Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 16 2008, 15:43, said:

......si care e ma rog acea afirmatie......atentie insa .....ca te-ai mai ,,fript,, de n ori..... ;)
Ai spus ca este prima zi a saptamanii iar eu ti-am spus ca nu exista in koine cuvantul saptamana. Unde il gasesti? Arata versul, nu traducerea lui.

#110
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 16 2008, 19:55, said:

Ai spus ca este prima zi a saptamanii iar eu ti-am spus ca nu exista in koine cuvantul saptamana. Unde il gasesti? Arata versul, nu traducerea lui.

.......ai spus in primul rand ca se traduce cu ....prima dintre sabate.....ceea ce este o aberatie.....
....eu am spus clar.. ca textul se refera la momentul cand se lumina spre ziua intaia a saptamanii....
...ceea ce este si logic.....pt. ca femeile dupa cum zic versetele anterioare.....dupa ce s-au odihnit
in sabat dupa Lege....in dimineata zilei urmatoare de dupa sabat .....adica in ziua 1 a a saptamanii...
au mers la mormant.....adica totul e de fapt simplu si clar.....tu insa ai ,,darul,, de a suci textele ca
sa-ti iasa ,,doctrina,,....insa nu tine ...mai ales la aceste versete..... ;)

#111
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 16 2008, 23:17, said:

.......ai spus in primul rand ca se traduce cu ....prima dintre sabate.....ceea ce este o aberatie.....
....eu am spus clar.. ca textul se refera la momentul cand se lumina spre ziua intaia a saptamanii....
...ceea ce este si logic.....pt. ca femeile dupa cum zic versetele anterioare.....dupa ce s-au odihnit
in sabat dupa Lege....in dimineata zilei urmatoare de dupa sabat .....adica in ziua 1 a a saptamanii...
au mers la mormant.....adica totul e de fapt simplu si clar.....tu insa ai ,,darul,, de a suci textele ca
sa-ti iasa ,,doctrina,,....insa nu tine ...mai ales la aceste versete..... ;)
nu exista cuvantul EMERA=ZIUA..... doar PRIMA DIN SABATE

adu vers proba cu SAPTAMANA: unde scrie cuvantul SAPTAMANA?

#112
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 17 2008, 00:44, said:

nu exista cuvantul EMERA=ZIUA..... doar PRIMA DIN SABATE

adu vers proba cu SAPTAMANA: unde scrie cuvantul SAPTAMANA?

.......nu merge cu ,,filozofeala,,....textul se refera la momentul cand se lumina spre ziua intaia a saptamanii....nu
ca se lumina spre ,,prima din sabate,,.....nimeni in afara de tine nu a tradus asa o bazaconie..... ;)

#113
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 17 2008, 10:16, said:

.......nu merge cu ,,filozofeala,,....textul se refera la momentul cand se lumina spre ziua intaia a saptamanii....nu
ca se lumina spre ,,prima din sabate,,.....nimeni in afara de tine nu a tradus asa o bazaconie..... ;)
Textul nu "se refera". Ori scrie, ori nu. Unde scrie EMERA in textul koine? Sau SAPTAMANA?

#114
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 20 2008, 02:59, said:

Textul nu "se refera". Ori scrie, ori nu. Unde scrie EMERA in textul koine? Sau SAPTAMANA?

......am spus clar......e vorba despre momentul din ziua 1 a de  dimineatza cand
femeile s-au dus la mormant.....adica intregul context..... :rolleyes:

#115
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 20 2008, 22:42, said:

......am spus clar......e vorba despre momentul din ziua 1 a de  dimineatza cand
femeile s-au dus la mormant.....adica intregul context..... :rolleyes:
Lasa-ma cu "e vorba"......... concret, unde este cuvantul EMERA sau SAPTAMANA in textul koine?

#116
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Exodul-31/14,14,15 Domnul a vorbit Lui Moise si ia zis:Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le sa nu cumva sa nu tineti Sabatele mele ,caci acesta va fi un semn intre mine si voi si urmasi vostri un semn dupa care se va cunoaste ca eu SUNT DOMNUL CARE VA SFINTESC . Sa tineti Sabatul caci el va fi pentru voi ceva sfant .Cine il va incalca va fi pedepsit cu moartea .Cine va face vreo lucrare in ziua aceasta va fi nimicit din mijlocul poporului sau.


Hai  nu vinei nimeni cu argumente sami arate unde scrie ca duminica este a 7 ea zi si ca este vorba de duminica si nu de Sambata  ...De Sambata scrie clar in biblie dar de duminica unde scrie??

#117
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 21 2008, 20:09, said:

Lasa-ma cu "e vorba"......... concret, unde este cuvantul EMERA sau SAPTAMANA in textul koine?

.....iar te tii de ,,fente,,......ai intrebat ce inseamna duminica.....ti-am raspuns biblic....nu
am facut vreo ,,traducere,, personala asa cum obisnuiesti tu..... ;)

#118
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 21 2008, 21:15, said:

.....iar te tii de ,,fente,,......ai intrebat ce inseamna duminica.....ti-am raspuns biblic....nu
am facut vreo ,,traducere,, personala asa cum obisnuiesti tu..... ;)
Nu sunt fente, ci doar iti cer sa probezi minciunile tale, cand sustii ca exista cuvantul ZI - EMERA si SAPTAMANA in textul koine.

#119
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 22 2008, 14:30, said:

Nu sunt fente, ci doar iti cer sa probezi minciunile tale, cand sustii ca exista cuvantul ZI - EMERA si SAPTAMANA in textul koine.

......ia mai vezi prin topicele anterioare cine a fost prins cu ,,matza-n sac,,.....si a
alergat la ,,palmuirea coanei,, cand s-a ratacit in propriul ,,labirint,,.... ;)
.......eu am specificat clar.....contextul si sensul versetelor indica zorile zilei intai ale
saptamanii.....la fel ca majoritatea traducerilor......mai putin a ta..... <_<

#120
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Dec 22 2008, 17:35, said:

......ia mai vezi prin topicele anterioare cine a fost prins cu ,,matza-n sac,,.....si a
alergat la ,,palmuirea coanei,, cand s-a ratacit in propriul ,,labirint,,.... ;)
.......eu am specificat clar.....contextul si sensul versetelor indica zorile zilei intai ale
saptamanii.....la fel ca majoritatea traducerilor......mai putin a ta..... <_<
Lasa tu sensurile, pt ca ti-am pus o intrebare specifica, urmare a afirmatiei tale mincinoase, inspirat fiind de coana banana :lol:
ARATA UNDE SCRIE EMERA si SAPTAMANA!

Daca nu ai, atunci recunoaste ca esti mincinos. Fii barbat!

#121
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 22 2008, 18:37, said:

Lasa tu sensurile, pt ca ti-am pus o intrebare specifica, urmare a afirmatiei tale mincinoase, inspirat fiind de coana banana :lol:
ARATA UNDE SCRIE EMERA si SAPTAMANA!

Daca nu ai, atunci recunoaste ca esti mincinos. Fii barbat!

.......ai intrebat ce inseamna duminica....si ti-am raspuns......arata-mi unde am dat eu
cuvant cu cuvant traducerea cu saptamana .....am spus clar la ce se refera intregul CONTEXT.....
......asadar am spus ca e ilogica traducerea de genul ......se lumina spre noile sabate.....si e logica
cea care spune ca.....se lumina spre ziua 1a a saptamanii......asadar ce nu e clar aici ?..... :rolleyes:

#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Exista cuvantul EMERA si SAPTAMANA in textul koine sau ai bagat de la tine? Da sau nu?

#123
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Dec 23 2008, 02:05, said:

Exista cuvantul EMERA si SAPTAMANA in textul koine sau ai bagat de la tine? Da sau nu?

.......eu cred ca am vorbit romaneste....si am explicat suficient cat sa inteleaga si un scolarel......
.......ai intrebat ce inseamna duminica....si ti-am raspuns......arata-mi unde am dat eu
cuvant cu cuvant traducerea cu saptamana
.....am spus clar la ce se refera intregul CONTEXT.....
......asadar am spus ca e ilogica traducerea de genul ......se lumina spre noile sabate.....si e logica
cea care spune ca.....se lumina spre ziua 1a a saptamanii
.
.....asadar ce nu e clar aici ?..... :rolleyes:

#124
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
fratilor ...

polemica asta este spre pierzarea voastra si a altora care o citesc ...

nu ajutati pe nimeni de pe forum cu polemica asta "parlamentara"....

propovaduiti-l pe HRISTOS ....nu dogme ,doctrine ,filozofii,vocabulare ,....cutare si cutare ,pac -pac ...vorba "filozofului din pipera "....

#125
IonAntonescu

IonAntonescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 608
  • Înscris: 31.08.2008

 enohabel, on Oct 20 2008, 05:51, said:

Pe parcursul a catorva postari avem ocazia sa ne familiarizam mai indeaproape cu cartea apocalipsei...
este un studiu compilat din mai multe predici,iar interpretarile sunt din mai multe directii

Ferice de cine citește, și de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!


Apocalipsa studiu biblic si interpretare


01 Necesitatea studiului biblic


-Domnul vrea sa ne umplem de cunostinta voii Lui (Col 1;19)
-binecuvantarea certitudinilor
-ce este un studiu biblic?
-sa nu fim doar turisti ci cercetatori
-sa ne adancim in scriptura asa cum albina se adanceste in floare ...
-o cunoastere mai profunda
- studiul teologic-apologetic este cea mai inalta stiinta in primul rand sa-l cunoastem pe Dumnezeu
-studiul teologic are gradul cel mai mare de perspectiva si gradul cel mai mare de aplicabilitate practica
- Scopul unui studiu biblic este sa ai sa capeti viata vesnica
-daca cineva vrea sa ajunga in cer trebuie sa-si faca timp sa studieze   drumul care duce acolo...      
-un alt scop al unui studiu biblic  este sa te cunosti pe tine(Isaia,Iov,Petru etc)
-il cunosti pe Domnul,apoi te vezi pe tine si apoi cunosti pe cei din jur
-il cunosti pe Domnul si esti puternic si stii toate lucrurile
-in zilele noastre se practica un crestinism dupa ureche si uitam sa ne intoarcem la ce este scris
- extremele... unii spun; avem duhul si este suficient,altii nu mai avem nevoie de descoperiri avem biblia
-teama neincredere de studiu biblic...ca se nasc controverse partide risc de interpretari gresite..
-majoritatea dezbinarilor se nasc din faptul ca unii taie din ce este scris,altii adauga la ce este scris(traditie sau accent pe un anumit adevar si estomparea celorlalte)
-sa lasam scriptura ceea ce ea vrea sa spuna
-altii neglijeaza studiul deoarece isi inchipuie ca stiu prea multe,ca stie totul
-oamenii se impart in 3 categorii;
-cei ce nu stiu ca nu stiu
-cei ce stiu ca nu stiu...dar nu fac nimic
-cei ce stiu si totusi vad ca mai au de invatat
-pentru un studiu se cer niste calitati
-statornicia(ei primesc cele mai mari binecuvantari)
-efort intelectual(studiul nui pentru lenesi si comozi)Dumnezeu hraneste si pasarile dar nu le-o arunca hrana in cuib...
-convingere de necesitate(trebuie sa fii convins ca iti este necesar tie)
- tu ai urmarit invatatura mea zice Pavel la Timotei...
-invatatura determina purtarea
-purtarea produce hotarari si dezvolta credinta si celelalte virtuti

Esti pocait, ma ?   :angry:

Edited by IonAntonescu, 30 December 2008 - 22:01.


#126
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

 IonAntonescu, on Dec 30 2008, 22:01, said:

Esti pocait, ma ?   :angry:

incearca si el saracul .... ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate