Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Persoana fizica VERSUS SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Am nevoie sa primesc niste comisioane pe cale oficiala. Important este sa aleg intre Persoana Fizica si SRL. Sfatuiti-ma va rog. Astept un raspuns rapid.

#2
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 26.07.2004
Persoana fizica. Pana da Fiscul de tine pentru venitul pe impozitul global, trece mult timp.

#3
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Adica pina la anul cred.
Graba strica treaba: ca PFA ti se stabileste un venit anticipat pe baza caruia
platesti plati anticipate in transe. Faci nu faci venit banii astia ii dai deocamdata,
si te socotesti...tot la anul.

Edited by cbuhu, 29 October 2004 - 13:47.


#4
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Deocamdata inclin spre SRL. Mai astept comentarii.

Edited by Jarrive, 29 October 2004 - 15:20.


#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Daca-ti faci SRL nu poti folosi banii incasati in scopuri personale (sa-ti iei ciorapi de ex.) decat la sfarsitul anului, cand poti sa-ti scoti dividente.

Altfel, alte modalitati legale sa iei bani din firma si sa-ti faci treaba cu ei cum vrei nu sunt.

Daca-ti faci PFA, banii sunt ca si ai tai. Depinde ce vrei sa faci. Cand iti faci PFA poti opta pentru a plati impozit fix (parca 30.000.000 pe an) sau ca procent din venit. Deci, in functie de cat de mari sunt incasarile preconizate, iti alegi modul de impozitate (adica daca-s mari, sa zicem 30.000.000 / luna, merita sa alegi varianta fixa, ca astfel, procentual platesti 8,3 % impozit). Altfel, parca impozitul e ceva in jur de 20%, daca vrei procentual.

SRL merita sa-ti faci daca intentionezi sa ai angajati. Daca esti doar tu ca patron, nu merita SRL. Iti spun ca am SRL si nu ma pot folosi cum vreau de bani, dar am avantajul ca am angajat-o pe sotzia mea si are si ea carte de munca si vechime...si se pare ca bine am facut ca acum vom avea un copil si va lua indemnizatia pt. cresterea copilului. Deci in cazul meu, dezavantajul ca nu pot folosi banii cum vreau s-a compensat cu alte avantaje. Situatia in cazul meu imi convine pt ca am si alte venituri ca persoana fizica si nu ma doare f. tare faza cu firma...ca nu pot lua banii.

Nu stiu cata coerenta are mesajul meu, dar sunt cam obosit...sfatul meu, in concluzie: Fa-ti PFA.

Studiaza putin legea PFA-urilor si o sa vezi ca e mai bine decat cu SRL...in situatia ta.

Edited by adipelcz, 29 October 2004 - 23:57.


#6
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Care e legea PFA-urilor?

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Nu stiu daca e o lege. Ma refeream la reglementarile in vigoare privind infiintarea si functionarea PFA-urilor, ca doar n-or functiona fara vreo lege ceva. Cautati in lege, partea legata de PFA-uri. Nu stiu ce lege ca nu-s jurist. Eu ma ocup cu totul altceva, si zic si eu ce stiu.

#8
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Legea 507/2002 privind organizarea si desfasurarea unor activitati economice de catre persoane fizice. Daca vrei profit rapid si controale putine, sfatul meu e sa mergi pe PF.

#9
bogdanu2

bogdanu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.11.2004
Uite si linkul -
http://legislatie.re...rg/507_2002.php

#10
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

adipelcz, on Oct 29 2004, 23:55, said:

Daca-ti faci SRL nu poti folosi banii incasati in scopuri personale (sa-ti iei ciorapi de ex.) decat la sfarsitul anului, cand poti sa-ti scoti dividente.

Altfel, alte modalitati legale sa iei bani din firma si sa-ti faci treaba cu ei cum vrei nu sunt.

<{POST_SNAPBACK}>


Gresit...
Mai documentati-va inainte sa faceti astfel de afirmatii...

Daca nu ai datorii la buget si la furnizori, poti lua bani din incasari cu titlu de imprumut.

@Jarrive: consulta mai bine un contabil bine pregatit, nu-ti lasa banii pe mana unor sfaturi culese de pe forum.

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

NostraDamnUs, on Nov 9 2004, 12:23, said:

Gresit...
Mai documentati-va inainte sa faceti astfel de afirmatii...

Daca nu ai datorii la buget si la furnizori, poti lua bani din incasari cu titlu de imprumut.

<{POST_SNAPBACK}>


Ceva nou pt. mine  :rolleyes: . Da-mi si mie te rog mai multe detalii (eventual sectiunea din lege care spune asta) ca ma intereseaza sa ma pot folosi de bani si inainte de a lua dividendele ... pe cati am intrebat mi-au spus ca nu se poate...banuiesc ca nu erau prea bine pregatiti... :death:

Am banii in firma si ma uit la ei ca nu-i pot scoate decat la sf. anului ca dividende, si fac tot felul de artificii (imprumuturi, etc) sa am bani cand sunt in pana. Asta ar fi o solutie f. buna pt. problema asta cu banii firmei si banii patronului.

#12
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Potrivit art.266 pct.5 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata in Monitorul Oficial nr.33/29.01.1998, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societatii care incaseaza sau plateste dividende, sub orice forma, din beneficii fictive sau care nu puteau fi distribuite, in lipsa de bilant contabil ori contrarii celor rezultate din acesta.



http://www.mfinante.....jsp?selected=8

Asta intr-adevar e naspa, sa iei dividende in avans.

Dar firma te poate imprumuta pe tine, ca intreprinzator individual, cu conditia sa nu ai datorii neachitate fata de terti.

A existat si un cont in contabilitate, 108 "contul intreprinzatorului", desfiintat pe motiv de armonizare cu contabilitatea UE.

Va recomand sa va consultati cu contabilii vostri in aceasta privinta.
Iar daca ei insista, spunand ca nu va puteti folosi banii vostri decat dupa un an de zile, schimbati contabilul, IMO.

#13
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai acolo scrie ca nu poti lua dividende in avans. Asta stiam. Nu scrie pe niciunde ca poti sa te imprumuti de la firma. Sau in contabilitate e principiul "tot ce nu e interzis, e permis" ?

#14
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Ai voie să iei împrumut de la firmă doar dacă firma are ca obiect de activitate și acordarea de împrumuturi.
Altfel, dacă împrumuturile nu sunt adiacente realizării scopului societății (sctivitățile ce constituie obiectul de activitate) contractul este NUL ABSOLUT!

#15
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Asa stiam si eu. Ca patron poti imprumuta firma cu bani, dar de la firma nu poti sa imprumuti doar daca are ca obiect de activitate imprumuturi...ceea ce la mine nu e cazul :(

#16
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Sunt însă căi ocolitoare prin care banii firmei să vă revină.
Iar calitatea de administrator poate fi remunerată.

#17
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

avocatpro, on Nov 10 2004, 12:56, said:

Ai voie să iei împrumut de la firmă doar dacă firma are ca obiect de activitate și acordarea de împrumuturi.
Altfel, dacă împrumuturile nu sunt adiacente realizării scopului societății (sctivitățile ce constituie obiectul de activitate) contractul este NUL ABSOLUT!

<{POST_SNAPBACK}>



Conform principiului tau, ar insemna ca nu poti vinde cu plata la x de zile decat daca ai trecut in obiectul de activitate acordarea de credite?

#18
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Va multumesc. Mai studiez problema conform cu cele scrise mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate