Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Despre lipsurile din meniul telefonului nostru

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Scriind un mesaj intr-un thread vecin, mi-am adus aminte despre telefonul meu din dotare si m-am gandit sa astern cateva cuvinte de lauda la adresa celor care l-au conceput. Asta se vrea un thread despre lucrurile nelalocul lor din constructia unui telefon mobil. Nu vreau sa ne axam pe un tip sau firma de mobil ci doar sa insiram aberatiile constructive.
Pe mine unul, Sony Ericsson m-a atrat dintotdeauna. Defapt am fost fan Ericsson si am incercat sa mentin oarecum linia. Acum mi-am achizitionat un SE T630 care la capitolul general imi place. Problema cea mare exista la shortcut-uri.
Pe laterala stanga exista 3 butoane laterale. 1 pt camera foto si 2 pentru volum. Pe laterala dreapta este 1 buton pt acces rapid la internet.
Apoi joystick-ul. Sageata stanga poate fi personalizata, sageata in sus internet sageata dreapta meniu, sageata in jos agenda telefonului si daca apas pe joystick iar meniu. Bun. Intri in meniu, primele 2 icoane acces internet. Cu alte cuvinte personalizare ioc, shortcut-uri care se repeta, acces dublat de comenzi diferite, si peste toate cand ecranul este in stand-by si ratezi un apel nu-ti arata nimic. Trebuie sa deblochezi tastatura ca sa vezi apelurile.
Generalizand pot spune ca cel care a conceput meniul si setarile pt joystick este un idiot. Sunt curios si de alte exemple de acest gen.
Bafta.

#2
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
la P400, cand il tineai cu ecranul intors si foloseai handsfree, nu puteai intra in agenda, puteai accesa doar lista ultimelor numere utilizate...

Edited by vektor12, 07 October 2004 - 15:15.


#3
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Excelent topic.  :peacefingers:

D'nilor postati "ciudatenile" pe care le-ati intampinat in meniul telefonului pe care il aveti sau pe care l-ati avut. Aspecte logice ce ar trebui sa fie prezente in terminalele noastre, denumiri ilogice, shortcut-uri inutile, etc.

Inca un topic care se preconizeaza a fi util despre unele "idiotenii" pe care ar trebui sa le stim inainte de a cumpara un telefon pe care am dat poate 10 milioane si peste care nu putem trece.

In viitorul apropriat imi voi exprima si eu cateva pareri si impresii despre astfel de probleme, unele chiar inacceptabile si asta sa faceti si voi trecand peste ideea "al meu este the best". Pareri cat mai subiective si mai pro pentru a ne fi bine noua, nu altora.

Poate eu doresc sa imi achizitionez maine terminalul X si tocmai aflu de la uzerul Z ce lipsuri grave si aberante are in meniu cu toate ca lista dotarilor pare interminabila.

Posturile care vor fi pe dinafara subiectului vor fi editate sau sterse fara avertizare.

Again, excelent topic, sper sa mearga pe linia care trebuie.

#4
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Deocamdata sa ne exprimam parerile numai despre partea software pentru ca topicul sa isi pastreze utilitatea, in caz contrar se va posta pe o gama larga de subiecte si vor aparea inevitabil off-topic-urile.

Nu uitati sa mentionati tipul de telefon si de cat timp il aveti.

Also, sugestiile sunt binevenite.

Edited by Zvastrici, 07 October 2004 - 16:06.


#5
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
la samsung d410 meniul seamana f mult cu al lui c100 chiar daca are mult mai multe dotari dar si mult mai scump.Cred ca e prea simplu pt asa un tel oricum asa mi se pare in comparatie cu siemens m55 care are mai greu meniu decat orice samsung.Are 4 shortcut din tasta centrala care nu pot fi configurabile iar in agenda se intra din tasta dreapta intr un meniu diferit dar asa are si e700 si x600.Oricum ecranul e cel mai tare si isi merita banii chiar daca nu e deloc configurabil in afara de imagini care se pot lua de pe net

#6
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Mi-am adus aminte inca 1 chestie. Speed Dial. La T610 ca si la T630 ca sa poti avea un semi-speed dial trebuie sa-ti aranjezi numerele de pe sim in ordinea dorita a.i. la apasarea tastei 1 si apel sa poti apela pozitia 1 din SIM. Altceva nu merge. Ma gandesc acum la fostul M55 care se putea configura la capitolul speed dial in zeci de feluri. Stau si ma intreb...Sony Ericsson chiar nu primeste semnal din partea utilizatorilor?

#7
sersoft

sersoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 13.07.2004
Siemens M55 : Desi are un meniu extrem de configurabil si de fiabil, ma enerveaza faptul ca nu afisaza data si ora la care s-au efectuat apelurile si nici n-am gasit patch care sa faca treaba asta. La Notes, nu poti sa exporti, sa copiezi sau sa salvezi continutul notelor pe care ti le faci in alta parte. Asa ca daca decizi sa rescrii firmware-ul, sa faci update sau sa formatezi, pierzi toate notele In calendar, chiar daca are detaliere pe ore a unei anumite zile, nu afisaza decat daca ai setate Appointments, daca ai setat Task nu afisaza nimic ! Cam astea ar fi minusurile cu care m-am confruntat eu. Daca mai gasesc si altele, o sa le postez si pe alea.

Edited by sersoft, 08 October 2004 - 09:08.


#8
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
La T610 ma enerveaza la culme missed call -urile care se suprapun! Adica daca te suna cineva de mai multe ori iti arat ca ai fost sunt de n ori si ora ultimului apel! Mi-ar placea sa arate toate apelurile pierdute si orele aferente!
Inca o chestie nasoala daca ai pierdut apelul la ora (sa zicem) 23:00 si verifici telefonul a doua zi adica dupa ora 0 (zero) iti arat doar data apelului fara sa-i spuna ora!!

Edited by Arpi, 08 October 2004 - 12:54.


#9
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Inca 1. :D Cum se face ca la ultimele 5 telefoane avute afisarea bateriei ramase nu se face gradat si te trezesti dintr-o data ca ai ramas fara baterie? La M55 cel putin era haotica treaba...la T630 hai ca mai merge...face figuri spre jumatatea bateriei. Cu toate astea ma declar absolut maniat de astfel de probleme. Hai ca asta cu afisatul bateriei trece, in schimb lipsa personalizarii, cred eu, indreapta cumparatorul catre alt producator. Cred ca am sa-mi iau un 6230 si am rezolvat problemele.
bafta!

#10
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
enervanta treaba cu bateria la M55. eu il incarc inainte sa ma culc, ma trezesc si in timpul zileai il uitlizesc, dar nu f mult. adica 5 mesaje pe zi, 15 minute vb. si bateria nu scade treptat. intai se duce in 90%, dupa care in 60% dupa care in 10% si mai sta o zi asa.

si mai e treaba cu mesajele care au peste 160 de caractere si sunt impartite in doua. daca mai pmiesc unu la fel, caracterele ramase din primul mesaj le suprapune cu cele din al doilea... :cursing:

cya

#11
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Nokia 7650-ul meu are un meniu foarte configurabil. Il poti schimba cum vrei tu, poti pune ce icoane vrei si unde vrei, poti face foldere in meniu,etc.. Ce ma enerveaza la culme la Nokia este ca nu pot face shortcut-uri la Siemens numai dadeam pe 3 si pac ... eram la games, la Nokia pot configura doar cele 2 softkey-uri. ATAT!!! Ma enerveaza la culme. Nici macar Joystick-Stanga-Dreapta, nu pot configura. Asta e unul din motivele pentru care m-am decis sa revin la Siemens. In plus, mi-e dor de telefoanele lor mici, dar destepte.  ;)

#12
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
Stiu ca Nokia 6230 are maximum de configurabilitate. Dar sa asteptam un posesor...

#13
spree

spree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.10.2003
la siemens SL 42/45(i) nu iti arata ora apelurilor efectuate. iti arata la primite si ratate dar nu si la efectuate... straniu. am auzit ca la fel e si la M 45 si ca de abia la astea noi... seria 65 au introdus si facilitatea asta

#14
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
parere de "stapan": la 6230 pare sa fie OK, nici nu il folosesc in mod curent pentru altceva decat telefoane si mesaje... spre deosebire de P400, nu poti sa faci zoom la imagine, nu poti sa schimbi luminozitatea si nici sa o intorci invers... o alta chestie, nelegata de meniu: nu ofera software pentru Apple (idiotii!!!  :cursing: mama lor astazi si maine... :death:  !!!) despre probleme de firmware probabil ca majoritatea ati auzit, in sensul ca din cand in cand, cand ramane fara baterie, ma pune sa ii introduc data si ora...

o alta chestie importanta... nu stiu cum sa introduc in card o melodie care depaseste memoria telefonului... si poate mai apar...

Edited by vektor12, 11 October 2004 - 14:20.


#15
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 21.10.2003
Lipsuri sagem mix 5m: profiluri; as dori sa imi arate cate caractere mai am pana cand ajung la 165, atunci cand scriu un mesaj. In rest, cred ca le are pe toate (nu vorbim aici de mp3, vga etc)

#16
Laurence

Laurence

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 06.09.2004
La Samsung SCH-V200 am observat ca daca incarci o animatie in format gif si o selectezi ca screensaver, telefonul devine mai lent daca intri in meniuri...sau cand transferi date prin cablu de la PC catre telefon...in acel moment de cateva secunde daca deschizi clapeta, ecranul ramane stins aprox.1 sec...ceea ce reprezinta o chestie iritanta...mai ales daca telefonul cauta semnalul...numai zic... :confuzzled:
                                       ...la P-400 la fel...      ...la E-700 la fel...            ...nu stiu,dar am impresia ca la majoritatea telefoanelor Samsung se intampla chestia asta... in schimb nu stiu la celelalte...

#17
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Ericsson T65 daca primesc un beep nu are optiune sa treaca numarul respectiv in agenda. Trebuie sa o fac eu manual...si aia era cea mai simpla metoda de a lua numarul  :death:

#18
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
la p400, daca e pus in modul "vibratii", nu mai piuie in ureche la un apel in asteptare... iti lumineaza becul, dar cum este pe partea exterioara (si daca ar fi pe partea interioara tot nu ar conta) dar asta este tot...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate