Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

DVD player care sa citeasca divx-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
1888 replies to this topic

#1
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Mtz edit:

In acest thread se va discuta NUMAI despre playere care AU CHIPSET MTK.
Despre toate celelalte incusiv cele cu chipset ESS se poate discuta A I C I !
Interesati-va mai intai ce chipset are playerul vostru si dupa aceea postati.

enjoy,
Mtz
/ end of edit.


Ok... uitati care e problema:
Vreau sa imi cumpar un DVD player (stand-alone), care sa imi poata citi si filmele mele scrise pe CD-uri (in format divx)
Am citit pe diverse oferte ca in general DVD-urile recunosc asa-numitul format VCD... aici se includ si divx-urile??  :confused:

...si daca este posibil, dvd player-ul se va descurca si cu "descifrarea" noilor codec-uri (xvid, ffdshow, etc) ?

Si daca imi puteti sugera o marca... un model, de DVD... in principal cat mai fiabil si sa nu faca figuri la citire...

Recunosc ca nu ma pricep prea bine in domeniu, dar sper sa ma ajutati  :)

Thx!


>>>>> A I C I  puteti gasi firmware modificate pentru diferite DivX Playere! <<<<<

Edited by Mtz, 10 October 2005 - 14:35.


#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
VCD nu e DivX, e altceva
DVD-Playere care sa citeasca DivX momenta nu stiu decat acela Ivory de la Flamingo, la 250$ fara TVA (e destul de bun). Pe langa acel KISS (parca primul aparut) cica ar mai fi aparut un LG dar nu stiu inca daca l-a adus cineva si pe la noi.

#3
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
eu tocmai incerc sa achizitionez un Kiss DP-580 de afara.. Cel cu tvtuner si hard de 80gb inclus. Din pacate bancile romanesti NU permit sa faci plata catre o firma de afara fara sa ai proforma, iar astia trimit doar un email in care mentioneaza suma de plata (540euro cu tot cu transport TNT) si datele despre banca/cont. Inca nu stiu cum sa fac sa platesc...cam ciudatica faza...

#4
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
pt GunX: Deci imi recomanzi Ivory-ul de la Falmingo?
Sigur citeste divx-uri, inclusiv astea facute cu xvid? Site-ul lui Flamingo e prastie si nu prea stiu de unde sa mai iau alte informatii despre player-ul asta

#5
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu ti-l recomand pentru ca nu l-am testat
si nu stiu daca citeste orice mpeg4, de fapt divx5-ul vine cu niste profile pre-setate pentru compatibilitate cu acel player, deci....

#6
Geb0

Geb0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.11.2003
Bertino,
si eu sunt interesat de aceeasi problema, insa n-am avut timp sa incep sa caut... Cum Craciunul se apropie vertiginos, cred ca ar fi insa timpul sa o fac...
Dau de stire daca gasesc noutati...
Pe curand.

#7
iboby

iboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2003
in Germania a aparut divx player la 79?
asa ca nu va grabitzi sa aruncati sute de dolari
Tevion DVD-3000 MP3, Audio-CDs, S-VCD si WMA

http://www.chip.de/n...id1=9226&tid2=0

Bafta

#8
iboby

iboby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.10.2003
79 euro

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
@iboby
Am auzit de playerul asta de la Aldi, dar stie sa redea subtitrari?

enjoy,
Mtz

#10
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,649
  • Înscris: 28.11.2001
DVD/DivX Player Ivory de le Flamingo nu mai e. Nu mai apare nici in catalog nici pe site

#11
Geb0

Geb0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.11.2003
si pe mine ma intereseaza problema (DVD care sa redea DivX)... si tot caut de cateva zile...
insa n-am gasit chiar nimic la noi...

Mai are cineva vreun alt fir in afara acelui Ivory?

:help:

#12
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Problema este destul de complexa.
In primul rand din cauza subtitrarilor dupa cum am zis mai sus.
La ora actuala, cel mai bine sta la acest capitol Kiss.
Kiss se bazeaza la ora actuala pe chpset Sigma, despre care multi spun ca ar fi deja demodat.

Un ultim chipset aparut este Mediatek. Este mult mai performant decat cel de la Sigma si se impaca mult mai bine cu toate formatele MPEG-4. Dar, deocamdata nu am auzit sa se descurce cu subtitrarile.
Daca as fi sigur ca s-ar rezolva chestia asta printr-un firmware, mi-as lua unul cu chipset Mediatek. La ora actuala, DVD-urile cu acest chipset costa sub 100 Euro, de 4-5 ori mai putin decat un Kiss.
Un player bun cu acest chipset se pare ca este elta 8883: http://www.elta.de/d...=8883&x=84&y=18

Nu cred ca se gaseste in ro vreun player din asta.
Daca ar fi sa aleg ceva, nu mi-as lua acum. As astepta pana in primavara.

enjoy,
Mtz

#13
Geb0

Geb0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.11.2003
Mtz,

merci; crezi ca urmeaza sa apara ceva nou pe piata?

oricum, din cate spui, se pare ca nu gasesc nimic nimic pe piata noastra (numai adus din afara -  asta insemna lipsa oricarei garantii... probleme in caz de service necesar... complicatii...  :confused: )

Cele bune,

#14
adymoritz

adymoritz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.10.2003
Vezi la METRO. Aproape 30 de milioane un DVD player care citeste si Divx. ENORM !!!

#15
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Inainte sa luaiti vreun asemnea DVD, luati cu voi cel putin 3 CD-uri, care sa contina astfel: codare divX, xvid, divx 3.11, sunet mp3 VBR, sunet AC3 si subtitare. Rezolutii si 16:9 si 4:3 si sisteme PAL si NTSC.

Daca face play corect la toate astea si merge si derulare inainte/inapoi si aspect ratio este afisat corect atat pe televizoare 4:3 cat si 16:9, luati-l daca va convine suma.

Dupa cum am zis, pe afara, asemenea DVD-uri costa sub 100 euro. Deocamdata nu citesc subtitrare, dar se va rezolva si asta.

enjoy,
Mtz

#16
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Se pare ca apar noutati in ceea ce priveste DVD Playerele cu chipset MediaTek in ceea ce priveste subtitrarile prin ultimul update de firmware in cazul Elta 8883 MP4:

According to description with sub-titles now SRT are recognized -, Ssa and SMI files.

Detalii aici.

Parerea mea este ca deocamdata cel mai rentabil player este Elta 8883 MP4.
Dupa cum se vede si in denumire, suporta si formatul MP4. Acest format nou este un container care pe langa video (avi) si audio (mp3, AAC) poate contine meniuri, capitole, mai multe coloane sonore, mai multe subtitrari, practic un meniu ca al unui DVD)

The Elta 8883 MP4 DivX player - The Elta 8883 MP4 supports advanced compression methods of the MPEG-4 Advanced Profile, which are partly used by DivX Pro and newer versions of Xvid: Global Motion Compensation (GMC), Motion compensation for quarterpixels (QPel), B-Frame support, Post-processing, Data Partition (DP), Error Resync Marker (RM), Due to the fact that the chips from Sigma (Kiss este cu chipset Sigma) and ESS do not support all these features, Elta is using a different, but currently unknown chip for their drives. It supports media of type CD, CD-R, CD-RW, DVD, DVD-R, DVD-RW, DVD+R and DVD+RW and among support for playback of DivX and Xvid, it is capable of playing the usual formats like Audio-CD, MP3, OGG, DVD, VCD, SVCD and even DVD-Audio. The only thing missing is SACD.

Dupa cate am vazut, se pare ca pretul este aproximativ 115 euro.

enjoy,
Mtz

#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Si eu am fost inebunit dupa un astfel de DVD care sa citeasca si DIVX. Nu am apucat sa cumpar de la Flamingo cand acestia aveau pentru ca s-au vandut foarte repede si nu au mai adus. Un prieten mi-a vandut un pont, un site http://www.neuston.go.ro Am luat legatura cu cei de acolo si astfel am intrat in posesia unui DVD/DIVX Player. Sunt mai mult decat multumit, vede orice fel de DIVX (de la 3.11 la 5.1), XVID, VCD, SVCD, mp3 si bineinteles DVD (este free zone). In plus citeste si subtitrari. Eu sunt multumit.

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Linkul nu este bun:
Adresa pe care ati tastat-o nu exista pe server-ul HOME.RO.

Oricum, am auzit de Neuston asta. Cat te-a costat?
Citeste si subtitrari in format MicroDVD? Ca parca nu stia de formatul asta.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate