca ai fiberlink: ai configurat corect conexiunea PPPoE? , cand apesi "connect" se conecteaza? iti valideaza userul si parola, sau ce mesaj de eroare primesti? . Incearca sa inchizi solutia de securitate (temporar) pana reusesti sa stabilesti conexiunea la internet.

Da, am fiberlink. Eu consider ca da, am configurat conexiunea PPPoE corect, am respectat tot ce mi-a spus tipul de la RDS la telefon. Si nu a fost doar unul, au fost vreo 4... Cand apas "Connect" se conecteaza, da. Imi valideaza user-ul si parola, nu primesc nici o eroare, atat ca nu mi se incarca nici o pagina de net. Am incercat si cu Firewall-ul oprit si tot nu a functionat nimic.

#4
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Un ping sau tracert spre google de exemplu ce iti returneaza?


start > run tastezi cmd si apesi enter, in fereastra deschisa scrii tracert google.com apesi enter si posteaza rezultatul

#5
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Dezactiveaza TCP/IP de pe placa de retea.
PPPoE nu are nevoie de acest protocol.

#6
VoxVox

VoxVox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2009
Am incercat si varianta ta bit 61 dar tot nu mi s-a incarcat nimic. Am dat acel tracert pe calculatorul cu pricina si pe calculatorul asta. In afara IP-urilor, aceleasi rezultate. Si cu ping-ul la fel.

#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu cumva ai o placa de baza cu chipset Nvidia? Cand ai instalat driverele pt placa de baza/retea integrata ai activat si firewall-ul onboard?

Foloseste un cd cu o distributie linux live (Ubuntu de ex.) si vezi daca merge

Edited by Blackhawk, 15 June 2009 - 14:59.


#8
LoveGod

LoveGod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 08.02.2008
Off: Cine mai foloseste Windows XP ? :| Macar baga'i SP3 frate daca tot il folosesti.

On: 100 mb/s sau 1 GB/s este viteza HARDWARE, cat poate duce maxim placa ta de baza. Deci doar pentru ca iti scrie acolo 100 mb/s nu inseamna ca netul trebuie sa functioneze :)

Edited by LoveGod, 16 June 2009 - 01:51.


#9
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
off-topic:

View PostLoveGod, on 16th June 2009, 02:50, said:

Off: Cine mai foloseste Windows XP ? :|
Aaa... majoritatea?

[ http://marketshare.hitslink.com/chartfx62/temp/CFT0616_0448011AB7F.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://marketshare.h...p...dt=1&qpct=4
http://en.wikipedia....crosoft_Windows (vezi Market Share)

#10
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

View PostVoxVox, on 15th June 2009, 15:50, said:

Am incercat si varianta ta bit 61 dar tot nu mi s-a incarcat nimic. Am dat acel tracert pe calculatorul cu pricina si pe calculatorul asta. In afara IP-urilor, aceleasi rezultate. Si cu ping-ul la fel.
Si totusi nu ai postat ping si traceroute, da si tu informatii complete daca vrei ajutor nu doar "am incercat, nu merge".

#11
VoxVox

VoxVox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am rezolvat problema, a venit baiatul de la RDS si mi-a dezactivat un Firewall de la NVidia ce s-a instalat in acelasi timp cu driverele si si uitasem de el.

#12
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View PostVoxVox, on 6th July 2009, 16:36, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am rezolvat problema, a venit baiatul de la RDS si mi-a dezactivat un Firewall de la NVidia ce s-a instalat in acelasi timp cu driverele si si uitasem de el.
DOOOH !!!

#13
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostVoxVox, on 6th July 2009, 16:36, said:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am rezolvat problema, a venit baiatul de la RDS si mi-a dezactivat un Firewall de la NVidia ce s-a instalat in acelasi timp cu driverele si si uitasem de el.

View PostBlackhawk, on 15th June 2009, 15:57, said:

Nu cumva ai o placa de baza cu chipset Nvidia? Cand ai instalat driverele pt placa de baza/retea integrata ai activat si firewall-ul onboard?

Foloseste un cd cu o distributie linux live (Ubuntu de ex.) si vezi daca merge
:)
Am stiut din experienta, cand am avut pt prima oara internet broadband (in 2006 Cablelink) aveam placa de baza nForce2 bineinteles cu toate optiunile activate. Dupa lungi discutii la RC si format am avut norocul sa sar peste drivere si sa vad ca merge culmea si nu erau chiar asa prosti aia. (uite ca si-au dat seama de problema de atunci)

Edited by Blackhawk, 06 July 2009 - 19:36.


#14
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și eu am avut probleme de genul ăsta mai demult (se conecta dar nu mi se deschidea nimic :P). Atunci am sunat la RDS și s-a rezolvat în 2 minute, tipul care mi-a răspuns a intuit imediat despre ce e vorba și m-a pus să dezinstalez firewall-ul care se cheamă NVIDIA Network Access Manager.

#15
VoxVox

VoxVox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.06.2009

View PostBlackhawk, on 6th July 2009, 20:32, said:

:)
Am stiut din experienta, cand am avut pt prima oara internet broadband (in 2006 Cablelink) aveam placa de baza nForce2 bineinteles cu toate optiunile activate. Dupa lungi discutii la RC si format am avut norocul sa sar peste drivere si sa vad ca merge culmea si nu erau chiar asa prosti aia. (uite ca si-au dat seama de problema de atunci)

Cand am citit postul tau anterior mi-am spus in gand, da, l-am instalat si am trecut mai departe. Greseala mea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate