Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Slack 10 ISO 4 CD to ISO DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Povestea e simpla:

Am distro slack 10.0 (si slack 9.1, dar nu conteaza asta prea mult :) ) pe 4 CDuri (fiecare).

Din comoditate, as vrea sa fac un singur DVD ISO bootabil ... numai ca nu stiu cum ...

Solutia cea mai simpla ar fi sa indes TOT ce e in ISO 2, 3 si 4 in ISO_1 si apoi sa il scriu pe acesta ... dar imi pun problema: instal-ul nu cere automat CDurile cand ajunge la fisiere despre care stie ca sunt "in alta parte" ?

Any ideea?

PS: prefer o solutie windoz / cygwin eventual (nu am acces momentan la un linux cu destul spatiu pentru a salva ISOul final ... ). dar daca nu se poate, e bun si linux, ma descurc eu ...

Multam fain!
Tyby.

PPS: asa cum spun si in sub-titlu - NU am gasit mare lucru pe net despre asta. :( Si nici ISO DVD de agatat pe undeva ... Oricum, prefer sa le fac eu ...

PPPS: sunt destul de incepator in linux ... asa ca nu dati (prea) rau in mine, va rog! :)

#2
charcoal

charcoal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.08.2004
Personal n-am incercat niciodata, ptr. ca nu dispun de atata spatiu sub linux... dar poate articolul de mai jos ar putea ajuta...

http://www.slacky.it.../Howto-ISO.html

Undeva in josul paginii de mai sus exista un ftp care contine mkisofs ptr. windows... ftp://ftp.berlios.de/pub/cdrecord/alpha/w...2-win32-bin.zip

A, si am mai gasit un link...

http://www.linuxques...are project dvd

Edited by charcoal, 24 October 2004 - 21:25.


#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
aha, multam ... citisem aia, dar - sincer sa fiu - nu am inteles mare lucru (si stiu italiana ;) )

inteleg ca asta e comanda, iar "slackware install CD" ii spune sa ia sursele de pe CDuri ...

dar ... asta e o singura comanda ... dar scrisa pe mai multe randuri "for convenience" ...

ce reprezinta:

iso.sort
isolinux.bin
isolinux.bbot

Quote

mkisofs -o /tmp/slackware-install-dvd.iso \
-R -J -V "Slackware Install" \
-hide-rr-moved \
-v -d -N -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table \
-sort isolinux/iso.sort \
-b isolinux/isolinux.bin \
-c isolinux/isolinux.bbot \
-A "Slackware Install CD"


#4
charcoal

charcoal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.08.2004
http://amdg.no-ip.or...rrent/isolinux/  :peacefingers:

The isolinux/isolinux.boot file will be created on the CD;  it's not
   supposed to be in the source tree.  I mention this only because so many
   people reported the "missing" isolinux/isolinux.boot file as a bug.

iso.sort si isolinux.bin ar trebui sa fie deja pe unul din cd-urile cu slack, in directorul isolinux.

Edited by charcoal, 24 October 2004 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate