Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

improvizatii foto

- - - - -
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#1
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Deschid acest topic pentru ca traiesc in romania si sunt sigur ca mai nimeni nu isi permite absolut tot echipamentul foto pe care si-l doreste. Asadar haideti sa ne impartasim unii altora diferite metode prin care putem economisi ceva bani pe echipament, sau pur si simplu metode prin care economisim un efort.

O sa incep eu

1. Soft focus se realizeaza clasic cu ajutorul unui filtru circular. Se poate realiza aproape la fel de bine cu un ciorap de dama intins peste obiectiv. Se mai poate realiza si in photoshop cu duplicarea pozei si blurare apoi reglarea transparentei pe layer-ul blurat. Efectul poate da o nota aparte unui portret sau chiar unui peisaj.

2. Filtrul polarizator arhicunoscut nu este la indemana oricui (bani, montura etc.). Acesta poate fi inlocuit cu o lentila de ochelari de soare (mai ales cei de calitate ... unii au specificat efect polarizant). Efectul nu este asa puternic dar este. Precizez ca aceasta metoda poate pacali awb-ul deci e bine sa fie facut manual.

#2
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
de cate ori am folosit faza cu ochelarii... :D

e testata, am o poza facuta prin niste ochelari verzi, nu vreti sa stiti ce fel arata :D in orice caz, cu niste ochelari mai inchisi la culoare, de preferat maro sau gri inchis poti realiza poze superbe, mai ales daca au si filtru polarizant ochelarii respectivi. E important ca lentila ochelarilor sa fie bine stearsa, sa fie bine centrata pe obiectiv si sa aveti atata indemanare incat sa nu miscati nici aparatul si nici lentila ochelarilor in timp ce faceti poza.

Eu am mai incercat sa fac o poza printr-un binoclu...iese, dar e mai greu decat cu o lentila mai ales daca nu stau nici aparatul si nici binoclul fixe. :( nu aveam trepied plus ca noise-ul parea a fi mai mare.

O sa postez niste poze facute asa cand o sa am timp.

#3
beholder

beholder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.08.2006
Ceva sugesti pentru improvizare unui mini studio - ieftin?

#4
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

View Postdeejay86, on Sep 5 2006, 20:44, said:

1. Soft focus se realizeaza clasic cu ajutorul unui filtru circular. Se poate realiza aproape la fel de bine cu un ciorap de dama intins peste obiectiv. Se mai poate realiza si in photoshop cu duplicarea pozei si blurare apoi reglarea transparentei pe layer-ul blurat. Efectul poate da o nota aparte unui portret sau chiar unui peisaj.

2. Filtrul polarizator arhicunoscut nu este la indemana oricui (bani, montura etc.). Acesta poate fi inlocuit cu o lentila de ochelari de soare (mai ales cei de calitate ... unii au specificat efect polarizant). Efectul nu este asa puternic dar este. Precizez ca aceasta metoda poate pacali awb-ul deci e bine sa fie facut manual.


Ceva poze?Sa vedem si noi efectele...

#5
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Metoda clasica pentru un studio ieftin consta in proiectoare halogen (worklights), la care poti sa improvizezi softbox-uri.

A vrut la un moment dat cineva niste poze pentru un pliant si am avut 2 (nu foarte puternice). Partea nasoala e ca se incing ca dracu. Am lasat una pe parchet si mirosea a ars dupa cateva minute.

Ca fundal, am vazut ca poti sa faci din PVC un cadru. Personal nu am incercat. Daca faci ceva de genul asta sa vii cu niste poze sa vedem si noi.

#6
beholder

beholder

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 25.08.2006
Poti sa fi ceva mai explicit? De unde pot sa cumpar asa ceva si cam cat costa?
Mersi.

View PostTudor_DX, on Sep 6 2006, 13:49, said:

Metoda clasica pentru un studio ieftin consta in proiectoare halogen (worklights), la care poti sa improvizezi softbox-uri.

A vrut la un moment dat cineva niste poze pentru un pliant si am avut 2 (nu foarte puternice). Partea nasoala e ca se incing ca dracu. Am lasat una pe parchet si mirosea a ars dupa cateva minute.

Ca fundal, am vazut ca poti sa faci din PVC un cadru. Personal nu am incercat. Daca faci ceva de genul asta sa vii cu niste poze sa vedem si noi.


#7
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004

View Postbeholder, on Sep 6 2006, 14:01, said:

Poti sa fi ceva mai explicit? De unde pot sa cumpar asa ceva si cam cat costa?
Mersi.

Sunt la metro sau praktiker reflectoare d-alea pt casa si costa sub 100 mii bucata....poti sa incerci cu ele. In plus este un topic mai vechi deschis de Harpa cred in care s-au mai dat detalii

#8
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Un alt hack foarte simpatic pe care l-am descoperit chiar aici pe forum, este cel al obiectivului inversat pentru fotografie macro. Mai concret:

Se ia un obiectiv se intoarce invers si se pune in fata obiectivului normal din aparat. In modul acesta veti putea sa va apropiati foarte mult de subiect. (Cu setup-ul meu ma pot apropia la aproximativ 1 cm);

Observatii:
E recomandat sa aveti montat pe aparat un obiectiv cu distanta focala mai mare (macar 50mm) - in cazul unui P&S va trebui sa faceti zoom maxim.

Obiectivul trebuie sa fie unul cu diafragma reglabila (eu folosesc un Nikkor 50mm/1.8), pentru ca sa puteti deschide diafragma la maxim, altfel nu veti vedea decat o gaurica mica prin obiectiv.

DOF-ul (profunzimea de camp) este foarte mica, si va trebui sa inchideti diafragma foarte mult (cealalta diafragma, cea din aparat) si implicit veti pierde multa lumina, ceea ce se traduce prin timpi de expunere mari sau folosirea unui blitz extern, proiectoare etc...

Autofocusul este total inutil; Treceti aparatul pe Manual Focus, si focalizati "din mana".

In functie de combinatia de obiective pe care o alegeti mai mult ca sigur veti avea parte de ceva vignetare si aberatii cromatice;

Nu este un inlocuitor pentru un obiectiv macro; vedeti observatiile de mai sus referitoare la distanta de focalizare si pierderea de lumina...

Pentru fixarea obiectivului inversat in fata celui "normal" se poate folosi un inel adaptor (inversor).

In cazul in care aveti un P&S care nu are filet pentru montare de filtre (sau pe care nu se pot monta adaptoare, cum sunt cele de la Canons Sx IS) va trebui sa tineti obiectivul cu mana... sau sa folositi metode de prindere mai "inventive" (banda adeziva, etc) :D

Se gasesc obiective cu focala fixa SH la preturi mici 1-2 milioane care pot fi folosite in astfel de scopuri.

Cele mai bune exemple de rezultate cu un asemenea setup sunt cele ale lui HPA facute cu un Canon A510 care mi se par de-a dreptul superbe.

#9
Master_of_Puppets

Master_of_Puppets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2005
Pt improvizatii de studio va recomand urmatorul link. Magica si minunata lume a PVC-ului.

Edited by Master_of_Puppets, 06 September 2006 - 23:13.


#10
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Traiasca PVC-ul multilateral exploatat. Bun link.

#11
Sarah Key

Sarah Key

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.08.2006
E o chestie pe care cred ca o stiu majoritatea, dar sigur se va gasi cineva care sa nu stie, asa ca mai bine incerc sa ajut: pentru blitz de umpplere sau mai putin puternic, folositi hartie de calc sau scotch opac, pe care le puneti in fata blitului. Daca e colorat scotchul s-ar putea sa iasa culorile cam modificate...

#12
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Hartie de calc imbibata in ulei si apoi uscata (pe o suprafata plata !) => Excelenta pentru acoperirea blitz-ului...

#13
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
de ce imbibata in ulei? asta nu ii scade efectul de difuzie?

#14
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postdeejay86, on Sep 8 2006, 18:54, said:

de ce imbibata in ulei? asta nu ii scade efectul de difuzie?

Nu...daca e ulei mai slab , gen uleiul de masline sau de porumb, nu va afecta prea mult difuzia sau ochii celor din jur.

MENTIUNE : Am incercat asta pe blitz-uri mai slabe...la un blitz extern serios, s-ar putea sa nu fie nevoie de ulei, ci doar de foaie de calc superioara (exista la 5000 bucata in librarii, si in general este faltuita).

#15
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
am gasit mai demult intr-o carte indicatii despre cum sa-ti construiesti un cort de lumina.
n-am incercat ca n-am avut nevoie ... poate va ajuta pe voi
Attached File  cort.gif   287.4K   941 downloads

#16
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
^ Oare are vreo importanta din ce e facuta tesatura ? Probabil ca exista un minim de calitate necesar :) (Mai ales ca tesaturile proaste sunt de multe ori semi-transparente)

Edited by krossfire, 13 September 2006 - 13:52.


#17
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
inlocuitor difuzor bounce

vad ca da si rezultate...


[ http://home.comcast.net/~dougsmit/img_0791sm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://home.comcast.net/~dougsmit/wishbdiff.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Aia e ceva in gen : Model normal + Model imbunatatit.

Ce ziceti baieti facem o firma :D ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate