Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Folia bariera de vapori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
un R de aprox 5 este indicat pentru mansarde, deci orice ai alege e bine sa tinzi spre valoarea asta la final.
din ce am mai trait si eu pe pielea mea: nu prea exista materiale minune, care in 2cm sa echivaleze cat o vata de 10cm...

#38
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
m-am uitat pe caract foliei minune: conductivitate termica 0.033 W/m2K, adica izoleaza termic identic cu o vata bazaltica buna.
deci 10cm vata bazaltica buna  = 10cm folie din aia.

vata bazaltica are o durabilitate in timp f mare, verificat.
in cat timp imbatraneste folia aia?

da marea diferenta este ca vata nu arde in timp ce polietilena aia da.

Edited by msn2, 24 September 2012 - 11:39.


#39
ibsandu

ibsandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.05.2007
Cred ca este o greseala pe site(al lor). In fisa tehnica este trecuta valoarea conductivitatii termice de 0.033W/m2k, si e mentionat si STAS-ul, dar nu stiu ce inseamna la 10grd C, in timp ce in tabelul lor e trecuta valoarea 0.012!!!, si nu e mentionat nici normativul.   INTERESANT
Am vb la tel cu cineva de la fabrica si au spus ca e f buna folia. E garantata 15 ani. Sunt doua foli de aluminiu intre care se afla 2 randuri de bule de aer nu stiu cum facute. N-am inteles. M-au invitat la ei sa o vad si cica exista acolo si o mica executie cu folia. Si tot ei spuneau ca restul datelor le gasesc pe site.
Cand am vazut valoarea conductivitatii de 0.012 m-am blocat. Cifra era extraordinara. Din cauza asta am scris si in forum.
Practic nu stiu care conductivitate e adevarata. O sa mai iau legatura cu ei si am sa revin.

#40
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Isoflex Alu-Pz folosesc acum la mansarda si e destul de subtirica, seamana cu folia de ambalat buchete de flori. Cea smechera seamana leit cu folia cu bule pentru ambalat obiecte fragile doar ca este aluminizata pe ambele fete. Nu are cum sa izoleze cat un strat de vata minerala. In toate experimentele alea de pe site folosesc surse de caldura radianta si fiind aluminizata normal ca respinge o parte din radiatie inapoi spre sursa.

O poza:

Edited by rusman, 26 September 2012 - 17:00.


#41
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Am citit pe aici și tot sunt în dubii. Treaba e relativ simpla, vreau sa izolez planseul la casa, în pod cu vata bazaltica. Planseul este făcut din scânduri peste care s–a făcut tencuiala. In pod am doar grinzile. Am cumpărat folie de aluminiu cu gândul de a o pune intre grinzi, înainte de a pune vata bazaltica. Mai mulți mi-au zis sa nu pun folia și sa las peretele sa respire. Dacă va fi cazul de vapori, aceștia vor trece prin vata și se vor evapora. Deci în concluzie, pun sau nu folie? Ce probleme as avea dacă pun și dacă nu pun?
Mulțumesc.

#42
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Postrusman, on 26 septembrie 2012 - 16:58, said:

Isoflex Alu-Pz folosesc acum la mansarda si e destul de subtirica, seamana cu folia de ambalat buchete de flori. Cea smechera seamana leit cu folia cu bule pentru ambalat obiecte fragile doar ca este aluminizata pe ambele fete. Nu are cum sa izoleze cat un strat de vata minerala. In toate experimentele alea de pe site folosesc surse de caldura radianta si fiind aluminizata normal ca respinge o parte din radiatie inapoi spre sursa.

O poza:

De ce nu ai folosit Isoflex LP? Cu ce distribuitor ai lucrat?

#43
bigf2

bigf2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.01.2009
Vreau sa cobor un tavan clasic ,cu sistem rigips ,la o casa mai veghe ,nu mansardata , precizez ca plafomul casei este de lemn .Pe interior tavanul este tencuit si in pod am izolatie de pamant cu paie peste scanduri .  Pe interior intre rigips si tavan vreu sa pun vata minerala ,mai este nevoie intre vata minerala si rigips sa aplic acea foliede difuzie  sau folie de Al. bariera de vapori sau pun vata simpla sau cea cu folie ????? ...... sau ,sau ,sau.
    Multumesc anticipat !

Edited by bigf2, 05 July 2013 - 22:58.


#44
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
obligatoriu pune folie bariera de vapori imediat deasupra rigipsului.

folia de difuzie se pune la final chiar deasupra tablei/tiglei sa nu treaca apa de sus dar vaporii de jos din izolatie sa poata sa iasa afara.
tu nu ai nevoie de folie de difuzie, baniesc ca podul este ventilat.

nu cumva sa pui invers foliile ca e gresit!

poti sa iei vata cu folie de al gata aplicata si doar la imbinari sa folosesti o rola de banda cu al si nu mai pui alta folie

Edited by msn2, 07 July 2013 - 21:11.


#45
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
Vin si eu cu urmatoarea situatie de rezolvat:

Am o casa din caramida cu etaj + pod. Intre parter si etaj este planseu de beton, dar intre etaj si pod am grinzi de lemn dispuse la un interval de cca. 60 cm. Podul va fi folosit doar ca spatiu de depozitare. Acoperisul este in 2 ape, iar pe capete am de fiecare parte ferestre care se deschid. Intre grinzile de la tavan voi pune vata bazaltica, iar tavanul va fi finisat cu lambriu de lemn, cu exceptia baii unde voi pune rigips. Peste grinzi, in pod, voi pune dulapi de lemn.

Din cele studiate pana acum am inteles ca structura tavanului ar trebui sa fie urmatoarea (dinspre etaj spre pod): lambriu lemn -> rigle de lemn 5x5 -> folie bariera vapori (recomandari = ??) -> vata bazaltica -> folie difuzie -> dulapi lemn.

Va rog sa ma corectati sau sa ma ajutati cum sa procedez.
Multumesc anticipat.

#46
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Am si eu o situatie. Intre etaj si mansarda am plata de beton. Jos la etaj fac tavanul de rigips si vreau sa pun si vata sa izolez placa dinspre mansarda. Intrebarea e daca pun sau nu vreo folie (de vapori si .sau de condens) si in ce ordine? Momentan mansarda nu e incalzita dar va fi si voi izola si acoperisul tot cu vata dar nu anul asta...

#47
alin233

alin233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.10.2014
Buna seara
trebuie sa izolez un tavan din mansarda, mai exact intre capriori, nu stiu ce vata sa fosesc , peste ea pun fololie de aluminiu , si rigips.  ideile sunt impartite unii spun sa pun vata minerala pentru ca ea respira si eventuali vapori de apar vor trece prin ea, altii spun sa pun vata de sticla ca ea respira ,  oricare as pune din ele nu stiu exact de care sa cumpar , in magazin se gasesc de 15 tipuri, o groaza de producatri si modele,    o sa pun 10 cm asta e clar, sau doua straturi de 5cm, si diferanta de pret este semnificativa, vata sticlata 9 m2 10 cm 47 lei medie,  vata minerala 18 lei m2, 10cm,  desi cunosc persoane care au pus vata minerala sticlata si la tavan si la pereti care a fost mai ieftina

#48
nikum33

nikum33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.06.2011
Buna ziua.
Am si eu o problema legata de izolarea unui pod.
Cu ce pot izola placa dacă podul nu este locuit.
Vata minerala cu folie aluminiu 10mm, sau numai cu vata minerala de 10 mm.
Mulțumesc.


Menționez că stau la bloc, acoperișul este din tabla.
Există placa din beton nisip BCA si beton cca 60cm

Edited by nikum33, 05 April 2016 - 15:14.


#49
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
Ce sa faci cu 10mm? Probabil ai vrut sa spui cm.

Folia aia de aluminiu tine loc de bariera de vapori si se monteaza cu el spre partea calduroasa, adica in spre camera. Daca ti cont de aspectul financiar, poti sa iei vata simpla si sa montezi tu o bariera de vapori. Ultima data cand facusem socoteala parca ieseam mai bine asa.
In ambele cazuri nu uita sa etansezi bine cu banda izolanta de aluminiu zonele de imbinara si orice strapungere.

#50
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postnikum33, on 05 aprilie 2016 - 15:13, said:

Buna ziua.
Am si eu o problema legata de izolarea unui pod.
Cu ce pot izola placa dacă podul nu este locuit.
Vata minerala cu folie aluminiu 10mm, sau numai cu vata minerala de 10 mm.
Mulțumesc.


Menționez că stau la bloc, acoperișul este din tabla.
Există placa din beton nisip BCA si beton cca 60cm
unde vrei sa pui vata: pe bloc sau pe interior(sub tavan)?

#51
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
Cum dracu sa puna vata pe bloc? Posted Image

#52
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postlaffin, on 06 aprilie 2016 - 16:39, said:

Cum dracu sa puna vata pe bloc? Posted Image
Se poate intr-o anumita tehnologie , dar este scumpa distractia ...

Edited by maximg, 06 April 2016 - 20:11.


#53
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlaffin, on 06 aprilie 2016 - 16:39, said:

Cum dracu sa puna vata pe bloc? Posted Image


citeste mai atent inaite sa dai cu cadelnita, a zis omu ca blocu are acoperis de tabla... asa ca se poate...

#54
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,532
  • Înscris: 16.03.2007
acum se explica de ce vrea sa puna 10mm de vata :priest:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate