Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Starbucks Coffee deschide prima cafenea in Romania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
128 răspunsuri în acest subiect

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
ce are asa de special starbucks de are un asemenea succes?ca si preturi si calitate unde se aseaza in strainatate? premium, mediu etc?

Quote

Cel mai mare lant de cafenele din lume, Starbucks, va intra, luna aceasta, pe piata romaneasca, prima cafenea urmand sa fie inaugurata in data de 18 aprilie, la Plaza Romania, unul dintre cele mai importante shopping mall-uri din Bucuresti.

Starbucks Coffee Company a anuntat, marti, ca a semnat un acord pentru infiintarea unei companii mixte cu Marinopoulos Brothers S.A pentru a deschide locatii in Romania, prima cafenea urmand sa fie inaugurata in data de 18 aprilie, in Capitala.

Starbucks si-a extins, astfel, joint-venture-ul cu Marinopoulos Brothers, compania partenera din Grecia, pentru a infiinta Marinopoulos Coffee Company III SRL, care va raspunde cu derularea operatiunilor din Romania.
“Suntem incantati sa deschidem prima noastra cafenea in Bucuresti, un loc in care clientii vor putea savura noi tipuri de cafea de cea mai inalta calitate, si unde se vor bucura alaturi de prieteni si familie intr-un mediu sofisticat si primitor. Sunt convins ca romanii, care apreciaza sincer cafeaua buna, vor primi cu bratele deschise Starbucks la Bucuresti”, a declarat Yannis Kalfakakos, director general la Marinopoulos Coffee Company.

Starbucks Coffee Company  este cea mai importanta marca de cafea din lume si lider in vanzarea cu amanuntul si prajirea cafelei. Compania Marinopoulos detine o ampla experienta in deschiderea si operarea locatiilor Starbucks in Grecia, Cipru, Austria si Elvetia, precum si experienta locala in operarea altor marci de tinuta mondiala cum ar fi Marks & Spencer, The Beauty Shop/Sephora, FNAC si Dia.

Starbucks Coffee Company detine aproape 3000 de cafenele in 37 de tari. Expansiunea pe plan international a inceput in 1996, o data cu deschiderea primei cafenele din Tokyo.

sursa: bloombiz

#2
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Ca avantaje oferite, o varietate mare de cafele cu diverse arome... ceva de ronțăit lângă cafea... un mediu plăcut și comod... Internet wireless gratuit... muzică ok...

Din câte am văzut e un loc de unde poți lua atât cafea "la pachet", poți să stai 5 minute la o cafea și un pateu, sau poți să stai 2 ore cu laptopul sau cu cursurile să studiezi. Ca și situare pe piață, aș zice că se adresează clasei medii.

Mi-a plăcut, dar n-aș zice că e ceva nemaivăzut  :mellow:

Editat de clicu, 04 aprilie 2007 - 08:33.


#3
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.326
  • Înscris: 13.03.2003
exact. insa calitatea constanta a serviciilor si un anumit patern l-au transformat intr-un brand de succes, este genul de loc care ti se pare ca va dainui, te atasezi de el. vad ca e francizat de greci, asta nu stiu daca e de bine.

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
sint curios cit o sa coste o cafea. cind aud ca e la mall si ca e destinata clasei medii translatorul de bullshit din cerebel se activeaza automat "un loc de fitze, cu preturi de neam prost, evident mai scump decit in america" :lol:

#5
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 31.12.2003
pai.. sa ne gandim.... deschid in mall-uri... unde evident sunt nu mai fitze :)

si 5 RON pe o cafea pentru 90% din populatie.... este cam mult. vor deschide 4 in bucuresti in principal in mall-uri si nu vor in zona uniri :) ca de e concurenta.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.099
  • Înscris: 07.07.2006
Ce concurenta e in Unirii?

5 lei e bine, pe afara e citiva euro. E drept, la noi n-ar da nimeni citiva euro, dar 5 lei ar da multi. E misto ca e cafea stil american, adica portie babana, la cana de luat pe strada, pregatita repede (special pentru "la pachet") si au tot felul de retete (imi place una cu sirop de menta). Io as consuma daca mi-as duce viata prin centru si m-as ciocni de un Starbucks pe strada, dar daca ei vor sa le faca prin mall-uri nu cred ca o sa le fiu client prea des. Foarte rar beau cafea pe strada, dar de la astia chiar as bea daca mi-ar fi comod. Ca io pina in Militari nu ma duc pentru o cafea.

#7
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 31.12.2003
abancor.... asa crezi tu :) stai sa vezi... pe bani putini munca putina... si cantitate mai mica :)

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.099
  • Înscris: 07.07.2006
Bre, pai sper ca daca e fransiza nu fuseresc astia retetele...

Ce concurenta ziceai ca e in Unirii? E vreo cafenea ca asta, pe stilul cafele multe, mari si la pachet?

#9
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 628
  • Înscris: 31.12.2003
nu e franciza.... sunt oficiale ale lor.... ma rog printr-un actinar grec :D

pai la uniri in zona ai asa....

MC, cele 2 cafenele din magazin (nu le stiu pe nume), este un magazin vizavii de uniri.

iar in mall au concurenta mare, mc, kfc, si restul autohtone...

ca idee exista o cafenea in zona herastrau/televiziune in cladirea cea noua din sticla.... care nu mai accesibila nu e... 8Ron pe un expresso... sa ma ierte restul lumii... dar eu nu imi permit sa dau atat pe o cafea...(fie ea facuta si din boabele alea....facute de pisica)

iar ideea pe care functioneaza starbucks... e clasica... in drum spre servici iti iei o cafea de la ei, sau in pauza... sau iti dai intalnire acolo... :) cum scump de reprodus in fiecare zii

personal.. sunt dependent de cafea.... momentan 2 cani de ness (2 plicuri la cana), dar am avut perioade de 4 cani :)

o sa ma chinui sa iti fac rost de niste preturi la celebra cafea de la noi ... pana sa se lansese :)

#10
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.933
  • Înscris: 16.05.2005
yeeeee !!!!  :coolspeak:

in sfarsit voi avea ocazia sa aflu ce gust are cafeaua de la ei. de cand ma rugam sa apara asa ceva si la noi. sper doar sa fie ceva deosebit, sa nu imi dezamageasca asteptarile.

oricum, daca vor avea succes, se vor inmulti precum fornetti si poate vor scadea si scorurile, nu de alta dar oricat de buna ar fi cafeaua lor trebuie sa se gandeasca ca sunt multi studenti in bucuresti :rolleyes:...

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
5 RON? :lol: in america e vreo 2 dolari cica... deci mai scump decit in america :D

#12
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.326
  • Înscris: 13.03.2003
... o sa va placa si cafeaua si atmosfera...
http://www.starbucks...cery/coffee.asp

#13
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.839
  • Înscris: 01.04.2005
Eu totusi sper sa apuc sa merg... macar pentru atmosfera, nu pentru cafea :)

#14
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.099
  • Înscris: 07.07.2006
Atmosfera o fac mai ales clientii.

Editat de abancor, 04 aprilie 2007 - 16:24.


#15
Outi

Outi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 19.03.2007
Simplul fapt ca nu se fumeaza acolo ma atrage destul de mult. In sfarsit, pot sa ma delectez cu ceva bun fara sa inhalez fum de tigara.

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Treaba cu nu se fumeaza e super. Nu credeam ca o vor implementa in Romania la cati fumatori avem. Nu stiu ce chimicale baga oamenii in cafea dar un lucru e clar... e buna tare, mai ales prin tot felul de arome care nici nu ti-ar trece prin cap.

#17
Outi

Outi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 19.03.2007
Cica undeva scria ca, la noi, 80% din bautorii de cafea sunt si fumatori si ca e posibil ca din cauza asta STARBUCKS sa nu prea prinda la romani. Eu una stiu foarte multi oameni care vor sa bea cafea, dar nu fumeaza. Cu siguranta sunt multi la fel, asa ca nu cred sa se indeplineasca ce citisem acolo.

#18
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 20.05.2004

 Mosotti, on Apr 4 2007, 11:34, said:

sint curios cit o sa coste o cafea. cind aud ca e la mall si ca e destinata clasei medii translatorul de bullshit din cerebel se activeaza automat "un loc de fitze, cu preturi de neam prost, evident mai scump decit in america" :lol:

bine lucrat, bine gandit ^_^

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate