Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Folia bariera de vapori

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
bogdan_mm

bogdan_mm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 19.09.2007
salut,
puteti sa ma ajutati cu un sfat, pentru izolarea interioara a casei mele din barne de lemn.  Mi s-au propus doua sisteme destul de diferite si nu stiu care este cea mai buna/corecta sau daca mai trebuie sa adaug ceva.
Casa este intr-o zona de munte, este folosita pentru vacanta, este construita din jumatati de busteni de molid, EXISTA intre unele lemne orizontale goluri - nu s-au presat perfect (cred ca o sa le umplu cu o spuma speciala de lemn) , incalzirea se va face pe lemn. vreau sa fac izolatie la interior pentru a mentine aspectul de lemn la ext. izolatia de interior nu trebuie sa fie mai groasa de 10 cm (camerele de la etaj sunt f mici )

var 1. lemn constructie + vata de sticla cu hartie de 50 -60mm grosime  intre sipci de lemn bature pe casa + folie anti condens / bariera vapori+ profil aluminiu 20mm grosime (profilul are si scopul de a face un perete de aer de 20mm intre folie si rigips) peste care se pune rigips
Var 2. lemn constructie + folie anti condens / bariera vapori + vata bazaltica cu aluminiu de 80-100 mm + rigips albastru sau alb.

Acum tot citesc pe internet inclusiv aici care sunt diferentele dintre folia anticondens si bariera de vapori si incerc sa imi dau seama de ce am eu nevoie si in ce fel sa fac montajul.

Attached Files



#56
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
A folosit cineva bariera de vapori LDS 5 Silk de la Knauf? Merita banii? Vad ca cei din strainatate o folosesc intensiv in prezentari (http://gradjevinarst...ciji-potkrovlja).

Edited by biosystems, 03 December 2016 - 21:42.


#57
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@bogdan
Postul tău e din mai. În speranța că nu ai făcut nimic încă și mai intri pe aici.
Izolează și tencyieste la exterior, lasă bustenii vizibili la interior. O sa'mi mulțumești în fiecare secunda trăită în cabana

#58
mirceaion

mirceaion

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2008
Salut!
Am si eu urmatoarea situatie la o casa pe structura de lemn
-peretii sunt formati astfel (de la exterior la interior): tencuiala, polistiren expandat de 10 cm, OSB de 15mm, structura de lemn (8cm);
-acoperisul: tigla metalica, sipci, folie-bariera de vapori, scandura 2,5 cm, capriori de 20 cm (dulapi pusi pe cant).

Urmeaza sa pun vata minerala (8 cm la pereti si 20 cm la acoperis).
Pe interior vreau sa plachez cu OSB, iar ulterior sa pun rigips direct peste OSB.

Este corect daca pun bariera de vapori peste vata minerala (la interior, sub OSB)?

Este buna aceasta folie?
ISOFLEX ALU folie barieră de vapori aluminizată Material: folie impermeabilă la vapori de înaltă calitate, cu strat de aluminiu, pe bază de ţesătură din PE.

Va multumesc pentru ajutor.

#59
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 mirceaion, on 08 mai 2017 - 18:39, said:

Salut!
...
-acoperisul: tigla metalica, sipci, folie-bariera de vapori, scandura 2,5 cm, capriori de 20 cm (dulapi pusi pe cant).
...
Sigur nu e vorba de altfel de folie?

#60
panoc

panoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.08.2006
Salut,
Am o intrebare in ceea ce priveste folia bariera de vaporit: avand in vedere ca ea trebuie sa nu permita vaporilor sa migreze spre izolatie/parti constructive, aceasta poate fi din plastic simplu? Adica folie de "punga"? Intreb deoarece am vazut ca furnizorii de astfel de produse folosesc materiale gen rafie sau unele cu porozitate si nu inteleg care este rolul lor. Practic si o folie de polietilena blocheaza vaporii sa iasa. Daca la folia de difuzie inteleg ca trebuie sa permita iesirea vaporilor dar sa nu permita intrarea apei, la cea bariera de vapori nu vad pt ce ar fi ceva special. Puteti sa ma ajutati cu un punct de vedere? Multumesc!

#61
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Bună ziua, am și o problema, am pus folie bariera de vapori sub un tavan din lambriu, dar nu am lipit folia pe pereti este doar apropiata. Este vreo pb? Sau tb sa dau tavanul de lambriu jos și sa lipesc folia de pereți ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate