Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Siria

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
Am si eu 2 intrebari pentru cei ce au fost in ultimile luni in Siria:

1. pentru lire siriene este mai avantajos sa schimbi dolari sau euro?
2. e adevarat ca exista o taxa de iesire din tara, referindu-ma aici la iesirea pe la frontiera terestra? (am citit ca taxa de iesire pentru cei ce calatoresc cu avionul este inclusa in bilet)

Edit: Am vazut acum o postare privind taxele de iesire, unde se mentioneaza si de cei 500 SYP pentru iesirea terestra, deci intrebarea a 2-a e valida doar daca s-a schimbat intre timp ceva.

Edited by mr-bek, 25 January 2011 - 11:55.


#92
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postauramatei19, on 1st January 2011, 19:53, said:

am crezut că mă poți ajuta deoarece am văzut că ai fost în Siria și am crezut că știi despre modalitățile de plată
Scuze pentru deranj.




Păi omu a fost ca turist... nu să lucreze....
El a  dus bani în Siria, nu i-a scos!

#93
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008
Tocmai m-am intors din Siria, dupa o vacanta pe cont propriu, de trei saptamani. Am facut aceasta excursie doar cu transport terestru, utilizand tren si autocar, pe ruta Bucuresti-Istanbul-Antakya/Hatay/Antiohia-Siria-Antiohia-Adana-Ankara-Istanbul-Bucuresti. Mergand prima oara in Orientul Mijlociu, mi s-a parut metoda cea mai buna de a intra treptat in atmosfera regiunii si pot sa zic ca e fantastic, daca zilele de concediu permit, ca aceasta calatorie sa fie facuta terestru.

Pot sa spun ca e Siria e greu de descris, fiind o tara minunata, cu o istorie fabuloasa si cu niste oameni incredibil de primitori. In marile orase, cand spui ca esti roman, e imposibil sa nu obtii o strangere suplimentara de mana si mai ales sa nu auzi ca fratele/prietenul cel mai bun/verisorul/interlocutorul insusi a studiat/casatorit/mutat in Romania. In trei saptamani s-au acumulat o multime de povesti si de oameni fantastici, incepand cu Alep, unde un domn in varsta mi-a reprosat in limba romana ca e foarte pacat "ca am aimpuscat-o pe doamna Elena", iar unui alt sirian i-am lamurit dilema de acum 30 de ani cand fusese in Romania in concediu si cand toti i se adresau cu "ce faci Vasile?", el crezand ca aceasta fraza este una de salut, in stilul saalam alekum si fiind foarte contrariat sa afle ca "Vasile" e doar un nume :)

Siria ramane in continuare o tara ieftina, chiar si pentru noi, foarte sigura si foarte usor de strabatut pe cont propriu. Un hotel in centrul Damascului, cu aer conditionat si tv in camera (intr-adevar cu baia si dusul la comun, dar curate cu desavarsire), ajunge la circa 9-10 euro/noapte.

Pentru cei care au intrebari sau vor mai multe detalii, cu mare placere le stau la dispozitie.

#94
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmr-bek, on 2nd March 2011, 14:47, said:

Tocmai m-am intors din Siria, dupa o vacanta pe cont propriu, de trei saptamani. Am facut aceasta excursie doar cu transport terestru, utilizand tren si autocar, pe ruta Bucuresti-Istanbul-Antakya/Hatay/Antiohia-Siria-Antiohia-Adana-Ankara-Istanbul-Bucuresti. Mergand prima oara in Orientul Mijlociu, mi s-a parut metoda cea mai buna de a intra treptat in atmosfera regiunii si pot sa zic ca e fantastic, daca zilele de concediu permit, ca aceasta calatorie sa fie facuta terestru.

Pot sa spun ca e Siria e greu de descris, fiind o tara minunata, cu o istorie fabuloasa si cu niste oameni incredibil de primitori. In marile orase, cand spui ca esti roman, e imposibil sa nu obtii o strangere suplimentara de mana si mai ales sa nu auzi ca fratele/prietenul cel mai bun/verisorul/interlocutorul insusi a studiat/casatorit/mutat in Romania. In trei saptamani s-au acumulat o multime de povesti si de oameni fantastici, incepand cu Alep, unde un domn in varsta mi-a reprosat in limba romana ca e foarte pacat "ca am aimpuscat-o pe doamna Elena", iar unui alt sirian i-am lamurit dilema de acum 30 de ani cand fusese in Romania in concediu si cand toti i se adresau cu "ce faci Vasile?", el crezand ca aceasta fraza este una de salut, in stilul saalam alekum si fiind foarte contrariat sa afle ca "Vasile" e doar un nume :)

Siria ramane in continuare o tara ieftina, chiar si pentru noi, foarte sigura si foarte usor de strabatut pe cont propriu. Un hotel in centrul Damascului, cu aer conditionat si tv in camera (intr-adevar cu baia si dusul la comun, dar curate cu desavarsire), ajunge la circa 9-10 euro/noapte.

Pentru cei care au intrebari sau vor mai multe detalii, cu mare placere le stau la dispozitie.


Incredibil!
Sunt curios, sirianul din Alep cu "ce faci, Vasile?": te-a abordat el pe tine pe strada sau tu pe el? S-a oferit sa te conduca la un restaurant pe care nu il gaseai? Era un nene rotofei, scund si cu mustata care si-a facut vacanta in Romania acum 30 de ani?

#95
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postvarucristea, on 2nd March 2011, 17:31, said:

Incredibil!
Sunt curios, sirianul din Alep cu "ce faci, Vasile?": te-a abordat el pe tine pe strada sau tu pe el? S-a oferit sa te conduca la un restaurant pe care nu il gaseai? Era un nene rotofei, scund si cu mustata care si-a facut vacanta in Romania acum 30 de ani?

Da, nenea din Alep era asa cum l-ai descris tu, rotofei si cu mustacioara si abia am "scapat" de el, tot oferindu-se sa ma duca sa schimb bani, sau sa merg la un restaurant sau sa ma insoteasca sa cumpar niste cadouri. Fusese in Romania pe la inceputul anilor '80, in vacanta spunea el, pentru vreo doua saptamani. El m-a abordat din senin pe strada, in timp ce imi rasfoiam un pic Lonely Planet-ul. Cea mai mare dorinta lui ar fi fost daca as fi avut sa ii dau un ban romanesc, dar din pacate putinii lei ce ii aveam la mine, se gaseau la hotel.

In alta ordine de idei, fiind prevazator sa iau vreo 20-30 de lei la mine, am reusit sa fac un alt sirian fericit, mergand cu autocarul de la Palmyra la Hama, cand vecinul meu de scaun (un tanar profesor) a vorbit tot timpul cu mine si m-a servit cu chipsuri si suc, fiind foarte incantat ca am acceptat. La sfarsitul drumului, neavand pur si simplu ce sa ii las ca amintire, i-am dat dat sub forma de cadou o bancnota de 1 leu, stiind ca fiind plasticata, va reprezenta o amintire/un suvenir interesant pt el. Tin sa spun ca nu a mai contenit cu multumirile si cu strangerile de mana, fiind foarte fericit atat de gest, cat mai ales de unicitatea bancnotei.

In Damasc, recomand cu draga inima Tishreen Museum/ Muzeul Razboiului din Octombrie 1973. E facut de nord-coreeni, deci e usor de imaginat cat de interesant poate sa fie. Intrarea e cam piperata (500 SYP), dar ai un ghid propriu si merita a fi vizitat. La parter se gaseste o camera dedicata fostului presedinte, Hafez al Assad, in care am vazut si o poza de la o intalnire a acestuia cu Nicolae Ceausescu, scris in engleza ca fiind Nicolae Chao Chesco - probabil vreun nord-coreean a scris si placutele :)

Pun si o poza din souq-urile din Damasc, poate recunoasteti personajele...

Attached Files


Edited by mr-bek, 03 March 2011 - 11:35.


#96
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007

View Postmr-bek, on 3rd March 2011, 11:34, said:

Da, nenea din Alep era asa cum l-ai descris tu, rotofei si cu mustacioara si abia am "scapat" de el, tot oferindu-se sa ma duca sa schimb bani, sau sa merg la un restaurant sau sa ma insoteasca sa cumpar niste cadouri. Fusese in Romania pe la inceputul anilor '80, in vacanta spunea el, pentru vreo doua saptamani. El m-a abordat din senin pe strada, in timp ce imi rasfoiam un pic Lonely Planet-ul. Cea mai mare dorinta lui ar fi fost daca as fi avut sa ii dau un ban romanesc, dar din pacate putinii lei ce ii aveam la mine, se gaseau la hotel.

Hahaha ala e!
S-a purtat absolut identic si cu noi. Nu inteleg de ce ti-a mai cerut si tie ca i-am dat noi 1 RON.  :coolspeak:
Eu il banuiesc ca ar fi fost securistul pe sectorul respectiv, s-o fi "scolit" pe la noi pe vremea lui Ceasca. Prea n-avea treaba, patrula zona la greu, pe noi ne-a abordat la doua momente de timp diferite ale zilei.
Plus ca tu ai pune botul la povestea lui: poate un sirian sa vorbeasca fluent limba romana dupa ce a stat in Romania in vacanta doua saptamani cu familia acum vreo 30 de ani? :))

#97
mr-bek

mr-bek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 03.10.2008

View Postvarucristea, on 3rd March 2011, 20:13, said:

Hahaha ala e!
S-a purtat absolut identic si cu noi. Nu inteleg de ce ti-a mai cerut si tie ca i-am dat noi 1 RON.  :coolspeak:
Eu il banuiesc ca ar fi fost securistul pe sectorul respectiv, s-o fi "scolit" pe la noi pe vremea lui Ceasca. Prea n-avea treaba, patrula zona la greu, pe noi ne-a abordat la doua momente de timp diferite ale zilei.
Plus ca tu ai pune botul la povestea lui: poate un sirian sa vorbeasca fluent limba romana dupa ce a stat in Romania in vacanta doua saptamani cu familia acum vreo 30 de ani? :))

Da, intr-adevar, facand legatura cu ce mi-ai zis si tu, e clar ca baiatul era de la Mukhabarat :))

#98
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View Postvarucristea, on 3rd March 2011, 20:13, said:

Plus ca tu ai pune botul la povestea lui: poate un sirian sa vorbeasca fluent limba romana dupa ce a stat in Romania in vacanta doua saptamani cu familia acum vreo 30 de ani? :))

E un sirian care invata repede  :coolspeak:

#99
Kirri

Kirri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.10.2006
Am si eu o nelamurire. Stiu ca nu pot intra in Siria, Liban etc daca am viza israeliana pe pasaport. Insa restrictia inceteaza odata ce am un pasaport nou?...sau intrarea in Israel imi asigura si intrarea intr-o baza de date, si odata cu asta banarea pe veci pt celelalte tari din Orientul Mijlociu?

#100
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View PostKirri, on 4th April 2011, 19:51, said:

Am si eu o nelamurire. Stiu ca nu pot intra in Siria, Liban etc daca am viza israeliana pe pasaport. Insa restrictia inceteaza odata ce am un pasaport nou?...sau intrarea in Israel imi asigura si intrarea intr-o baza de date, si odata cu asta banarea pe veci pt celelalte tari din Orientul Mijlociu?
Daca iti faci pasaport nou nu mai ai probleme.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate