Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Legea Jocurilor de Noroc

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
ateul

ateul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 12.04.2005
HOTARIRE NUMAR: 181 DIN 15/7 /92 privind definirea jocurilor de noroc si stabilirea contraventiilor la regimul practicarii acestor jocuri in Romania

EMITENT: GUVERN

APARUT IN MONITORUL OFICIAL Nr. 162 DIN 15/7 /92

la o cautare cu google apare site-ul in pricina care detine aceasta lege.

Daca e un avocat prin preajma poate ma lamureste cum e cu jocurile de noroc si anume:

= daca dau premiu , rezulta in mod automat ca e joc de noroc, am la dispozitie 60 zile pentru a obtine autorizatia. Presupunem ca nu o sa mi-o dea nici in ruptul capului, next urmeaza sa imi opresc activitatea sau sa o continuu cu riscul de a fi amendat contraventional.

Daca eu nu am obtinut nici un folos in cadrul acestui joc de noroc (scenariul prevede ca e gratis, iar premiile reale.. don`t ask me why?!?!) inseamna ca voi fi amendat contraventional conform altei legi si anume:
LEGE nr.61 din 27 septembrie 1991
pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice

sau cel putin asta am inteles eu din, citez:
"Contraventiile prevazute la art. 5 lit. a) se sanctioneaza potrivit art. 3 lit. c) din Legea nr. 61/1991. "

unde art.5 lit. a) este:

"Constituie contraventii la regimul practicarii jocurilor de noroc urmatoarele fapte, daca nu au fost savirsite in astfel de conditii incit, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni;
a) organizarea, ingaduirea sau practicarea jocurilor de noroc - altele decit cele autorizate potrivit legii - de natura sa lezeze bunele moravuri;"

Cu premiza ca dau premii (reale), iar jucatorii nu au nici o obligatie financiara.. in ce categorie intra (ca e joc de noroc si am nevoie de autorizatie asta imi e deja clar din prima fraza a legii in cauza: "Prin jocuri de noroc se inteleg toate metodele de atribuire a unor cistiguri de orice fel, in functie de anumite evenimente aleatorii, indiferent de modul producerii acestora." )

Multumesc anticipat celor care imi pot oferi aceste lamuriri.
Cu stima, Cristian.

Edited by ateul, 21 May 2008 - 21:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate