Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Slack 10 ISO 4 CD to ISO DVD

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Salut.

Povestea e simpla:

Am distro slack 10.0 (si slack 9.1, dar nu conteaza asta prea mult :) ) pe 4 CDuri (fiecare).

Din comoditate, as vrea sa fac un singur DVD ISO bootabil ... numai ca nu stiu cum ...

Solutia cea mai simpla ar fi sa indes TOT ce e in ISO 2, 3 si 4 in ISO_1 si apoi sa il scriu pe acesta ... dar imi pun problema: instal-ul nu cere automat CDurile cand ajunge la fisiere despre care stie ca sunt "in alta parte" ?

Any ideea?

PS: prefer o solutie windoz / cygwin eventual (nu am acces momentan la un linux cu destul spatiu pentru a salva ISOul final ... ). dar daca nu se poate, e bun si linux, ma descurc eu ...

Multam fain!
Tyby.

PPS: asa cum spun si in sub-titlu - NU am gasit mare lucru pe net despre asta. :( Si nici ISO DVD de agatat pe undeva ... Oricum, prefer sa le fac eu ...

PPPS: sunt destul de incepator in linux ... asa ca nu dati (prea) rau in mine, va rog! :)

#2
charcoal

charcoal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.08.2004
Personal n-am incercat niciodata, ptr. ca nu dispun de atata spatiu sub linux... dar poate articolul de mai jos ar putea ajuta...

http://www.slacky.it.../Howto-ISO.html

Undeva in josul paginii de mai sus exista un ftp care contine mkisofs ptr. windows... ftp://ftp.berlios.de/pub/cdrecord/alpha/w...2-win32-bin.zip

A, si am mai gasit un link...

http://www.linuxques...are project dvd

Edited by charcoal, 24 October 2004 - 21:25.


#3
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
aha, multam ... citisem aia, dar - sincer sa fiu - nu am inteles mare lucru (si stiu italiana ;) )

inteleg ca asta e comanda, iar "slackware install CD" ii spune sa ia sursele de pe CDuri ...

dar ... asta e o singura comanda ... dar scrisa pe mai multe randuri "for convenience" ...

ce reprezinta:

iso.sort
isolinux.bin
isolinux.bbot

Quote

mkisofs -o /tmp/slackware-install-dvd.iso \
-R -J -V "Slackware Install" \
-hide-rr-moved \
-v -d -N -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table \
-sort isolinux/iso.sort \
-b isolinux/isolinux.bin \
-c isolinux/isolinux.bbot \
-A "Slackware Install CD"


#4
charcoal

charcoal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.08.2004
http://amdg.no-ip.or...rrent/isolinux/  :peacefingers:

The isolinux/isolinux.boot file will be created on the CD;  it's not
   supposed to be in the source tree.  I mention this only because so many
   people reported the "missing" isolinux/isolinux.boot file as a bug.

iso.sort si isolinux.bin ar trebui sa fie deja pe unul din cd-urile cu slack, in directorul isolinux.

Edited by charcoal, 24 October 2004 - 21:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate