Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Izolare Fonica

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
918 replies to this topic

#811
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View PostBOGraphics, on 28 ianuarie 2022 - 11:49, said:

Asa ma gandeam si eu, insa cred ca am fi o picatura intr-un ocean. Mai toti vecinii cu care am vb considerau ca asa e normal la bloc...
Realitatea e ca lumea nu ar fi dispusa sa plateasca niste apartamente construite direct cu izolare fonica. Ar creste pretul cu minim 10-20.000 euro pe apartament! E ca diferenta intre o masina de duzina si una de lux... cele de lux sunt bine antifonate, in timp ce la restul auzi tot ce misca afara, vantul, motorul, etc.

Dar macar sa nu se mai construisca cu caramida peste tot, pt ca sunetul care iese din pereti e f enervant in comparatie cu alte metode de constructie. Sau poate e enervant doar pentru unii ca noi? Posted Image)

Legat de "Daca pui acum urechea pe zidul de caramida porotherm auzi voci si zgomote de la toate etajele din bloc?" eu am testat si cu un stetoscop toti peretii din apartament, si e diferenta de la cer la pamant intre peretii din caramida, zonele cu beton (stalpi, grinzi) si peretii pe care am pus eu gips carton. Nici nu se poate compara... plus ca sunetul venit din caramida e "sticlos" si pe mine unul asta ma scotea din minti. Si da, se auzeau zgomote de pe mai multe etaje. De ex intr-o zi se auzea tare muzica. Dupa ceva investigatii am gasit ca se auzea de la 2 etaje mai jos si nici macar de pe aceeasi coloana. De zgomote de impact nu mai zic... toata seara auzeam numai usi si geamuri inchise, scaune, etc.

De acord cu tot ce spui. Intr-adevar, prin porotherm se aude tot de la vecini, si acele zgomote inalte ("sticloase") sunt chiar amplificate de porotherm. Cred ca n-are nimeni asteptarea sa nu se auda nimic la bloc. Dar cu siguranta n-ai asteptarea ca de la un bloc nou sa se auda MAI TARE si MAI AMPLIFICAT decat blocurile vechi. Si n-ai cum sa iti dai seama decat dupa ce ai cumparat si te-ai mutat. D-aia, cel mai bine e sa eviti blocurile cu compartimentari interioare de porotherm. Sunt un dezastru din punct de vedere al zgomotului. Inca o data reiterez, nu se poate trai in ele pentru ca se aude orice soapta de la vecini.

Acum, legat de izolarea fonica, dupa cum ai spus si tu in primul rand e greu de facut pentru ca izolarea trebuie facuta si la vecin si la tine. Iar daca faci doar la tine sunt sanse mari sa nu obtii rezultatele pe care le astepti. Si nu in ultimul rand daca izolezi fonic pierzi din suprafata, investesti o suma mare de bani pe care n-o vei recupera vreodata iar cand vei vrea sa vinzi apartamentul vei vinde un apartament cu o suprafata mai mica si in care ai bagat o gramada de bani in plus. Este total nerentabil.

Legat de lege, exista o lege care prevede ca de la vecini nu trebuie sa se auda in clar vocile, cuvintele. Se pot auzi sunete chiar si voci dar trebuie sa se auda "infundat". Exista si un normativ privind acustica in constructii, care prevede ce valori maxime trebuie sa se transmita in apartament din interior si din exterior.
Mergand mai departe, aceste valori sunt prezente si in cartea tehnica a constructiei, pe care o puteti obtine de la presedintele asociatiei de proprietari. Chiar ar fi interesant de consultat aceste documente.

Mai departe, daca chiar doriti sa obtineti ceva, puteti face niste masuratori de transmitere a sunetului in apartament, si daca aceste masuratori nu sunt conforme cu legea, puteti obtine in instanta de la dezvoltator "obligatia de a face" - acesta izolare fonica. Un avocat poate sa va ofere mai multe detalii.

#812
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View PostCARNATUL, on 30 ianuarie 2022 - 12:40, said:



De acord cu tot ce spui. Intr-adevar, prin porotherm se aude tot de la vecini, si acele zgomote inalte ("sticloase") sunt chiar amplificate de porotherm. Cred ca n-are nimeni asteptarea sa nu se auda nimic la bloc. Dar cu siguranta n-ai asteptarea ca de la un bloc nou sa se auda MAI TARE si MAI AMPLIFICAT decat blocurile vechi. Si n-ai cum sa iti dai seama decat dupa ce ai cumparat si te-ai mutat. D-aia, cel mai bine e sa eviti blocurile cu compartimentari interioare de porotherm. Sunt un dezastru din punct de vedere al zgomotului. Inca o data reiterez, nu se poate trai in ele pentru ca se aude orice soapta de la vecini.

Acum, legat de izolarea fonica, dupa cum ai spus si tu in primul rand e greu de facut pentru ca izolarea trebuie facuta si la vecin si la tine. Iar daca faci doar la tine sunt sanse mari sa nu obtii rezultatele pe care le astepti. Si nu in ultimul rand daca izolezi fonic pierzi din suprafata, investesti o suma mare de bani pe care n-o vei recupera vreodata iar cand vei vrea sa vinzi apartamentul vei vinde un apartament cu o suprafata mai mica si in care ai bagat o gramada de bani in plus. Este total nerentabil.

Legat de lege, exista o lege care prevede ca de la vecini nu trebuie sa se auda in clar vocile, cuvintele. Se pot auzi sunete chiar si voci dar trebuie sa se auda "infundat". Exista si un normativ privind acustica in constructii, care prevede ce valori maxime trebuie sa se transmita in apartament din interior si din exterior.
Mergand mai departe, aceste valori sunt prezente si in cartea tehnica a constructiei, pe care o puteti obtine de la presedintele asociatiei de proprietari. Chiar ar fi interesant de consultat aceste documente.

Mai departe, daca chiar doriti sa obtineti ceva, puteti face niste masuratori de transmitere a sunetului in apartament, si daca aceste masuratori nu sunt conforme cu legea, puteti obtine in instanta de la dezvoltator "obligatia de a face" - acesta izolare fonica. Un avocat poate sa va ofere mai multe detalii.


Salut,


În ultimi 12 ani am cumparat/vândut  3 apartamente cu preturi între 60 000 euro și 150 000 euro! Unul din cărămidă porotherm și 2 din b.c.a youtong.Toate 3 sunt niște mizeri ! Prin toate se aude absolut tot ! Dar tot ! Am încercat sa izolez,am luat la ultimul etaj,tot se aude tot.Toatw bl noi sunt niște porcarii,ma refer la cele cu preturi normale.Nu am gasit un apartament care sa fie izolat fonic de către constructor.Probabil cele de 400 000 euro au izolație din construcție.Acum strâng bani ptr avansul la casa.Alta soluție sa ai liniste nu exista.Ma ref la București.Blocurile.noi sunt construite din rahat și locuite de țărani.Indiferent de zona.

#813
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View Postnni2011, on 01 februarie 2022 - 00:28, said:

Salut,


În ultimi 12 ani am cumparat/vândut  3 apartamente cu preturi între 60 000 euro și 150 000 euro! Unul din cărămidă porotherm și 2 din b.c.a youtong.Toate 3 sunt niște mizeri ! Prin toate se aude absolut tot ! Dar tot ! Am încercat sa izolez,am luat la ultimul etaj,tot se aude tot.Toatw bl noi sunt niște porcarii,ma refer la cele cu preturi normale.Nu am gasit un apartament care sa fie izolat fonic de către constructor.Probabil cele de 400 000 euro au izolație din construcție.Acum strâng bani ptr avansul la casa.Alta soluție sa ai liniste nu exista.Ma ref la București.Blocurile.noi sunt construite din rahat și locuite de țărani.Indiferent de zona.

Si totusi, chiar si in conditiile astea:

- la ultimul etaj ai mai multa liniste pentru ca nu-ti tropaie nimeni in cap
- BCA-ul izoleaza ceva mai bine fonic decat Porotherm pentru ca nu are gauri

#814
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,215
  • Înscris: 08.01.2021

View PostCARNATUL, on 24 ianuarie 2022 - 22:38, said:



Din ce ai peretii desparatitori fata de vecin?

Cărămidă. Însă e ok, nu sunt zgomote deranjante de voci sau chestii din astea (nici nu stau sa ascult vecinii cu stetoscopu). Problema era cu vajaitul tevilor.
În partea cealaltă aud vecinul când bocane pe scări cu pantofii, însă nu-i deranjant pentru ca acolo tot hol și scara am și eu, nu-i dormitor sa fie deranjant.

Ideea e ca exista soluții punctuale eficiente, nu-i neapărat nevoie sa dărâmi casa ca să rezolvi chestiile acute. Dacă o faci cu oameni pricepuți nu soluții babesti și dorei.

Înainte am lucuit într-un apartament mare care fusese împărțiți în doua mai mici, și eram separat de vecini cred cu carton. Il auzeam și când își amesteca ceaiul cu lingurita...

Edited by KiloW, 02 February 2022 - 10:15.


#815
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut, am achizitionat un apartament la etajul 3 iar de la etajul 4 un vecin imi baga manele dinspre hol si bucatarie. Urmeaza dormitorul iar apoi balconul care este deschis. Ma gandesc sa inchid balconul si sa-l izolez fonic si sa ma retrag acolo pana isi termina cantarea.

Cum trebuie sa procedez?

Am luat de la Details "Membrana fonoizolanta Blocktec 70 adezivata cu layer de protectie".

Se poate pune si sub sapa? Si in fata sau in spate la bca?

#816
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View PostCARNATUL, on 02 februarie 2022 - 09:59, said:



Si totusi, chiar si in conditiile astea:

- la ultimul etaj ai mai multa liniste pentru ca nu-ti tropaie nimeni in cap
- BCA-ul izoleaza ceva mai bine fonic decat Porotherm pentru ca nu are gauri



Nu ma mai mult de la ultimul etaj niciodată!!Este mai ok,dar sa știi ca se mai aude liftul..Despre pereți despărțitori,la fostul apartament am izolat fonic un perete din caramida.Sincer ..merita.clar,dar  scump și bataie de cap..

#817
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Am creat un grup de suport pentru a ne ajuta cumva sa scapam de cosmar.
https://forum.softpe...stea-caminului/

#818
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

View Postrepublicall, on 03 februarie 2022 - 08:56, said:

Am creat un grup de suport pentru a ne ajuta cumva sa scapam de cosmar.
https://forum.softpe...stea-caminului/

Mai repede schimbi casa decât să faci ceva cu grupul ăla.


#819
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View PostCARNATUL, on 02 februarie 2022 - 09:59, said:

Si totusi, chiar si in conditiile astea:

- la ultimul etaj ai mai multa liniste pentru ca nu-ti tropaie nimeni in cap
- BCA-ul izoleaza ceva mai bine fonic decat Porotherm pentru ca nu are gauri


Salut,

asta cu bca ul nu prea sunt de acord.

Sincer,ambele sunt niste mizeri...Iti dau un exemplu : la living,am un perete de 16 m2 ,facut din beton ,dar in mijloc are 6 m2 din bca,nu stiu cum sa ti explic.In sf,in portiunea unde este umplut de bca,s a de a dracu ..dar  se aude absolut tot,dar tot de la vecini.Si am niste vecini linistiti!!!! Diferenta intre bca si caramida ,nu este decat la banii, din punct de vedere fonic,cred ca sunt acealsi mizeri.

acesta este parerea mea..

Edited by nni2011, 06 February 2022 - 21:17.


#820
BOGraphics

BOGraphics

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 24.11.2005

View Postnni2011, on 06 februarie 2022 - 21:16, said:

Salut,

asta cu bca ul nu prea sunt de acord.

Sincer,ambele sunt niste mizeri...Iti dau un exemplu : la living,am un perete de 16 m2 ,facut din beton ,dar in mijloc are 6 m2 din bca,nu stiu cum sa ti explic.In sf,in portiunea unde este umplut de bca,s a de a dracu ..dar  se aude absolut tot,dar tot de la vecini.Si am niste vecini linistiti!!!! Diferenta intre bca si caramida ,nu este decat la banii, din punct de vedere fonic,cred ca sunt acealsi mizeri.

acesta este parerea mea..

Se aude si prin BCA, dar zgomotele de impact ar trebui sa fie mai "placute" :))

#821
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View Postnni2011, on 06 februarie 2022 - 21:16, said:

Salut,

asta cu bca ul nu prea sunt de acord.

Sincer,ambele sunt niste mizeri...Iti dau un exemplu : la living,am un perete de 16 m2 ,facut din beton ,dar in mijloc are 6 m2 din bca,nu stiu cum sa ti explic.In sf,in portiunea unde este umplut cu bca,s a de a dracu ..dar  se aude absolut tot,dar tot de la vecini.Si am niste vecini linistiti!!!! Diferenta intre bca si caramida ,nu este decat la bani, din punct de vedere fonic,cred ca sunt acealsi mizeri.

acesta este parerea mea..


#822
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Ce stiti despre canepa? In video pomeneste si despre izolarea fonica.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eqLXXjvQXgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#823
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da. Cam stim. Cam multe.

Nu vreu sa intru, in amanunte, dar pot spune ca m-a impresionat onestitatea cu care a declarat ca "reduces the amount of noise transmission". Punct. Nici nu poate spune mai mult. Terry (pe care-l cunosc, personal... ce mica-i lumea!!!) incearca, de cel putin doi ani de zile, sa obtina niste rezultate si certificari acceptabile pentru produse. Pana in momentul, de fata, singurele doua specificatii certificate sunt cele care prezinta rata de reducere a reverberatiilor ... Chiar si asa, numerele prezentate sunt limitative, fiindca depind de tipul finisajului interior.

Casa noastra, din Hempcrete, este foaaaaarte quiet. Asta n-ar trebui sa fie de mirare, de vreme ce peretii au grosimea de 40cm. Sunt multe alte materiale care, la asa o grosime a peretilor, au performanta buna ssau chair mult mai buna. Cu alte cuvinte, nu. Betonul de canepa nu este un panaceu universal, nici pe directia izolaltiei termice, nici pe cea a izolatiei fonice. E un material minunat, dar nu este un material care sa rezolve, miracuos, orice problema.

#824
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Vă rog să îmi scuzați aparenta lipsă de empatie față de ce vi se întâmplă, de fapt și eu pățesc chestii de genul cu vecinii. Doar cu poliția am reușit să rezolv câte ceva.
Se poate antifona o cameră de bloc atât de bine încât să se poată folosi nilte tobe electronice în acea cameră fără să deranjeze vecinii nici seara când e liniște?

#825
cassyalx

cassyalx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2016
Buna ,

Ma alătur si eu discuției de izolare fonica , tin sa precizez ca am citit aproape tot topicul si totuși sunt confuz. In viitorul apropiat doresc sa izolez pereții comuni ai unui duplex proaspăt achiziționat, Living , dormitor si casa scării.
In Dormitor si Living as fi dispus sa pierd 6-7cm dar pe peretele din casa scării as putea sa pierd maxim 2.5 - 3 cm.

Date cunoscute despre Peretele comun :
- cărămidă Protherm de 25 cm.
- tencuiala mecanizata 3 cm  
- Vopsit cu vopsea decorativa approx 1 cm
Valabil pentru ambele parți ale Peretului comun.

Din mediul online m-a atras sistemul făcut de un englez si se compune din următoarele in ordinea in care au fost montate:
- ProSound ReductoClip
- Prosound reductoClip Furring bar
- Knauf Earthwool RS60 25 mm grosime
- Knauf Soundshield Plus 15mm grosime
- Adeziv
-TecSound SY 100 5.3 mm grosime
-Knauf Soundshield Plus 15mm grosime
- Silicon Acoustic
Spatiu Total pierdut 60mm - Reducere zgomot 55dB

link video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F_brIL4DwDQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apreciez orice ajutor.

#826
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021
cassyalx, de curiozitate: cum se aude de la vecinul? Se aud soaptele sau doar urletele? :)

Apropo, ce tip de porotherm ai? Daca nu stii poti pune o poza.

#827
cassyalx

cassyalx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.02.2016

 CARNATUL, on 05 martie 2022 - 22:58, said:

cassyalx, de curiozitate: cum se aude de la vecinul? Se aud soaptele sau doar urletele? Posted Image

Apropo, ce tip de porotherm ai? Daca nu stii poti pune o poza.

Salut , inca nu m-am mutat in "apartament" dar ce știu este ca suntele de la montajul de uși ( cele de impact) se aud destul de tare in apartamentul vecin.
Nu ma astept sa izolez 100% doresc sa imbunatatesc propietatile fonice ale peretului existent. Din pacate nu am poza la Porotherm zidul este deja tencuit si vopsit.

#828
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021

 cassyalx, on 07 martie 2022 - 10:23, said:

Salut , inca nu m-am mutat in "apartament" dar ce știu este ca suntele de la montajul de uși ( cele de impact) se aud destul de tare in apartamentul vecin.
Nu ma astept sa izolez 100% doresc sa imbunatatesc propietatile fonice ale peretului existent. Din pacate nu am poza la Porotherm zidul este deja tencuit si vopsit.

Daca nu "auzi voci" e ok, zgomotele de impact le vei auzi si dupa ce faci izolarea fonica. Daca izolezi fonic doar la tine si la vecinul nu nu vei avea rezultate spectaculoase.

Edited by CARNATUL, 07 March 2022 - 22:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate