Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#1
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Acum o saptamana, in timp ce cainele meu ma astepta in fata  curtii in care intrasem, un dobitoc a iesit din curtea vecina  si mi-a impuscat cainele . De ce ? Ca cica toata saptamana a fost harmalaie la poarta lui din cauza ca are cateaua in calduri. Asa ca idiotul a hotarat sa impuste orice caine care ii calca pe strada.

Cand s-a intamplat eu eram in curte si am auzit doar focul. Am  alergat in strada dar cainele meu disparuse, si "javra" mi-a zis ca a tras in gard ca sa-l sperie. Nu conta ca dupa gardul in care a tras era un bebelus de 4 luni, in carut. Cand am ajuns acasa, mi-am gasit cainele plin de sange !

L-am dus la Ilioara, i-au facut o radiografie, au vazut glontele si au zis ca-l opereaza a doua zi. A ramas internat, sub observatie. A doua zi au inceput operatia la ora 12 si l-au tinut 3 ore pe masa, pt ca nu-i gaseau glontele. Au sperat ca e in muschi, nu in torace. I-au facut 6 radiografii in timpul operatiei, cu diverse intrumente/ace puse pt delimitare, in diverse incidente, pt a-i localiza glontele.
Dupa 3 ore s-au dat batuti. Au zis ca-l inchid , ca daca inainteaza in profunzime ii pun viata in pericol. Mi-au zis ca  va veni un dr mai experimentat care va incerca si el. A ramas inca o noapte internat,  tranchilizat .

Doctorul  care a venit  in ziua urmatoare, dupa ce  a studiat radiografiile, a concluzionat ca glontele este in torace, si daca inainteaza, ii pot perfora pleura, plamanul si mai bine lasam lucrurile asa. A spus ca plumbul poate fi acceptat de organism, iar cainele nu dadea semne sa i se fi atins vreun organ vital. Mi-a zis ca e mai indicat sa stam in expectativa, decat sa-i punem viata in pericol. Daca se infecteaza, vor merge pe traiectul fistulos, direct la glonte.

Si iata ca a trecut o saptamana, si ceva nu este in regula . Nu supureaza, dar s-a format un hematom in zona suturilor. Trebuie sa mergem iar la Ilioara.
Sper sa fie bine.
Am plans 3 zile si 3 nopti, cat a fost internat. A devenit din nou vioi ... pana astazi . Ceva nu este in regula. Probabil are si dureri ca toata ziua a fortat usile de la intrare ca sa intre in casa. Deobicei ne ignora, acum  cere ajutor :( ! Dar cum nu conducem daca am baut ceva ... asteptam dimineata ...

Attached Files


Edited by Ana_Karr, 26 December 2006 - 22:23.


#2
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca astepti dimineata, s-ar putea sa nu mai fie in viata pana atunci.  :death: Ia un taxi si du-te cu el unde stii ca exista permanenta. Daca va cauta, ceva nu e bine...cu el. :death: In general, cainii nu cauta companie umana cand sufera.

#3
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View PostAna_Karr, on Dec 26 2006, 22:09, said:

Dar cum nu conducem daca am baut ceva ... asteptam dimineata ...
Fuck it! Chemati un taxi, trebuie neaparat sa mergeti cu masina proprie?! Probabil o sa strambe din nas, dar daca ii dai inca 10 ron se linisteste taximetristu.

Cat despre idiotu ala, du-te si reclama-l, nu-l lasa sa scape! Nerespectarea regimului armelor si munitiilor se pedepseste destul de aspru, deci poti cel putin sa il sperii bine de tot (e aberant sa te apuci sa tragi cu pusca la intamplare pe strada).


Succes!

#4
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Eu nu as astepta pana maine dimineata, daca tot esti ingrijorata si simti ca ceva nu e deloc in ordine... Poate aveti un prieten care va poate ajuta, sau vorbiti cu un taximetrist.  :confuzzled:

Cat despre vecin, numai de bine!  :death:

Imi pare rau. :(

#5
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Daca la Ilioara nu e nimeni, incearca la clinica veterinara a facultatii "Spiru Haret", e in Colentina, pe langa cimitirul Reinvierea (stiu...) tel. 2421575. Nu stiu daca au urgente, dar...

#6
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Intotdeauna am avut probleme cu taximetristii cand il vedeau. Adica refuzau sa ne ia, cand il vedeau, si dadeau si alarma prin statie ! Si era pe vremea cand stateam la bloc si era curat ca un ursulet de plus. Dar e de talie mare . Acum sta in curte la 10 km de Bucuresti, si arata ca un  porcusor . Primele zile dupa operatie a zacut in casa. Dupa ce s-a intremat nu a mai vrut sa intre. Ii place afara !
Cand nu e in apele lui, vine peste noi ca stie ca la noi isi gaseste salvarea .

#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
La Ilioara e program non-stop. Sunt si dotati ! 3 zile am stat pe-acolo. Deja eram de-a casei ! Ajutam la tinutul "fiarelor" cand le faceau injectii / perfuzii !

Edited by Ana_Karr, 26 December 2006 - 22:35.


#8
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Totusi, nu se poate sa nu gasesti o solutie...am vazut prin oras si o ambulanta veterinara ! Eventual suni la cei care au asistenta medicala non-stop si ii intrebi daca te pot ajuta.

Clinica Veterinara Armeneasca
Program NON-STOP
Adresa: str.Armeneasca nr.34
Telefon: 211-2072, 0723-667-213


DAISY VET
Program:
Luni - Vineri 09 - 21
Sambata: 09 - 16
URGENTE: Non-Stop
Adresa: Str.Aviator Alexandru Serbanescu Nr.34, Bl.18A
Telefon: 233-3714, 0744-270-571


LE: am gasit....

Clinici care detin  salvari pentru animale

Bucuresti

-Salvavet - tel. 021/348.05.30 sau 9331

- Zoo Vet - tel. 0722.950.706.

#9
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Multumesc frumos Dana. Deocamdata s-a retras in cusca lui . Daca lucrurile se agraveaza o sa-l ducem noi. Problema este mai complicata. Este cainele meu, si este destul de agresiv si doar de mine asculta.
Acum sta la ai mei, nu sta cu mine. Taica-miu nu are "sange" sa vada cum ii "scormonesc"  doctorii plaga si nici nu-l poate controla la nevoie. Eu am copil mic acasa la mine si nu ma pot misca cand vreau. Sunt prinsa la mijloc si sunt un car de nervi.

#10
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Imi pare rau sa aud asta... :confuzzled: multa bafta in orice caz...

#11
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Nu pot să cred că ai pățit așa ceva! Ce oameni...
Oricum, poți chema sau lăsa bebelul la părinții tăi dacă cățelul se simte rău în continuare. Încearcă numerele de la telefon care ți le-a dat Dana_H. Nu aștepta mai mult dacă nu e bine că totuși nu e o simplă răceală sau altceva. Are un glonț în el! :(
Păcat, ai un cățel foarte frumos. Sper să se facă bine...
Știu cum e să stai ore bune la o clinică. Am avut și eu un cățel bolnav de pneumonie și stăteam lângă el cât timp avea perfuzii :(
Baftă multă și să ne ții la curent.
Și despre vecin, cum a zis cineva mai sus, reclamă-l! Cu atât mai mult cu cât atât îl duce mintea să împuște în garduri sau pe stradă, fără să știe că pune multe vieți în pericol.

#12
mammut

mammut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 02.10.2003
Salut, imi pare rau sa aud ce a patit catelul tau.
Si eu am avut, am, si o sa am mereu un catel.
Daca vrei te pot ajuta eu cu transportul.
Da-mi un mesaj pe privat si vin acum spre tine si-l ducem la clinica.
Sanatate multa.

PS. nu sunt taximetrist

Edited by mammut, 27 December 2006 - 00:17.


#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Multumesc tuturor ! mammut esti extraordinar !
Cainele meu va fi bine. E un luptator. A trecut prin multe la viata lui (are ceva samanta de scandal in el), dar nu-mi imaginam ca va fi si impuscat. Va tin la curent cum ne intoarcem de la Ilioara.

#14
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004
Du-te la politie si nu te lasa pana nu se urnesc lenesii aia. Ar merita bagat la puscarie nenorocitul.

#15
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005
ceva vesti ?

#16
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Am primit vesti de la ai mei ! S-a resorbit hematomul in mare parte ! O sa mergem la dr.  Sper  sa nu-l  "deschida" din nou .

La Politie m-am gandit sa merg, dar nu cred ca voi rezolva mare lucru. Ii vor da o amenda mica probabil ...
Oricum mi s-a "transmis" ca nu am nici o dovada ca aveam cainele in strada si ca nu intrase in curtea lui (desi are gard - nu avea cum sa intre). Am martor care a vazut  cainele ca statea la gardul curtii in care intrasem si ma astepta cand a fost impuscat, dar martorul meu nu vrea sa se bage, "sa se puna rau" cu vecinul !

Faptul este consumat ... nu pun mare pret pe Politia romana ca ar rezolva ceva, mai ales ca nu apartine de Bucuresti ... si important pt mine este sa fie cainele bine. Nu-mi este nimeni mai devotat decat acea fiinta . Nu cred ca mai exista fiinta pe lumea asta, care sa ma iubeasca neconditionat cum este acest caine. Si-ar da si viata pt mine !  Cand mi-a fost greu in viata si am trecut prin momente oribile, el a stat lipit de mine. Nu m-a parasit o secunda .

In alta orinde de idei, lumea ma invinuieste pe mine, ca l-am lasat in strada. Nu am putut sa-l bag in curte pt ca se mai afla alt caine mascul in curte si s-ar fi incaierat, asa ca de asta l-am lasat afara .
Nimeni nu se gandeste ca handicapatul a tras in gardul dupa care se afla un copilas de 4 luni.

#17
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View PostAna_Karr, on Dec 27 2006, 10:45, said:

Am primit vesti de la ai mei ! S-a resorbit hematomul in mare parte ! O sa mergem la dr.  Sper  sa nu-l  "deschida" din nou .

La Politie m-am gandit sa merg, dar nu cred ca voi rezolva mare lucru. Ii vor da o amenda mica probabil ...
Oricum mi s-a "transmis" ca nu am nici o dovada ca aveam cainele in strada si ca nu intrase in curtea lui (desi are gard - nu avea cum sa intre). Am martor care a vazut  cainele ca statea la gardul curtii in care intrasem si ma astepta cand a fost impuscat, dar martorul meu nu vrea sa se bage, "sa se puna rau" cu vecinul !

Faptul este consumat ... nu pun mare pret pe Politia romana ca ar rezolva ceva, mai ales ca nu apartine de Bucuresti ... si important pt mine este sa fie cainele bine. Nu-mi este nimeni mai devotat decat acea fiinta . Nu cred ca mai exista fiinta pe lumea asta, care sa ma iubeasca neconditionat cum este acest caine. Si-ar da si viata pt mine !  Cand mi-a fost greu in viata si am trecut prin momente oribile, el a stat lipit de mine. Nu m-a parasit o secunda .

In alta orinde de idei, lumea ma invinuieste pe mine, ca l-am lasat in strada. Nu am putut sa-l bag in curte pt ca se mai afla alt caine mascul in curte si s-ar fi incaierat, asa ca de asta l-am lasat afara .
Nimeni nu se gandeste ca handicapatul a tras in gardul dupa care se afla un copilas de 4 luni.


In alta ordine de idei data viitoare poate chiar nimereste copilul...e treaba ta ce faci dar daca as fi fost in locul tau pana acum avea plangerea inregistrata la politie si as fi vb si cu cel putin un avocat urmand sa il dau in judecata dupa sarbatori. Nu mai spun ca m-as fi adresat si presei care e destul de avida de informatii de gen...sa fiu sigur ca nu scapa dobitocul...

Astfel de oameni nu merita tolerati - daca scapa fara nimic acum data viitoare o sa o faca si mai si....chiar nu inteleg cum poti sa ramai pasiva dupa asa ceva.

Edited by gicuta, 27 December 2006 - 11:56.


#18
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005

View PostAna_Karr, on Dec 27 2006, 10:45, said:

Nimeni nu se gandeste ca handicapatul a tras in gardul dupa care se afla un copilas de 4 luni.
Ba uite, tu te gandesti, si noi ne gandim ! Dar daca nu actionam e tot degeaba ...
Subscriu la ce s-a mai scris -> politia, avocat, presa !
Daca vei considera ca te pot ajuta cu ceva in sensul asta -> PM me.
Cineva sa se intereseze ce spune legea aia ptr. protectia animalelor (daca exista vreuna). Ca sa stim daca individul merita actionat in justitie sau te indemnam sa-i dai PM lu' Dana_H ... :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate