Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

probleme-rds

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Ciudat, nici un post, cel putin recent, despre persoane care au probleme cu fibra rds - intreruperi ori caderi pana la 20 kb/s. Mi-a mers bine un an dar de cand a venit o echipa am inteles, chemata nu stiu de cine, s-a intrerupt de doua ori iar in ultimul timp cade la 20 kb/s. Am vazut ca pot reseta ori face ceva de la distanta, fara sa vina la cutie, ca sa-si revina, dupa care cade iar.
Ce sa fac, care credeti ca e problema? Am inteles ca au schimbat o sursa, dar nu-s sigur. Se pare ca la toata scara sunt probleme.

Si de ce nimeni nu mai are pe aci probleme asemanatoare, la toti merge numai mie nu? stau in militari la apusului si cand era cablu nu fibra era dezastru. Echipa din zona asta o fi "varza"? imi amintesc ca nu aveam amplificator cand era cablu ca se pare ca il furase si cine sa-l fure, se stie cine are acces la cutii...

va rog care aveti in bucuresti ori militari sa ma ajutati si sa  faceti testul de viteza de la ei si sa-mi spuneti ce viteza de download/upload aventi voi. Eu am cand merge "bine" cam 2 MB download si 900 kb upload (e normal sa fie mai mic uploadul?).
http://www.rdslink.r...test/speed.html
Am abonament de 250, cred cel mai ieftin, deci se pare ca trebuia sa am maxim 5 MB download, nu?

Edited by bubu™, 27 November 2008 - 19:27.


#2
Radu_TGW

Radu_TGW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 26.01.2008
si eu mai am caderi de viteza...da' am banuit ca e de la router meu si nu de la ei. nici acum nu stiu ce sa zic.
o sa verific cateva zile fara router sa vad daca e de la ei.

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Si eu stau in  zona Apusului si pe site-ul ala am download 4.8mbps ,upload 958kbps pe laptop si cred ca mai pierd prin router ca pe desktop am viteze mai mari.

#4
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Dar ai tot abonament de 25 ron, acela mai ieftin? vad ca acum testul nu mai functioneaza, tu la ce ora l-ai facut? mi se pare ciudat sa ai viteza maxima garantata, ma intreb altii cat au, sper sa mai fie raspunsuri, eventual si cu ora testului.

Edited by bubu™, 28 November 2008 - 00:38.


#5
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postbubu™, on Nov 28 2008, 00:37, said:

Dar ai tot abonament de 25 ron, acela mai ieftin? vad ca acum testul nu mai functioneaza, tu la ce ora l-ai facut? mi se pare ciudat sa ai viteza maxima garantata, ma intreb altii cat au, sper sa mai fie raspunsuri, eventual si cu ora testului.
Intra pe http://clienti.rcs-rds.ro/net/test/ si testeaza acolo pe man si internet.
Mie imi da acum 1.9MB/s in internet si 3.5MB/s in MAN.
Uploadul nu l-am testat, dar are mereu ~110KB/s pe extern si max 2.2MB/s pe metro, ceva pe acolo

Da FL 25lei, Berceni

#6
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
da, cam atata imi da si mie, dar am facut testul noaptea, parca ziua imi arata aproape jumate mai mic
Ce e ciudat ca atunci cand erau probleme si testul (nu acesta, celalalt) arata sub 300 kb/s (in loc de vreo 2mb cat arata cand merge bine), majoritatea siteurilor ori serverelor de jocuri mergeau bine zic eu, dar unele site-uri, putine, ori update-urile la programe mergeau f greu ori se opreau. Si pana la urma se intrerurpea de tot netul

apropo, ei au zis ca au echipe de teren etc si in week-end, dar mie de 5 ani si si acum cu fibra cand sunam imi ziceau ca numai luni pot sa vina, daca se intrerupea sambata la pranz sa zicem... deci? renelul imi amintesc a venit odata in 10 min. la 3 noaptea...

Edited by bubu™, 28 November 2008 - 03:49.


#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postbubu?, on Nov 28 2008, 03:44, said:

da, cam atata imi da si mie, dar am facut testul noaptea, parca ziua imi arata aproape jumate mai mic
Ce e ciudat ca atunci cand erau probleme si testul (nu acesta, celalalt) arata sub 300 kb/s (in loc de vreo 2mb cat arata cand merge bine), majoritatea siteurilor ori serverelor de jocuri mergeau bine zic eu, dar unele site-uri, putine, ori update-urile la programe mergeau f greu ori se opreau. Si pana la urma se intrerurpea de tot netul

apropo, ei au zis ca au echipe de teren etc si in week-end, dar mie de 5 ani si si acum cu fibra cand sunam imi ziceau ca numai luni pot sa vina, daca se intrerupea sambata la pranz sa zicem... deci? renelul imi amintesc a venit odata in 10 min. la 3 noaptea...
Nu stiu vitezele daca scad sau cresc in fct de ora, mai ales ca iau de pe servere diferite cu capacitati diferite. Stiu doar ca torrentele au mers mereu bine, inainte aveam limtare la 3.6MB/s, acum 5MB/s.

Comparatia cu renel mi se pare putin exagerata :) Au echipe si in weekend, dar mai putine si in fct. de prioritati, are loc o avarie pe strada, se blocheaza un router la un bloc intreg samd vin in cateva ore, dar ca sa-ti faca troubleshooting doar tie la conexiune crd ca astepti pana luni si le dau dreptate. Si asa e prea bine ca avem RC 24/24, 7/7 (dar e sunt si oamenii mai prost platiti si pregatiti), prin alte tari se da liber seara, in weekend si de sarbatori.

Edited by Blackhawk, 28 November 2008 - 10:45.


#8
bubu™

bubu™

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 29.12.2006
Nu e exagerata comparatia, cred ca nu ti-ar conveni sa ramai tocmai in week-end fara net, stiu ca e "inuman sa chemi echipa simbata seara dar si mai inuman e sa stea un om dupa o saptamana de munca fara net in week-end

#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postbubu™, on Nov 28 2008, 00:37, said:

Dar ai tot abonament de 25 ron, acela mai ieftin? vad ca acum testul nu mai functioneaza, tu la ce ora l-ai facut? mi se pare ciudat sa ai viteza maxima garantata, ma intreb altii cat au, sper sa mai fie raspunsuri, eventual si cu ora testului.
    Da,tot 25 ron iar testul l-am facut inainte sa postez.De vreun an n-am ce sa-i reprosez. :D



[ http://www.speedtest.net/result/363783511.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by alexa32, 28 November 2008 - 20:57.


#10
mazoom

mazoom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 19.11.2008
Sa nu fie de vina Sw-ul unde esti conectat, daca spui ca la toata scara sunt probleme. Daca sunt mai multe sesizari facute, cred ca au luat in vedere si maxim o saptamana o sa il schimbe cu unul nou.

#11
valixor

valixor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.05.2007
@bubu: am aceeasi problema... merge netu' ca in Evul Mediu :madanimated:  

PS: "Internet cannot display the page..." - cand incerc sa fac testele alea pe RDS

Edited by valixor, 29 November 2008 - 09:15.


#12
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Si a picat brusc conexiunea externa... Nu mai merge nimic decat metropolitanul.  <_<
Fiind atat de devreme, e clar ca cineva le-a taiat fibra. Asa, ca de 1 Decembrie.
Concurenta RDS nu sta cu mainile-n san...

Dupa circa 7 minute.
Externul a reinceput sa "miste" extrem de greu, insa e ca si inexistent.
Serviciul Clienti sustine ca totul e in regula "la ei" si ca e posibil sa fie vreo problema in zona.
Totusi, daca metropolitanul merge OK, iar externul deloc problema e undeva la ei si nu local.

Edited by Allex, 30 November 2008 - 06:20.


#13
rebel

rebel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 01.06.2005
Confirm, externul e picat. Locatie:Bucuresti,Militari

#14
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Am net prin fibra de la rds ( pachetul cu net si telefon fix )...cum bag intre scule si un router wireless ? E un edimax si daca ma uit in setarile lui din manual zice in WAN sa bag cablul de net ( cel din media convertor ) , sa fie un cablu intre router si placa de retea a compului , sa dau din TCP/IP sa obtina IP-ul automat dupa care sa intru pe IP-ul routerului ...pe 192.168.2.1...acilea nu mai vrea....nu intra oricat asa schimba cablurile si setarile...de ce ? ce trebuie facut sa mearga ?

#15
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Chiar daca problema ta tine mai mult de aria Networking, voi incerca sa-ti dau un raspuns.
Nu prea inteleg exact ce doresti tu sa faci, dar banuiesc ca vrei sa adaugi intre calculator si reteaua de la RDS un router wireless.
Pentru asta cablul care acum intra in calculator trebuie sa-l conectezi la portul WAN al router-ului iar in porturile LAN 1...4 (in unul dintre acestea) sa conectezi calculatorul tau prin cablul de retea cu care ti-a venit router-ul.
Pe calculator trebuie sa activezi protocolul TCP/IP si sa-l setezi ca adresa IP sa fie automata.
Trebuie apoi sa vezi in command prompt ce ip ai, folosind comanda: ipconfig, cel mai probabil ai sa ai o adresa de genul: 192.168.0.xxx
Default gateway-ul 192.168.0.1
Astfel adresa router-ului tau va fi 192.168.0.1
Pentru a-ti configura router-ul acceseaza pagina web de pe router: http://192.168.0.1
Pe una dintre paginile de configurare ar trebui sa iti setezi conexiunea WAN sa fie facuta prin protocolul PPPOE sau ceva de genul acesta e la Fiberlink-ul de la RDS.
Mai multe afli pe aria dedicata: Networking

Pentru a deschide Command Promptul:
Start -> Run -> cmd [Enter]
in fereastra scrii:
ipconfigapoi dai Enter

Edited by Ciubex, 04 December 2008 - 16:27.


#16
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Multumesc pentru indicatii...raman dator ! Grazie !!

#17
bully

bully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 15.11.2003
Am ramas insa fara telefonul fix...am un gateway de voce cu cablu care intra intr-un switch si nu mai vrea...ala unde mai trebuie bagat ? sa renunt la switch si sa-l bag in routerul wireless ?

#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
1. Cablurile pentru telefon si internet iti ies dintr-un modem care-l ai in casa sau iti vin de-afara (de pe casa scarii) unu (doua) fire?
2. banuiesc ca pe calculator ai conexiune cu user si parola (pppoe)? Daca ai alt tip mentioneaza!

Pune si tu niste poze ceva cu aparatul din casa (daca exista) sau macar spune-ne ce scrie pe el.

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate